Fotó: Dobos László
Minden év októberének utolsó szombatján P. Rupert Mayer német jezsuita atyára emlékeznek Kosteleken. Az 1987-ben boldoggá avatott pap az első világháborúban tábori lelkészként vett részt a Csíki-havasokban zajló harcokban, Kosteleken gránáttalálat érte, melynek következményeként amputálni kellett egyik lábát.
2012. október 28., 20:372012. október 28., 20:37
2012. október 29., 14:532012. október 29., 14:53
Bálint Lajos egykori gyulafehérvári érsek kezdeményezésére 2005 őszén emlékkő került Rupert atya balesetének helyszínére, melyre magyarul, románul és németül felvésték Pál apostol Timóteushoz írt második levelének egyik verssorát: „Isten igéje nincs megbilincselve\".
Személygépkocsival nehezen járható úton közelíthető meg a Csíki-havasokban rejtőző kis falu, a Gyulafehérvári Egyházmegye legkeletibb plébániája, Kostelek. A település nevét a hímbárányról kapta, és egykoron Szépvízhez tartozott, a második világháborút követően azonban Bákó megyéhez csatolták, jelenleg Ágas község része.
A ma 78 éves Salamon Antal 1978-ban Daczó Lukács Árpád ferences szerzetestől, a híres néprajzkutatótól vette át a kosteleki plébánia vezetését, és 34 éve ő itt a magyar szó követe, keresztel, esket, temet és misézik magyarul, tanítja anyanyelvükön írni és olvasni a gyerekeket.
A megemlékező szentmise előtt érkeztünk a kosteleki emlékkőhöz, a legelső helybelitől, Váta András bácsitól Rupert Mayer emléke felől érdeklődünk. „A falu őrzi az első világháborúban itt megsérült atya emlékét. A baleset a kosteleki fő utca és a Gyepecére vezető utak kereszteződésénél, a régi fahídon történt\" – meséli Váta András. Tőle tudtuk meg, hogy az emlékmű feletti dombon állt egykoron a II. bajor hadtest tábori kórház-barakkja. Az épületet rég lebontották, helyét felnőtte az erdő.
Kosteleken az elmúlt szombaton, október 27-én megtartott ünnepi szentmisét a helyi plébános, Salamon Antal mellett Vass Nimród István gyimesfelsőloki és Salamon József gyimesbükki plébános celebrálta, a kántori teendőket a szép számban megjelent kostelekiek legnagyobb örömére Koncsag László gyimesbükki kántor látta el (Kosteleken jelenleg nincs szakképzett kántor). Salamon József szentbeszédében a hit gyakorlására, a családok védelmére és a hagyományok megőrzésére buzdította a jelenlévőket, majd Rupert Mayer életpéldáját elevenítette fel.
Rupert Mayer (Stuttgart, 1876. január 23. – München, 1945. november 1.) német jezsuita szerzetes filozófiát és teológiát tanult, 1899-ban pappá szentelték, 1900-ban pedig belépett a jezsuita rendbe. 1912-től Münchenben végzett lelkipásztori és szociális munkát, majd 1914-ben önként jelentkezett tábori lelkésznek. Darvas-Kozma József csíkszeredai esperes kutatásaiból tudjuk, hogy 1916. december 30-án Rupert atyának gránátlövedék térden alul szétzúzta a lábát. Az elsősegély után, az erős katonai támadás közepette, a nyílt völgyön vörös csíkos fehér gyapjútakaróval betakarva hordágyon vitték a kötözőhelyre. Itt Carossa és Rouge orvosok amputálták a lábfejet. Négy liter konyhasóoldatot adtak be lassanként a vérbe, mire kezdte visszanyerni eszméletét. 1917. január 6-án szekérrel a gyimesi határállomásig, majd kórházvonattal Csíkszentmihályra, innen pedig a csíkszeredai Római Katolikus Főgimnázium földszintjén kialakított hadikórházba szállították, ahol térdből újabb amputációra került sor. Ezt követően Kolozsvárra szállították, ahol ismét műtötték. Később hazavitték Németországba, itt falábat kapott.
A háború után a „falábú apostol” Münchenben folytatta lelkipásztori és szociális tevékenységét, beszédeit nagy tömegek hallgatták. Előbb a marxista-kommunista befolyás ellen küzdött, majd a nemzetiszocialista eszmék veszélye ellen emelt hangot. 1937-ben a Gestapo letartóztatta, majd kiengedték, de újra börtönbe, illetve koncentrációs táborba szállították, később bencés kolostorba száműzték. A második világháborút követően visszatért Münchenbe, itt halt meg, 1945. november 1-jén prédikáció közben agyvérzés érte. 1950-ben indították el boldoggá avatásának perét, 1987-ben pedig II. János Pál pápa boldoggá avatta. Csíkszeredában is ápolják Rupert Mayer emlékét, a Millenniumi templom alagsorában található a Márton Árpád festőművész által készített Rupert-falfestmény.
Templomáldás és Mária út
Október utolsó vasárnapján hálaadó szentmisét tartottak Gyimesbükkön, ahol Tamás József püspök megáldotta a felújított kontumáci templomot. Gyimes-völgye legrégibb templomának restaurálási munkálatai 2008-ben kezdődtek el, és Salamon József plébános vezetésével idén őszre fejeződtek be. A templomon végzett restaurálási munkálatok mellett konzerválták a közeli régi plébánia romjait, ahol a világháborúkban elesett katonáknak emléktáblát állítottak, emléknapokon hősökre emlékeztetnek a kovácsoltvasból készült tartókban itt égő mécsesek. Ebből az alkalomból Tamás József püspök megáldotta a Mária út legújabban befejezett, jogilag rendezett és kijelölt szakaszát, mely a kontumáci templomtól indul, és erdei ösvényeken, több helyen az ezeréves határ nyomvonalán haladva Gyimesfelsőlokra, az Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnáziumhoz vezet.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
szóljon hozzá!