Ellenőrzésekre számíthatnak a május elsejét megelőző hétvégét a szabadban, „zöldben” töltő személyek, ugyanis a környezetőrség alkalmazottai – a nemrég életbe lépett pikniktörvényre hivatkozva – ellenőrzik a közkedvelt piknikhelyeket. A bírságok akár ötezer lejig is terjedhetnek.
2012. április 25., 13:452012. április 25., 13:45
2012. április 25., 14:022012. április 25., 14:02
Közleményben hívja fel a figyelmet Grigore Sabău, a Hargita megyei környezetőrség vezetője, hogy április 28. és május elseje között más hatóságokkal együtt ellenőrizni fogják, hogy a betartják-e a március végén életbe lépett 54-es, ún. pikniktörvényt. „A törvény által előírtak be nem tartása esetén a magánszemélyeket száz lejtől ötezer lejig lehet bírságolni, a kijelölt helyek működtetőjét pedig tízezer lejtől akár ötvenezer lejig. Az akció nem csak erre az időszakra vonatkozik, hanem az év további részére is” – áll a közleményben.
A törvény szava
Március 27-én jelent meg a Hivatalos Közlönyben és lépett érvénybe a pikniktörvény. A jogszabály legfontosabb pontja, hogy ezentúl csak a célra kijelölt és kialakított helyeken lehet piknikezni, ellenkező esetben pénzbírságot is kiróhatnak. Egyébként a törvény értelmében az a szabadidős tevékenység minősül piknikezésnek, amelyet egy vagy több személy szervez nyilvános területen és ami ital- és/vagy élelmiszer-fogyasztással, illetve tűzrakással jár. Épp ezért kell kialakítani a megfelelő kirándulóhelyeket a közterületeken, ahol a tűzgyújtás is engedélyezett lesz. A törvény rendelkezése értelmében a piknikező helyeket parkokban és a városok belterületéhez tartozó erdőszéleken jelölik ki.
A piknikező helyek kialakítása a polgármesteri hivatalok feladata. Szintén a polgármesteri hivatalok valamint a környezetőrség, a rendőrség, a csendőrség és egyéb belügyminisztériumi egységek felügyelik ezeket a területeket.
Nincsenek kijelölt helyek
Csíkszeredában egyelőre nem jelöltek ki egyetlen piknikező területet sem. „Figyelmesen elolvastuk a pikniktörvényt és úgy értelmeztük, hogy az nem kötelezi a polgármesteri hivatalt arra, hogy ilyen területet jelöljön ki. A törvény arról szól, hogy szabályozza a meglévő, vagy majdan létesítendő piknikező helyeket. A város környékén a Suta-tónál lehetne ilyen helyet kijelölni, de az egyelőre nincs tervben” – nyilatkozta a Székelyhon.ronak Szőke Domokos, Csíkszereda alpolgármestere, aki szerint egy ilyen terület kijelölése már azért is komoly feladat, mert „nem elég pár autónyi parkolót és tűzrakó helyet elkülöníteni, hanem többek között vezetékes vízre is szükség lenne egy ilyen helyen”.
A Csíkszereda szomszédságában lévő Csíkszentlélek községben sem jelöltek ki eddig piknikezési területet. „Az adminisztratív szempontból hozzánk tartozó egykori Suta-tó környékét nem akarjuk piknikezésre használni. A Mindszenti Közbirtokosság ellenben vásárolt Hosszuaszóban egy földterületet, amely alkalmas lehet a jövőben piknikezésre” – fogalmazott Pál Péter, Csíkszentlélek polgármestere.
Hétfő szabadnap
Azért került előtérbe a pikniktörvény, mert egy minapi kormányhatározattal elfogadták, hogy április 30-a, hétfő munkaszüneti nap legyen. Így hétfőn zárva tartanak a közintézmények. A közszférában valószínűleg május egyik szombatján fogják pótolni a kieső napot. Május elsején és az azt megelőző napokon országszerte sokan – főleg a román nemzetiségűek – piknikezéssel töltik szabadidejüket.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!