Padláson rejtőző régiségek

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szervezésében tartják szombaton a Tájházak Napját. Ezen a napon tizennyolc székelyföldi tájházban tartanak foglalkozásokat, mutatják be a gyűjteményeket. A csíkszentdomokosi néprajzi gyűjteményt is meg lehet tekinteni ez alkalommal.

Péter Beáta

2014. október 14., 18:512014. október 14., 18:51

2014. október 14., 18:522014. október 14., 18:52

Csíkszentdomokoson a kultúrház emeletén három terem van berendezve: a néprajzi gyűjtemény több mint kétezer darabból áll. Így sem fért be ide minden, sok tárgy van még a padláson is. A gyűjtést a hatvanas évek végén kezdte el Szabó Judit néprajzkutató, aki magyartanár volt a faluban. A diákoknak tartott néprajzi szakköröket, és annak keretében a diákokkal közösen kezdte gyűjteni a tárgyakat.

Ezeket először az iskolában helyezték el, aztán a nagy lelkesedés és gyűjtés nyomán a bővülő állomány már nem fért el ott. Akkor kapott helyet a gyűjtemény a kultúrház emeletén – tudtuk meg Karda Lászlótól, a község kultúrigazgatójától. „Miután Szabó Judit elment Domokosról, Péter János bácsi villanyszerelő gondozta nagyon sokáig ezt a gyűjteményt. Aztán az összegyűjtött tárgyakat kiállították, utána Péter László történelemtanár is átvette egy ideig, ő is gyűjtött tárgyakat. Tehát folyamatosan zajlott a gyűjtés. Egy jó rendszerezésre viszont szükség lenne”  mutatott rá Karda.

A gyűjtemény kapcsán nem szoktak programokat szervezni, időnként iskoláscsoportok vagy a faluban tartózkodó vendégek nézik meg a tárgyakat. „Állandó nyitva tartása nincs, mert mi itt vagyunk a kultúrházban, vagy tudják a panziósok is a telefonszámomat, és ha valaki igényli, akkor megmutatjuk neki.”

Palatábla és fanyereg

Az 1800-as évekből származó tulipános ládák, tékák, régi könyvek, mindennapi használati tárgyak, gazdálkodással, pásztorkodással, földműveléssel kapcsolatos tárgyak is részei a gyűjteménynek. Egy szekrényben a háborús relikviák kaptak helyet, szuronyok, töltényhüvelyek, fanyereg, sisakok, csajkák stb. De látható régi egérfogó, palatábla, vastalpú cipő, régi gyerekcipő, varrógépek, konyhai eszközök is. A gyűjteményt látogató iskolások rácsodálkoznak egy-egy tárgyra, de olyasmit is láthatnak, amit Domokoson ma is használnak.


A padláson még vannak

A kultúrigazgató elmondta, Domokosról is rengeteg népviseletet elvittek a kilencvenes években, ám ma már nem adják olyan könnyen oda ajándékba. „Bútorok sem igazán maradtak, nem is használják. Esetleg aki nagyon régibútor-mániás és szereti. Vannak Domokoson olyanok, akiknél vannak festett bútorok. Ugyanakkor rengeteg tulipános láda található. Tékák már nem annyira. Azok ki vannak téve szerszámos-ládának vagy gabonatartónak, a házakban nem igazán láttam. Ezek a régi, festett padok vannak még. Ugyanakkor sok régi tárgy van a padlásokon. A minap fedeztem fel, hogy nálunk is a padláson van fanyereg, pityókatörő, mérlegek. Ilyeneket sok háztartásban lehet még találni.”

Kedves kapitány háza

A domokosi kultúrotthon mögött található egy kis parasztház, amely valamikor tájházként működött. „Kedves kapitánynak volt a háza. Ilyen parasztházat Domokoson nem is nagyon lehetett látni. Teljesen más a beosztása, mint az ittenieknek, ennek három bejárata van.”

A Szabó Juditék által gyűjtött vetett ágyak is itt kaptak helyet. Ez most nem látogatható, mert felújításra szorul, mivel az alsó gerendák el vannak rohadva, fel kellene emelni. Tervezik a felújítását, de egyelőre nincs rá pénz. Karda László szerint ha megfelelőképpen rendbe kerül, lenne igény a helyiek részéről, hogy havonta, negyedévente valamilyen foglalkozást tartsanak benne.

Tájházak Napja három helyszínen

Szombaton reggel kilenc órától este hét óráig lehet megtekinteni a gyűjteményt, az érdeklődőket Karda László vezeti körbe. Ugyanakkor megnézhető a Márton Áron Múzeum is, valamint Májercsik Irénke néni magángyűjteménye. „Ott is vannak az itteniekhez hasonló tárgyak, Irénke néni a kenderfeldolgozással kapcsolatos dolgokat is be tudja mutatni, és ott vannak a bőrmegmunkálással kapcsolatos szerszámok is. Ezeket tudjuk ajánlani, külön néptáncelőadás, kézműves-foglalkozás nem lesz, csak maga a gyűjtemény bemutatása.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 28., hétfő

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány

Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány
2025. április 28., hétfő

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány

Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány
2025. április 28., hétfő

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját

Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját
2025. április 26., szombat

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön

Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön
2025. április 25., péntek

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba

A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba
2025. április 25., péntek

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ

Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ
2025. április 24., csütörtök

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét

Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét
2025. április 24., csütörtök

Megtartják a rekordkísérletet, de Ferenc pápáról is megemlékeznek

Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.

Megtartják a rekordkísérletet, de Ferenc pápáról is megemlékeznek
2025. április 24., csütörtök

Ha csak két napra is, de a magyar agrárium fővárosa lett Csíkszereda

Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.

Ha csak két napra is, de a magyar agrárium fővárosa lett Csíkszereda
2025. április 24., csütörtök

Tíz év, ezer történet, egy közösség: májusban újra lesz Csíkszeredai Könyvvásár

Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.

Tíz év, ezer történet, egy közösség: májusban újra lesz Csíkszeredai Könyvvásár