Rovásírással is fel van tüntetve Csíkszereda neve a város Székelyudvarhely felőli bejáratánál. A felirat nem a hivatalos helységnévtáblán, hanem attól néhány méterre, egy reklámtáblaként felállított pannón szerepel. A rovásírásos táblát Csibi Barna állíttatta, elmondása szerint alternatív megoldásként.
2012. november 12., 14:572012. november 12., 14:57
2012. november 12., 19:102012. november 12., 19:10
A város nevét román és magyar nyelven feltüntető hivatalos helységnévtáblától nem messze egy rovásírásos tábla jelent meg Csíkszereda Székelyudvarhely felőli bejáratánál. A táblán a Csíkszereda felirat szerepel rovással, alatta pedig latin betűkkel, kisebb feliratban is olvasható magyarul, illetve román nyelven a város neve. A tábla hátoldalán román és magyar nyelven is közzétették, hogy a pannót a rovásírás népszerűsítése céljából helyezték ki. „Ez a tábla a Rovás Alapítvány által 2010-ben indított egységes rovásos helynévtábla-mozgalom keretében készült abból a célból, hogy az emberiség egyetemes kulturális örökségének részét képező magyar nemzeti írást népszerűsítse és mindennapi használatát elősegítse.” A tábla hátoldalán még arra is biztatják az érdeklődőket, hogy fényképezzék le, és osszák meg az interneten a pannó fotóját.
Amint a Rovás Alapítvány honlapjáról kiderül, a táblát Csibi Barna állíttatta Csíkszeredában. A nemzeti ügyek mellett szervezett figyelemfelkeltő akcióiról ismert fiatalember portálunknak elmondta, magánemberként állíttatta a táblát. Az önkormányzattól bérelt területre, reklámpannóként helyezte el. Kifejtette, ez egyfajta alternatív megoldás arra, hogy Csíkszereda neve rovásírással is szerepeljen a város bejáratánál, miután nem sikerült elérni, hogy a felirat a hivatalos helységnévtáblán kapjon helyet.
A hivatalos út járhatatlannak bizonyult
Azon 2009-ben elindított kezdeményezés előtt, hogy Csíkszereda helységnévtábláján rovásírással is feltüntessék a város nevét, lezárult a jogi út. A városi önkormányzat 2009-ben a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom csíkszeredai szervezetének előterjesztésére, 1997 támogató aláírás figyelembe vételével határozatot hozott arról, hogy a székely rovásírásos felirat is szerepeljen Csíkszereda helységnévtábláin a város be-, illetve kijáratainál. A határozatot később megtámadta a Hargita megyei Prefektusi Hivatal, több halasztás után pedig 2010-ben a Közigazgatási Bíróság helyet adott a prefektusi hivatal kérésének, és hatálytalanította az önkormányzati döntést. A bíróság is azzal érvelt, mint a prefektusi hivatal, miszerint a megyeszékhelyen élő székelyek száma nem haladja meg a húsz százalékot, ezért törvénytelen székely rovásírással kiírni a helységnevet.
A jogi hercehurca ezt követően is folytatódott, és bár az önkormányzat fellebbezett, a következő jogi fórumon is elutasították ezt. Csibi Barna tovább is vitte az ügyet, elmondása szerint magánszemélyként belépett a perbe és Strasbourgba is felterjesztette a történteket, beadványát azonban formai okokra hivatkozva elutasították.
Egységes rovásírásos helynévtáblák a Kárpát-medencében
A Csíkszereda nevét rovásírással feltüntető reklámtábla a Rovás Alapítvány egységes helységnévtáblái közé tartozik. Az alapítvány egy szabványtervet dolgozott ki annak érdekében, hogy a Kárpát-medencei magyarlakta területeken egységes táblákon szerepeljenek a rovásírásos feliratok. Csibi Barna elmondta, az egységes kivitelezésű rovásírásos helységnévtáblák közül Erdélyben a Csíkszereda bejártánál felállított tábla az első, Kárpátalján és Magyarországon viszont már sok településen fogadja ilyen tábla az odalátogatókat.
A fiatalember elmondta, a Rovás Alapítvány a nevét adta a pannóállításhoz, az engedélyeket viszont magánszemélyként ő szerezte be, és ő is fizette ki a táblaállítás jelentős, összesen 1465 lejre rúgó költségeit. A különböző engedélyek, illetékek és bizonylatok beszerzése mellett a tábla felállítására területet is bérelt az önkormányzattól, és a bérleti díjat hat hónapra fizette ki. Szerette volna, ha az önkormányzat besegít, a tábla közhasznú jellegére való tekintettel elengedi a bérleti díjat, vagy más támogatást nyújt, de nem kapott választ erre vonatkozó levelére – közölte Csibi Barna. Kifejtette, az engedélyezés és táblaállítás folyamatának elhúzódása miatt a hat hónap, amennyi időre kifizette a bért, nemsokára lejár, december 31-ig van kifizetve a bér. A pannó felállítása során a költségek mellett más akadályok is felmerültek, amint ugyanis Csibi Barna elmesélte, miután felállították a táblát tartó oszlopokat, még aznap el is lopták azokat.
Csíkmadarason is szeretett volna felállítani rovásírásos helységnévtáblát Csiba Barna, elmondása szerint azonban az önkormányzat nem reagált időben erre vonatkozó beadványára, ezért perben áll velük.
A csíkszeredai tábla állítása kapcsán Csibi Barna még azt mondta, a rovásírás népszerűsítése mellett ennek az is célja, hogy mutassa, székelyek élnek itt.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!