Fotó: Boda L. Gergely
A csíki politikusok többsége fontosnak tartja a közösségi médián keresztüli kapcsolattartást az emberekkel – derül ki az általunk megkérdezett elöljáróktól. Van, ahol már az idősebbek is a Facebookon keresztül kommunikálnak a polgármesterrel.
2017. február 01., 09:252017. február 01., 09:25
2017. február 01., 10:472017. február 01., 10:47
Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor szerint napjaink politikusai mindenféle kommunikációs csatornán keresztül próbálják elérni az embereket, azonban ezek közül a Facebook közösségi oldal a leghangsúlyosabb. „Noha az rendkívül hasznos az álláspontok, vélemények kinyilvánítására és ütköztetésére, de csupán egy eszköz a többi lehetőség mellett. A politikusoknak a megfelelő kommunikáció mellett elengedhetetlenek a személyes találkozók, illetve a nyomtatott és online média nyújtotta lehetőségek is” – húzta alá Tánczos.
„Ahol a kommunikáció zajlik, ott jelen kell lenni a politikusoknak is; a közösségi média használata a legkézenfekvőbb ilyen szempontból, mivel ott ezreket el lehet érni egy-egy bejegyzéssel” – emelte ki a lényeget érdeklődésünkre Tőke Ervin, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) csíkszéki elnöke. Elmondása szerint igyekszik aktív lenni, a fontosabb témakörökről pedig véleményt alkotni a közösségi hálón.
„Nem vagyok annyira tevékeny az interneten, mint egyes megyebeli politikusaink, de azért nyilván használom a közösségi médiát mint felületet a lakosság tájékoztatására” – fogalmazott kérdésünkre Péter Lukács, Csíkcsicsó polgármestere. Mint mondta, úgy tapasztalja, manapság már a falubeli idősebbek is szinte ugyanannyira aktívak az internetes felületeken, mint a fiatalabbak vagy a középkorosztályúak. Így fontosnak tartja, hogy a lakosság nagy részét elérje bejegyzéseivel.
Ezt a kijelentést Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere is megerősítette. „A mandátumom elején nem tartottam fontosnak, hogy Facebookon is megosszam a községet érintő fejleményeket. Viszont idővel beláttam, hogy nélkülözhetetlen, mivel főképp a fiatalok, de az idősek is nagy számban jelen vannak ott. Ha pedig használom, akkor hamarabb elér hozzájuk a fontos információ” – fejtette ki a polgármester. Megjegyezte, van egy Facebook-csoportja a településnek, ahol a fontosabb dolgok kerülnek megvitatásra.
Kozma István, Csíkszentsimon polgármestere a következőképp látja a közösségi média használatának fontosságát. „Amióta polgármester vagyok, kicsit alábbhagyott a Facebookon való részvételem, mert egyéb elfoglaltságaim miatt nincs rá időm. Viszont nyilván használom, mert úgy látom, a település lakosainak nagy része jelen van ott, és követi, hogy mi történik. Például esetenként az idősebbek Facebookon írnak nekem üzenetet, érdeklődnek az őket érintő hivatali dolgokról” – magyarázta Kozma.
Karda Róbert, Csíkszentdomokos polgármestere is úgy látja, hogy a politikusoknak manapság már javasolt aktív lenni a közösségi médiában. „Azért nem muszáj ott is a csapból folyni, viszont jó, ha az ember jelen van, mivel a közösség figyeli” – húzta alá az elöljáró.
Borboly Csabától, Hargita Megye Tanácsának elnökétől is érdeklődtünk a téma kapcsán, ő viszont az e-mailben feltett kérdéseinkre Facebookon, élő bejelentkezéssel válaszolt. A kérdéseinkre adott terjedelmes válaszait a több mint fél órás adás egészéből szemezgetheti az olvasó – ha van hozzá türelme.
Mindazonáltal a kérdések megválaszolása nélkül is tudni lehet, hogy a megyei önkormányzat elnöke munkaidejének tekintélyes részét szenteli az élő internetes bejelentkezésekre; továbbá az is köztudott, hogy rendkívül aktív szereplője a közösségi média felületeinek.
Ezzel szemben Csíkszereda polgármesteréről, Ráduly Róbertről ez már nem mondható el: ő nincs jelen egy közösségi platformon sem. Viszonyításképpen, más nagyobb székelyföldi városok vezetői – például Székelyudvarhely, Sepsiszentgyörgy – Facebook-oldalát is megnéztük, és kiderült, mindkét polgármester tevékeny az internetes felületeken.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
szóljon hozzá!