Fotó: Veres Nándor
Újabb felújítási munkálatok zajlanak a tusnádi plébániatemplomban: a tavalyi szentélyrenoválás után jelenleg a kórus mennyezetét restaurálják, hamarosan pedig a templombelső középső részét is felújítják. Ottjártunkkor a kórus feletti falak régi díszítéseinek újrafestését végezték a marosvásárhelyi restaurátorok.
2016. augusztus 29., 11:322016. augusztus 29., 11:32
Miután tavaly ősszel sikerült pályázati úton kijavítani a nagytusnádi templom szentélyének falait és kicserélni az elavult villanyhálózatát, idén is a megyei önkormányzat kiírására pályázott a plébánia. Nyertes pályázatuk révén újabb ötvenezer lej állt a rendelkezésükre, amelyet a templom Szent Anna-kápolnájának belső rendbehozatalára, valamint a kórus alatti és fölötti falak restaurálására fordítják − ismertette Csont Ede. A tusnádi plébános hozzátette, ezzel a munkálattal tulajdonképpen rendbe kerül a templom első és hátsó része.
Ugyanakkor a középső rész helyreállítását a helyi közbirtokosság vállalta magára, 60 ezer lejt ajánlottak fel a szükséges teendők megvalósítására. Ez azért is örömteli hír, mivel jövőben bérmálás lesz Alcsíkon, így pedig megszépült környezetben történhet a keresztény nagykorúsító ünnep. A felsoroltak révén még idén befejeződhet a templom teljes belső felújítása, sőt a helyi hívek adakozása révén kicserélhetik a templom főbejárati ajtóját is, ami mintegy hatezer lejbe kerül majd.
A stukkókkal dolgoznak
Ottjártunkkor a kórus feletti falak régi díszítéseinek újrafestését végezték a marosvásárhelyi restaurátorcsapat tagjai, korábban megtörtént a repedezések kijavítása, a falak lecsiszolása, nagyobb felületeinek festése. Az egyik helyszínen dolgozó restaurátortól megtudtuk, jelenleg a stukkók újrafestésével dolgoznak. „A stukkók közötti alapszínt lekaparjuk, ami budaiföldes, majd újrafestjük. Ahol hiányzik a minta vagy a repedések miatt megsérült, ott kiegészítjük.” A helyszínen két hete dolgozó szakember azt is elmondta, hogy habár nem volt jelen a repedések kijavításakor, kollégái arról számoltak be, hogy az épület kórus körüli része volt a legsérültebb, ott volt a legsürgősebb hozzáfogni a kijavításokhoz.
Körbejárva a helyszínt megtekintettük az újrafestett Szent Anna-kápolnát is, amelyben a festések alól előkerült az oltárképet körülvevő motívumos keret is, amelyet ezt követően restaurálnak a szakemberek. Az oltárképet közelebbről megvizsgálva pedig azt is észrevettük, hogy a rajta szereplő írás szerint éppen idén 200 éves a festmény: „1816-ban csinálta(tta) Máté Bertalan és Ferentz Katalin”. Látványos különbséget tapasztaltunk ugyanakkor a felújított és a régi falak között is: a kijavított repedezéseken kívül, a világosabbra festett falakra egyszerűbb vonalazás került, de a díszítéseket eredeti állapotukba állították vissza.
Misék a kántori lakban
Miután a kórusban befejezik a díszek festését és a vonalazást, felállványozzák a templom középső részét is, és hozzáfognak az ott szükséges teendőkhöz – erre a munkálatra múlt héten írták alá a szerződést. A felújítás ideje alatt hétköznaponként a kántori lakban tartják a szentmiséket, vasárnap azonban a templomban gyűlnek össze a hívek – osztotta meg a lelkipásztor. Továbbá kiemelte azt is, hogy a munkálatokban nagy segítséget jelent a plébános számára a sekrestyés, a kántor és a szakácsnő munkája is, akikre mindig számíthat.
A tervek szerint a munkálatok befejeződnek a templom búcsúünnepére – október negyedikéig –, hogy akkor méltóképp megünnepelhessék az előrelépéseket – számolt be Csont Ede. Megjegyezte azt is, hogy ezzel még nem fejeződtek be a szükséges tennivalók, hiszen azután következhet az ablakok kicserélése, a padlózat, orgona, a belső bútorzat és a sekrestye felújítása, illetve a templom külső renoválása. Ha azokkal is megvannak, a templomot körülvevő fal rendbehozatalával is foglalkoznának.
Átalakítják a harangozói lakot
„Mivel a plébániának nem volt hittanterme, ezért hozzáfogtunk a harangozói lak átalakításához is, amely több mint húsz éve nem volt használatban. Ezt az épületet is próbáljuk megmenteni, erre is a megyei önkormányzat biztosított 49 ezer lejt” – avatott be a plébános. Továbbá elmondta, a munkálatok jelenleg is zajlanak az épületben, s amennyiben továbbra is jó ütemben haladnak a munkások, akkor már idén ősztől ott gyűlhetnek össze a fiatalok hittanórára. Egyelőre csak az egyik nagyobb szobát javítják fel, a másikat jövőben renoválnák. Az elkészülő terembe pedig a Caritas által felajánlott tíz iskolapad és húsz szék kerül majd. Megtudtuk azt is, hogy az épületet nemcsak felújítják, hanem át is alakítják, bevezetik az ivóvizet, mosdókat, konyhát hoznak benne létre, hogy szükség esetén vendégszobaként is használhassák.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!