Fotó: Bodnár Arthur
Az utóbbi három esztendőben több mint negyvenezerrel növekedett az állami nyugdíjban részesülők száma Romániában, meghaladva a 4 millió 733 ezret. Hargita megyében is évről évre több a nyugdíjas: amíg 2004-ben még kevesebb mint hetvenezren voltak állami nyugdíjasok, ez év áprilisára már 73,5 ezren élvezhették az ezzel járó előnyöket. Közben folyamatosan csökkent a megye lakossága: tíz esztendő alatt mintegy 22 ezerrel apadt.
2012. május 30., 15:392012. május 30., 15:39
2012. május 30., 23:142012. május 30., 23:14
2009 eleje és 2012 januárja között az ország negyvenegy megyéje közül huszonkilencben növekedett és mindössze tizenkettőben csökkent a nyugdíjasok száma, derült ki az Econtext.ro gazdasági szakportál legújabb kimutatásából.
Ahol csökkent
Először azokról a megyékről szólunk, amelyekben csökkent az állami nyugdíjasok száma. Első helyen Bihar megye található, amelyben három esztendő alatt 3200-zal csökkent azon személyek száma, akik részesei az állami nyugdíjnak. Érdekesség, hogy a havasalföldi megyék szinte mindegyikében kevesebb az állami nyugdíjas, mint három esztendővel ezelőtt. Erdélyből a már említett Bihar mellett csak Szatmár megyében kevesebb – 1230-cal – az állami nyugdíjasok száma, mint 2009-ben. Említést érdemlő a főváros esete: Bukarestben 4500-zal csökkent a három esztendő alatt a nyugdíjt élvezők száma.
Ahol növekedett
Az ország megyéinek több mint kétharmadában emelkedett három esztendő alatt az állami nyugdíjasok száma. A legdrasztikusabb a helyzet Brassó és Galac megyében: előbbiben 6,5 ezerrel, utóbbiban pedig 6 ezerrel növekedett az állami nyugdíjban részesülők száma. A székelyföldi megyék közül Hargitában volt a legnagyobb növekedés, majd Kovásznában és Marosban: nálunk 2100-zal (ezzel a 11. helyen állunk), Háromszéken 1016-tal, Maros megyében pedig 148-cal több az állami nyugdíjas, mint három évvel ezelőtt.
Jócskán fel kell pótolni a nyugdíjalapot
A téma kapcsán felkerestük a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár igazgatóságát. „Tény, hogy az újraelosztáson alapuló nyugdíjrendszer bevezetése óta, vagyis amióta az aktív dolgozók befizetik a társadalombiztosításukat, az utóbbi években a befizetett összegeket az államnak jócskán fel kell pótolnia, mielőtt újra elosztaná azt a nyugdíjasok között” – hívta fel a figyelmet Bán Katalin nyugdíjpénztári igazgató, aki szerint az emberekben tudatosítani kell az öngondoskodás fontosságát.
„Érdemes lenne beállni a fakultatív magánnyugdíj-rendszerekbe, ahol az egyén által időszakosan befizetett összegek egy bankszámlán gyűlnek” – adott ötletet az igazgató, egyúttal elismerve azt is, hogy vajmi kevés az esély ilyen számlát működtetni azoknak, akiknek 600–800 lejes a havi fizetésük.
Hargita megye számokban
A megyében 2004-ben még 69 932 állami nyugdíjast tartottak nyilván, idén áprilisban pedig már 73 494-et. Áprilisban az állami nyugdíjasok 70,5 százaléka (51,8 ezer személy) öregségi nyugdíjat kapott, 280-an előrehozott (korkedvezményes), 2688-an pedig részlegesen előrehozott nyugdíjat. A rokkantsági, ismertebb nevén betegségi nyugdíjasok száma jelenleg 10 848. Ebben a kategóriában három altípust kell megkülönböztetni: első fokozatú betegnyugdíjasok (438-an), akik teljesen elveszítették munkaképességüket és gondozásra szorulnak; másodfokozatúak (4765-en), akik nem munkaképesek, de el tudják látni magukat; harmadfokozatúak (5645-en), akik elveszítették munkaképességük felét, de fél normával még dolgozhatnak. Figyelemre méltó, hogy 2004-hez képest 56 százalékkal növekedett a harmadfokozatú betegnyugdíjasok száma. Utódnyugdíjt idén áprilisban 7816-an kaptak. Az adatokat a megyei nyugdíjpénztártól kaptuk.
Április elején Romániában 4 981 903 munkavállalót tartottak nyilván.
A Tarisznyás Márton Múzeum tudományos ismeretterjesztő előadássorozata, a Tarisznyás-estek következő alkalmán, csütörtökön Gál Levente muzeológus tart előadást „Fényképészek, fotográfiák, történetek – Egy fotótörténeti kutatás kezdetei” címmel.
A Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban május 22-én, csütörtökön 18 órától Garda Dezső történész-politológus „Romániának az Európai Unióba való felvételének a megszavazása és Székelyföld területi autonómiája” címmel tart előadást.
Habár tavaly októberben ünnepélyes keretek között átadták ugyan a gyergyóremetei tanuszodát, a medencében azóta sem csobbant senki. Hosszas várakozás és hiányosságok kijavítása után most végre elérhető közelségbe került a nyitás időpontja.
A hatóságok ideiglenes forgalomkorlátozást vezetnek be május 21-én, szerdán Maroshévízen a Belvedere szálló környékén.
Bekeményített Gyergyóújfalu önkormányzata, nem akarnak lehetőséget adni arra, hogy a mezőkön, utak mentén jelenjenek meg szeméthalmok. Drónnal figyelik azokat a területeket, ahol korábban rendszeresen szemét jelent meg.
Folytatják a folyóba zuhant férfi felkutatását Maroshévízen. A helyi hivatásos és önkéntes tűzoltóság közös erővel keresi az eltűntet, ahogy az időjárás engedi drónt is bevetnek – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
szóljon hozzá!