Fotó: Bodnár Arthur
Az utóbbi három esztendőben több mint negyvenezerrel növekedett az állami nyugdíjban részesülők száma Romániában, meghaladva a 4 millió 733 ezret. Hargita megyében is évről évre több a nyugdíjas: amíg 2004-ben még kevesebb mint hetvenezren voltak állami nyugdíjasok, ez év áprilisára már 73,5 ezren élvezhették az ezzel járó előnyöket. Közben folyamatosan csökkent a megye lakossága: tíz esztendő alatt mintegy 22 ezerrel apadt.
2012. május 30., 15:392012. május 30., 15:39
2012. május 30., 23:142012. május 30., 23:14
2009 eleje és 2012 januárja között az ország negyvenegy megyéje közül huszonkilencben növekedett és mindössze tizenkettőben csökkent a nyugdíjasok száma, derült ki az Econtext.ro gazdasági szakportál legújabb kimutatásából.
Ahol csökkent
Először azokról a megyékről szólunk, amelyekben csökkent az állami nyugdíjasok száma. Első helyen Bihar megye található, amelyben három esztendő alatt 3200-zal csökkent azon személyek száma, akik részesei az állami nyugdíjnak. Érdekesség, hogy a havasalföldi megyék szinte mindegyikében kevesebb az állami nyugdíjas, mint három esztendővel ezelőtt. Erdélyből a már említett Bihar mellett csak Szatmár megyében kevesebb – 1230-cal – az állami nyugdíjasok száma, mint 2009-ben. Említést érdemlő a főváros esete: Bukarestben 4500-zal csökkent a három esztendő alatt a nyugdíjt élvezők száma.
Ahol növekedett
Az ország megyéinek több mint kétharmadában emelkedett három esztendő alatt az állami nyugdíjasok száma. A legdrasztikusabb a helyzet Brassó és Galac megyében: előbbiben 6,5 ezerrel, utóbbiban pedig 6 ezerrel növekedett az állami nyugdíjban részesülők száma. A székelyföldi megyék közül Hargitában volt a legnagyobb növekedés, majd Kovásznában és Marosban: nálunk 2100-zal (ezzel a 11. helyen állunk), Háromszéken 1016-tal, Maros megyében pedig 148-cal több az állami nyugdíjas, mint három évvel ezelőtt.
Jócskán fel kell pótolni a nyugdíjalapot
A téma kapcsán felkerestük a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár igazgatóságát. „Tény, hogy az újraelosztáson alapuló nyugdíjrendszer bevezetése óta, vagyis amióta az aktív dolgozók befizetik a társadalombiztosításukat, az utóbbi években a befizetett összegeket az államnak jócskán fel kell pótolnia, mielőtt újra elosztaná azt a nyugdíjasok között” – hívta fel a figyelmet Bán Katalin nyugdíjpénztári igazgató, aki szerint az emberekben tudatosítani kell az öngondoskodás fontosságát.
„Érdemes lenne beállni a fakultatív magánnyugdíj-rendszerekbe, ahol az egyén által időszakosan befizetett összegek egy bankszámlán gyűlnek” – adott ötletet az igazgató, egyúttal elismerve azt is, hogy vajmi kevés az esély ilyen számlát működtetni azoknak, akiknek 600–800 lejes a havi fizetésük.
Hargita megye számokban
A megyében 2004-ben még 69 932 állami nyugdíjast tartottak nyilván, idén áprilisban pedig már 73 494-et. Áprilisban az állami nyugdíjasok 70,5 százaléka (51,8 ezer személy) öregségi nyugdíjat kapott, 280-an előrehozott (korkedvezményes), 2688-an pedig részlegesen előrehozott nyugdíjat. A rokkantsági, ismertebb nevén betegségi nyugdíjasok száma jelenleg 10 848. Ebben a kategóriában három altípust kell megkülönböztetni: első fokozatú betegnyugdíjasok (438-an), akik teljesen elveszítették munkaképességüket és gondozásra szorulnak; másodfokozatúak (4765-en), akik nem munkaképesek, de el tudják látni magukat; harmadfokozatúak (5645-en), akik elveszítették munkaképességük felét, de fél normával még dolgozhatnak. Figyelemre méltó, hogy 2004-hez képest 56 százalékkal növekedett a harmadfokozatú betegnyugdíjasok száma. Utódnyugdíjt idén áprilisban 7816-an kaptak. Az adatokat a megyei nyugdíjpénztártól kaptuk.
Április elején Romániában 4 981 903 munkavállalót tartottak nyilván.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
szóljon hozzá!