A nyolcadik ballagási ünnepséget tartották a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karain szombaton. Az immár akkreditált felsőoktatási intézmény nyolc szakától százhetvenen vettek búcsút.
2012. június 02., 14:172012. június 02., 14:17
2012. június 03., 13:362012. június 03., 13:36
Az előző évekhez hasonlóan, ezúttal is maradt a jól bejáratott ballagási forgatókönyv: az egyetem épületéből Incze Árpád kapus felvezetésével a tógába öltözött végzősök átvonultak a Szakszervezetek Művelődési Házába, ahol meghallgatták az egyetemi és világi elöljárók ünnepi beszédeit.
Intézményvezetői búcsúk
„Innen köszönöm az intézményt finanszírozó magyar kormánynak és magyarországi adófizetőknek, a Sapientia Alapítványnak, Csíkszereda városának, a diákok szüleinek és az oktatóknak egyetemünkbe vetett bizalmukat” – fogalmazott Szép Sándor rektorhelyettes, arra biztatva a végzősöket, hogy szükség esetén tanácsért, segítségért keressék fel bármikor volt tanáraikat.
Makó Zoltán, a Gazdaság- és Humántudományok Kar dékánja szerint az egyetemalapítás óta eltelt tizenegy esztendő a végleges akkreditáció elnyeréséhez szükséges elvárások teljesítéséről szólt. Makó búcsúzóul azt kérte a végzősöktől, hogy legyenek szellemileg mindig frissek, és ne féljenek az új dolgoktól. „Remélem, hogy az életben már csak sok szerencsére lesz szükségetek” – bizakodott a dékán.
A csíkszeredai felsőoktatási intézmény másik, a Műszaki és Társadalomtudományi Karának dékánja, Bíró A. Zoltán az egyetem tulajdonképpeni szerepét emelte ki. „Az egyetem lehetőséget, támogatást és ösztönzést kínál azoknak, akik az elitté válás útján akarnak elindulni. Egy egyetem értékét nem a végleges akkreditációt jelentő pecsét határozza meg elsősorban, hanem az abban zajló munka” – húzta alá Bíró.
Világiak intő szavai
Zsigmond Barna Pál főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője beszédében az áprilisban elnyert akkreditáció fontosságára hívta fel a figyelmet. Mint mondta, az egyetem bizonyította versenyképességét, a magyar állam pedig továbbra is eltökélt abban, hogy finanszírozza az intézményt. „A végzős diákoknak az a dolguk, hogy fontos szerepet vállaljanak Székelyföld felemelkedésében” – tette hozzá a főkonzul.
„Ti, ünnepeltek, még nem tudjátok, hogy életetek legszebb és legkönnyebb részén vagytok túl. Irigykedve nézlek benneteket, mert Bukarestben, ahol én voltam diák, nem divat az ilyen szép ballagási ünnepség” – ezt már Tánczos Barna volt államtitkár mondta, hozzátéve, a Sapientia ma már nem a saját útját kereső egyetem, hanem kiforrott látásmóddal rendelkező intézmény.
Tanári és – egyben – városvezetői intelmek
„Akkor lesz igazi egyetem a Sapientia, amikor a most ballagók gyerekei is itt fognak végezni. Mert egy egyetem akkor lesz egy közösségé, amikor az egykori hallgatók majd szülőkként is visszatérnek iskolájukba” – vélekedett Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere, egyben az egyetem tanára. Az elöljáró az elnyert akkreditáció kapcsán arra kérte tanártársait, hogy „ne dőljenek hátra”, hanem még többet akarjanak maguktól és a hallgatóktól.
„Ennek az intézménynek a létrejöttében a tavaly elhunyt Birtalan Ákos alapító tanszékvezetőnek legalább akkora szerepe volt, mint Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek. Épp ezért addig fogom ezt a tényt emlegetni, amíg az egyetem vezetősége emléket állít neki” – jelentette ki a polgármester, aki útravalóként a polgármesteri hivatal ajándékaként minden ballagónak átadta Zsögödi Nagy Imre Az úgy volt, hogy... című kötetét.
A Hallgatói Önkormányzat részéről Dávid Zsolt, a ballagók részéről pedig Pánczél Gyöngyvér tartott rövid beszédet, majd jutalmazták a kiemelkedő tanulmányi eredményeket elért hallgatókat. Végül minden ballagó egy-egy oklevelet kapott az egyetem vezetőségétől.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!