Fotó: Kristó Róbert
Kosztolányi Édes Anna című regényének színpadi adaptációjával nyitja évadját a Csíki Játékszín. A bemutató előadás október 3-án lesz, de Parászka Miklós színházigazgató a szeptember 24-ei sajtótájékoztatón megjegyezte: ettől az évadtól bevezetik azt a gyakorlatot, hogy mindig időben értesítik a nézőket, hogy hamarabb rá tudjanak hangolódni a játékrendben következő produkcióra.
2014. szeptember 24., 20:052014. szeptember 24., 20:05
2014. szeptember 24., 20:092014. szeptember 24., 20:09
A színházvezető kifejtette: azért választották Kosztolányi regényét, mivel éppen 100 éve tört ki az első világháború, amelyet követően rendszerváltás következett be. Szerinte a történészek feladata, hogy a konkrét eseményekre, tényekre összpontosítsanak, a színházaké pedig az, hogy „emberközelivé hozzanak egy adott korszakot”. Hozzátette, hogy a húszas évek Magyarországának a megidézésére kiváló lehetőséget nyújt Kosztolányi „erős művészi reflexiója, aki a szereplőinek lelki rezdülései által képes ezt az időszakot számunkra elevenné tenni”.
A rendező is jelen volt
Lendvai Zoltán rendezőtől megtudtuk, a regény alapján készült többfajta színházi adaptációt átolvasott, de végül ő maga készített egy változatot, amely teljesen hű maradt az eredeti szöveghez, ezért is jelenik meg a plakáton alcímben, hogy „Regény a színpadon”. Úgy vélte ugyanis, hogy annyira gazdag, színes ez a mű, hogy nem is lehet egy előadásban minden aspektust megjeleníteni, és ha más és más szövegrészletekre összpontosítunk, vagy a hangsúlyt máshová helyezzük, teljesen más és más, saját lábán megállni képes történet születik.
Azt is megtudtuk tőle, hogy számára az Édes Anna karakterének megformálása jelentette a legnagyobb kihívást, mivel ő egy passzív szereplő, aki keveset beszél, de ahogy részletezte, Kosztolányi regényében a mellékszálak is rendkívül erősek, és ezek behozásával megérthető a főszereplő jelleme. A rendező megjegyezte: narrátor is lesz, mivel vannak olyan szövegrészek, amelyet huzamosabb ideig tartott volna színészi játékkal megoldani, és nem akarják a nézők türelmét próbára tenni.
A sajtótájékoztatón jelen lévő színészek a próbák izgalmasságára hívták fel a figyelmet, ugyanis ezúttal nem volt egy kész szövegkönyv, amelyből kiindulhattak, mert Lendvai munkapéldánya túl terjedelmes, és az egyes jeleneteknél derült ki, hogy mit lehet színre vinni, és mennyit kell húzni még belőle.
Hogy sikerült-e megvalósítani elképzeléseiket, vagyis hogy a regény jelenjen meg a színpadon, az kiderül október 2-án 19 órától, amikor is az előző évad gyakorlatához híven nyilvános főpróbát tartanak.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!