Csíkszeredában 1992-ben ötszázalékos volt a 65 év fölöttiek aránya, 2015-ben pedig már 14 százalékos – derült ki a véglegesítés előtt álló új integrált városfejlesztési stratégia átlapozásakor, amelyet közvitára bocsátanak, és nemsokára interneten is elérhetővé teszik. A dokumentumban 106 millió euróra, azaz közel 480 millió lejre fogalmaztak meg fejlesztési javaslatokat.
2016. június 13., 09:442016. június 13., 09:44
2016. június 13., 09:512016. június 13., 09:51
A csíkszeredai önkormányzat februárban rendelte meg az integrált városfejlesztési stratégia és egy mobilitási akcióterv elkészítését a helyi Planificatio Kft.-től. Az önkormányzati képviselő-testület májusi ülésén végül elhalasztotta a dokumentum jóváhagyásáról szóló határozattervezetet. Mint ahogy már korábban beszámoltunk erről, azért vették le napirendről, hogy több időt biztosítsanak az egyeztetésekre.
Csák László, a Planificatio Kft. vezetője megkeresésünkre elmondta, június végéig kell véglegesíteniük a stratégiát. Abban állapodtak meg a városvezetéssel, hogy folytatják a társadalmi egyeztetést, visszatérnek azokhoz a csoportokhoz, egyesületekhez, civil szervezetekhez, amelyekkel korábban beszélgettek, és megnézhetik, hogy amit javasoltak, bekerült-e a stratégiába, és ha igen, milyen formában, ha pedig nem, akkor milyen indokkal maradt ki belőle. Továbbá az új önkormányzati képviselőkkel is tárgyalni fognak. Ugyanakkor megtudtuk, hogy nemsokára online is nyilvánosságra hozzák a dokumentumokat, és a cég honlapján egy űrlap kitöltésével visszajelzéseket, pontosításokat, javaslatokat is lehet majd megfogalmazni a stratégiával kapcsolatosan.
A közlekedési akcióterv kidolgozásához forgalomszámlálást végeztek a városban, illetve online is lehetett jelezni a jármű- és gyalogos forgalommal kapcsolatos problémákat. A rendőrség közlekedésrendészeti osztályától szintén segítséget kaptak a balesetveszélyes útvonalak beazonosításához. Az eredmények alapján a Brassói út, a Kossuth Lajos utca és a Hargita utca azok közé az útvonalak közé tartozik, amelyek a gyalogos közlekedés tekintetében kevésbé biztonságosak.
Csák továbbá kifejtette, felméréseik azt mutatják, hogy Csíkszereda csúcsforgalma a vasútállomás előtti útszakaszon bonyolódik le. A Brassói út, a Kossuth Lajos, valamint a Mihail Sadoveanu utcák találkozásánál egy nap átlagban 9000 egységjármű (egy személygépkocsi egy egység, egy kamion 3,5 egység) kereszteződik 4000 gyalogossal. Emiatt úgy vélték, a zsögödi városrész irányából a vasútállomás felé tartó forgalmat el kellene terelni a Brassói útról még a vasúti csomópont előtt.
Emellett a vonatállomás előtti részen egy úgynevezett multimodális (kombinált) csomópontot hoznának létre, azaz összehangolnák az autós, a gyalogos illetve a tömegközlekedési forgalmat. A stratégiában szerepel még többek között a vasúti felüljáró újjáépítése, továbbá kerékpárutak, járdák kialakítása a Hargita utcán, lévén, a város ipari zónájában több mint 4000 ember dolgozik, és közülük sokan gyalog járnak a munkahelyükre. Ugyanakkor a tömegközlekedés fejlesztését elektromos buszok vásárlásával oldanák meg. Szintén az akcióterv része többek között a Temesvári sugárút egy részének átalakítása, valamint a Nicolae Bălcescu utca kétirányúvá tétele.
A városfejlesztési stratégia része egyebek mellett a nem központi városrészek ellátórendszerének kiépítése. A közszolgáltatások kiépítése (például orvosi rendelő, óvoda, idősek nappali foglalkoztatója, demencia- és Alzheimer-központok) az olyan városrészeken, mint Zsögöd, Taploca, Csiba. Csák hozzáfűzte, hogy Csíkszeredára jellemző demográfiai mutatók is alátámasztják az idősek nappali foglalkoztatóinak és idősgondozói központjainak szükségszerűségét. A javaslatok között idősotthon építése is szerepel. „A város elöregedési tendenciát mutat, 1992-ben ötszázalékos volt a 65 év fölöttiek aránya, 2015-ben ez az arány 14 százalékosra nőtt” – mutatott rá a cégvezető.
A fiatalok lakásgondjait figyelembe véve önkormányzati lakásgazdálkodást javasoltak. Csáktól tudjuk, a városban több mint ezer üresen álló lakás van, ráadásul nagyon sokan albérletben laknak magas bérleti díjakért. Ha felvásárolna a város például száz lakást, és ezeket felújítaná, és kedvező feltételek mellett kiadná bérbe, ez egyrészt a kihasználatlan lakásokra jelenthetne megoldást, másrészt a fiatalok, mozgássérültek vagy akár szociálisan hátrányos személyek lakásgondjaira nyújthatna megoldást – magyarázta Csák.
Egy összefüggő zöldövezet létrehozását is szorgalmazták, amely magába foglalná a központi parkot, a Vákár Lajos Műjégpálya előtti zöldövezetet, a Hősök utcai ún. kicsi erdőt, a Csíki Székely Múzeum mögötti területet, illetve a vár előtti teret. A stratégiába iskolák felújítását is belefoglalták, például a Liviu Rebreanu Általános Iskola rehabilitálását, óvodák felújítását és építését, emellett egy-két szakközépiskolai műhely korszerűsítését és a tanintézetek informatikai eszközparkjának modernizálását. A dokumentum egy sor gazdaságélénkítő javaslatot is tartalmaz, például kezdő vállalkozásokat segítő start up központok létesítését és a Kossuth Lajos utca üzleti utcává alakítását.
A stratégiában összesen 106 millió euróra azonosítottak be 55 projektet, amelyeknek nagyobb része helyi költségvetésből valósulhatna meg, másik része pedig uniós pénzekből. „A város számára csak irányadók a javaslatok, nem kötelező érvényű ezeket megvalósítania” – hangsúlyozta a cégvezető.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!