Hóolvadáskor felgyűlt víztöbbletből, illetve az Olt egy részének elvezetésével lehetne öntözni a csíki mezőgazdasági területeket. Jelenleg csak nagyon kevés megyebeli területet öntöznek, az viszont jó hír, hogy egy frissen meghirdetett uniós pályázat öntözőberendezések felszerelésére és talajjavító munkálatokra nyújt támogatást.
2012. augusztus 21., 16:352012. augusztus 21., 16:35
2012. augusztus 21., 17:482012. augusztus 21., 17:48
Öntözőberendezések felszerelésére és talajjavító munkálatokra nyújt támogatást a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizető Ügynökség legújabb európai uniós támogatása. A vissza nem térítendő európai uniós pénzalapokra szeptember 3. és 28. között lehet pályázni.
25,5 millió eurót lehet lehívni
„Az ügynökség hivatalos honlapján részletes leírás található a pályázati szabályokról, ugyanakkor a Hargita megyei kirendeltségnél is lehet érdeklődni a 0266-312522-es telefonszámon, illetve személyesen a csíkszeredai megyeháza 240-es irodájában” – tájékoztatta portálunkat Sándor Eszter, a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizető Ügynökség Hargita megyei irodájának munkatársa.
Összesen 25,5 millió eurót lehet megpályázni öntözőberendezések felújítására, illetve újak kiépítésére, valamint talajjavító munkálatokra. A pályázati kiírás értelmében egy-egy pályázó akár egymillió eurót is elnyerhet, de csak abban az esetben, ha a benyújtott elképzelés egy egész közösséget fog kiszolgálni. Amennyiben csak egy közösség bizonyos részét fogja érinteni a beruházás, akkor legtöbb 750 ezer eurót nyerhet el a pályázó.
A pályázatokat a megyei ügynökségekhez lehet benyújtani. Sikeres helyi elbírálás esetén azokat továbbküldik a regionális fejlesztési ügynökség gyulafehérvári központjába, ahol majd dönteni fognak a pályázatról.
Török Jenő: kevés az öntözött terület
Hargita megyében csak néhány mezőgazdasági területen használnak öntözőberendezéseket. „A csíkszentmártoni Burgabotek társulásban idén mintegy huszonhat hektáron öntözték a pityókaföldeket, leginkább azon részeken, amelyek közel estek a Fiság-patakhoz. A szentmártoniakon kívül még a Gyergyói-medence néhány kisebb gazdasága használ öntözőberendezéseket” – magyarázta Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője, aki szerint az idei száraz esztendő is megerősítette az érintett vezetőket abban, hogy „el kellene gondolkodni ilyen berendezések kiépítésén”.
„Hargita megyében érdemes lenne a hóolvadáskor keletkező plusz vízmennyiséget elhagyott területeken, például egykori kőbányákban tárolni, amit majd nyáron fel lehetne használni. Ilyen területek vannak Szépvíz környékén és Alcsíkon, Szentmárton és Szentsimon között. A csíki régióban egy másik megoldás lehetne az Olt egy részének elvezetése. A két elképzelés nem zárja ki egymást” – vélekedett az igazgató. Meglátása szerint a pityóka-, cukorrépa-, kukorica- és lucernaföldeket lenne érdemes öntözőberendezésekkel felszerelni, mivel ezek azok a kultúrák, „amelyek meghálálnák az öntözést”.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!