Fotó: Kristó Róbert
Több millió eurós beruházás révén huszonhárom kilométer hosszú sípályarendszert építene ki a csíkcsicsói közbirtokosság Hargitafürdőn. A kezdeményezők reményei szerint a projektet állami, önkormányzati, illetve magántőkéből egyaránt finanszírozni tudják, kivitelezése pedig még idén elkezdődhet.
2012. január 31., 18:212012. január 31., 18:21
2012. január 31., 19:532012. január 31., 19:53
„Egy egységes rendszert képzeltünk el, amelyben felvonó segítségével, sílécen bárhova el tudsz jutni” – magyarázta a beruházással kapcsolatban Péter Lukács. A projektvezetőtől megtudtuk, a tervezési szakaszt lezárták, most következne az engedélyek kiváltása, illetve a zonális rendezési terv elkészítése és a finanszírozás kérdésének letisztázása.
Péter Lukács elmondta, a sípályakomplexum a hargitafürdői és piricskei részen terülne el, mintegy hetven hektáron. A kiinduló pontoknál gépkocsiparkolókat alakítanának ki, több mint hétszáz jármű számára. Ilyen pontok lennének többek között a Hargitafürdő megközelítését biztosító megyei út mentén a Pókát mezején, az említett település központjában, a jelenlegi Csipike-sípálya körül, illetve a piricskei út egyik alsó szakaszán.
„Zömében székes vagy csákányos felvonó áll majd a turisták rendelkezésére, kivételt képez a Pókát mezeje – Bagolykő közötti rész, ahol kabinos megoldást választottunk. Utóbbi hely igencsak szép panorámát nyújt a Hargita-hegység ezen részére, és nyáron is használható lesz” – vázolta a projektvezető, aki egy példával is illusztrálta, hogyan tudnánk használni a pályarendszert.
Ha autónkat például a piricskei úton kialakított parkolóban hagynánk, az innen induló felvonó a Kossuth szikláig vinne ki, ahonnan a napjainkban is létező és működő Csipike, Miklós és Kossuth pályák bármelyikén leereszkedhetnénk. Onnan egy másik csomópontot megközelítve, szintén felvonó segítségével a Csicsói-Hargita csúcsának közelében található tévé-rádió antennákhoz juthatnánk fel, ahonnan öt különböző szakaszon ereszkedhetnénk ismét a mélybe. Annyit még elmondott, a rendszer teljes hosszában hóágyúk lesznek elhelyezve, ezek közül harmincnyolc rögzített, huszonöt pedig mozgatható, előbbieket kizárólag erre a célra kiépített vízvezetékrendszer táplálná a szintén erre a célra létrehozandó hatvanezer és ötezer köbméteres gyűjtőtavakból.
Problémák is akadnak
„Van egy kicsi gondunk, ugyanis húsz hektárnyi részt az erdőalapból kellene kivennünk. Ebben viszont kizárólag a csicsói önkormányzat tud segítségünkre lenni” – magyarázta Péter. Mint kifejtette, a törvény kétféle módon engedi meg az erdőalapból történő kivételt. Egyik előírás szerint a szóban forgó terület háromszorosát kellene az erdőalapba tenni, illetve értékének ötszörösét kifizetni, erre viszont nincsen anyagi fedezet. A másik törvényes megoldás a sípálya erdőalapban levő szakaszának a kisajátítása, ezt csak az önkormányzat tudja megtenni.
Van honnan példát venni
Hasonló rendszer nagyon sok működik Európában, többet is meglátogattunk. Például a Csicsóhoz hasonló méretű bulgáriai Bansko település körül elterülő hasonló sípályakomplexum hetven kilométer hosszú – magyarázta Péter Lukács. Elmondása szerint nyolc év alatt építették ki a komplexumot, de öt év alatt érték el, hogy a szálláságyak száma mondhatni a semmiből negyvenezer lett. „Hasonló fejlődésre a mi esetükben is lehetne számítani. Gomba módra nőnének ki a földből a szállodák, panziók, kulcsosházak. Az egész régió számára előnyt jelentene egy ilyen típusú beruházás” – vélte a projekt vezetője. Kiemelte, az sem mellékes, hogy a közbirtokosság alternatív pénzügyi forrásként tekint a beruházásra, hiszen az erdőkitermelés jelenlegi üteme hosszú távon nem fenntartható, és nem is folytatható a mostani formában.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!