A Hargita megyében egyre népszerűbb ribizlitermesztésről, illetve az azzal járó tennivalókról, nehézségekről, az értékesítési lehetőségekről beszélgettünk Török Jenővel, miközben körbevezetett borzsovai ribizlisében.
2016. június 18., 20:152016. június 18., 20:15
Két éve fogott ribizlitermesztéshez a csíkborzsovai Török Jenő, aki egyébként a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. 2014-ben 25 árnyi területen 900 fekete ribizlitövet ültettek el. Nagyrészt – Hidalmásról vásárolt – lengyel ribizlifajtákat (Tiben, Ruben, Tisel) telepítettek, egy sorban pedig az áfonya mellett érdekesség számba menő egrest, goji bogyót, berkenyét és kamcsatkai mézbogyót is ültettek.
Mint arról Török Jenő beszámolt, azért fogott ribizlitermesztéshez, mert két év múlva várható nyugdíjazása után szeretett volna valami kellemessel, szemet gyönyörködtetővel foglalkozni. Van egy kisebb farmjuk is, amit szintén fenntartanak majd, de meglátása szerint a ribizlitermesztéshez több szakmaiság szükséges. Emellett az is hozzájárult döntéséhez, hogy szőlővidékről, szőlőtermesztéssel foglalkozó családból származó gyermekként mindig is közelinek érezte azt, így a csíkiak szőlőjeként emlegetett ribizlitermesztést választotta. Hozzátette, elsősorban nem ebből szeretnének megélni, de jövedelemkiegészítésnek is megfelelő lehet majd a gyümölcsös.
Legtöbb tennivaló a ribizli telepítésekor a talaj előkészítésével és az ültetéssel volt. A területet ugyanis gyomirtó szerrel kezelték, felszántották, kijelölték a sorokat és azonos távolságra elültették a töveket. Emellett évente legalább háromszor szükséges a bokrok tövét kapálni, és nem árt rendszerint kihúzni az ágak között felnövő gyomokat. Ugyanakkor minden tavasszal elmaradhatatlan munkálat a bokrok metszése – sorolta a tennivalókat. Kifejtette azt is, hogy családja segítségével tavaly tavasszal négy ujjnyira visszavágták az ágakat, idén pedig a bokor fejlettsége függvényében hagytak 3–4 szárat, a gyengébb töveket viszont újra visszavágták, hogy erőre kaphassanak. Harmadik év után ajánlott 8–9 szár hagyása, negyedik évben pedig a 15–20 közötti. Aki nem biotermesztésben gondolkodik, annak ajánlott a kártevők elleni permetezés, illetve műtrágya alkalmazása is. Száraz nyarak esetén szükséges a bokrok rendszeres öntözése. Nem elhanyagolható feladat a szedés sem, ami nagy türelmet igénylő, aprólékos munka.
A sorok között 2,7 méter, a tövek között pedig egy méter szabad területet hagytak. A sorok közé füvet vetettek, amelyet a rendszeres kaszálás után mulcsként a bokrok tövére gereblyélnek. Ennek a megoldásnak több előnye is van, hiszen a talaj tovább tartja a nedvességet, illetve lassabban melegedik fel, nagyobb esőzéskor nem mossa el a földet a lezúduló víztömeg, mindezek mellett pedig később tápanyag lesz abból – ismertette Török Jenő.
Egy kisebb úgynevezett faiskolát is kialakítottak a terület szélén a korábban lemetszett ágakból, amelyekből pótolnák az esetlegesen kivesző bokrokat, továbbá azokból ismerőseiknek is ajándékoznak. Habár a szakember ebből szerette volna bővíteni a ribizlist, egyelőre családjával abban maradtak, megvárják, hogy negyedik éves legyen az ültetvény, és azt követően döntenek a továbbiakról. Beavatott abba is, hogy az első két évben nagyon sok munkát igényelt a gyümölcsös – „megharcoltak a gyomokkal”.
Sokan úgy tartják, hogy az első években ajánlott termés nélkül hagyni a ribizlibokrokat, hogy fejlődni tudjanak, s majd csak azután engedni a termés beérését – ismertette a borzsovai ribizlitermesztő. Megjegyezte, ők azonban már idén hagyják a bogyók egy részét beérni. Minapi ottjártunkkor egy-egy bokron már méretes fürtökben lógtak a ribizliszemek. Vendéglátónk azt azért leszögezte, hogy teljes termésre negyedik évben számítanak csak. Hozzátette, a szakirodalom szerint teljes termés esetén 30–40 kilogramm gyümölcs is begyűjthető egy-egy jól termő bokorról, egy hektáron pedig 8–10 tonnával lehet számolni. Ők a negyedik év után 1500–2000 kilogramm ribizlire számítanak.
Az értékesítés terén több lehetőségen is gondolkodtak már. Terveik szerint július elején Szedd magad! akciót tartanak, amely révén a bogyós gyümölcsért rajongók maguk szedhetik le a termést, ezért pedig jutányosabb árat kell fizetniük, mint a már leszedett, piacon kínáltért. Latolgatják ugyanakkor a szörp, bor, nyers gyümölcslé készítését is. A termelő elmondta, a megyénkben már annyira elterjedt a ribizlitermesztés, hogy csak a helybeli értékesítés nem megoldható, a szomszédos megyék nagyobb városaiban kellene piacot keresni. Mint fogalmazott, ezt azonban csak közös összefogással lehet megvalósítani, hiszen több kistermelő tudja biztosítani a felvásárlónak a nagy mennyiségű, hasonló minőségű terméket. Ez megoldható is lenne, mivel a mezőgazdasági igazgatóság vezetőjének elmondása szerint Hargita megyében az elmúlt években fellendült a ribizlitermesztés, legalább 25–30 gazda biztosan foglalkozik eladásra szánt termesztéssel, míg hobbiszinten sokkal többen is termeszthetik ezt a bogyós gyümölcsöt.
Érdemes tudni
A népi gyógyászat szerint a fekete ribizli kúraszerűen alkalmazva csökkenti a krónikus fájdalmakat, magas vitamintartalma révén meghűléses megfázások kiváló természetes gyógyszere. Levelének teája vizelethajtó, enyhe vérnyomáscsökkentő és izzasztó hatású. Jól csillapítja az ízületi és reumás panaszokat, ugyanakkor hólyag és vese-, illetve prosztatabetegségekre is ajánlják. Friss levelei szétdörzsölve enyhítik a rovarcsípések okozta kellemetlenségeket. Jelentős a kalcium- és vastartalma, fogyasztása ezért segít a vörösvértest-képzésben, emelheti a hemoglobin-mennyiséget. Gyermekek és nők vashiányos vérszegénysége esetén ugyancsak hasznos a fogyasztása – olvasható a Hazipatika.com weboldalon.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!