Fotó: Kristó Róbert
Minden március idusán, illetve minden év augusztus elsején több ezer ember vonul fel a Kászonok és Csíkország közötti Nyerges-tetőre, a hősökre emlékezik, elhelyezi a kegyelet koszorúit az 1848–49-es szabadságharc legutolsó székelyföldi csatájának helyszínén.
2011. március 15., 19:262011. március 15., 19:26
2011. április 08., 11:382011. április 08., 11:38
Megemlékezés Nyerges-tetőn, a székely Termopülében. Nézze meg fotógalériánkat!
A Nyerges-tetői ütközetben egy maroknyi, szülőföldjéhez ragaszkodó székely atyafi életét áldozta, szembeszegült a hatalmas cári sereggel. A csata helyszínén, a hősök temetőjében 1989-ig ágkeresztek álltak a hantok felett, ezeket mára kopjafák hada árnyékolja be. A temetővel átellenben, az országút mellett áll a hajdanán Bukarestben szolgáló kozmásiak és kászoniak által a 19. század végén állított emlékmű. Hagyományosan itt zajlanak minden évben a március 15-i ünnepségek.
Fent a Nyerges-tetőn, a 163 évvel ezelőtti szabadságharc helyszínén még keményen tartja magát a tél, havas a táj, de ragyogó napsütésben zajlott az emlékünnepség. Az alcsíki fúvósok és tárogató zenéje hangolta az egybegyűlt több ezer embert a megemlékezésre, a vendégeket pedig a szervezők nevében a székely ruhában pódiumra lépő kozmási polgármester, Bodó Dávid köszöntötte, majd az ünneplők elénekelték nemzeti imánkat, a magyar himnuszt. A díszbeszédek elsősorban Nyerges-tető és a márciusi fiatalok üzenetére hívták fel a jelenlévők figyelmét.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint: „A márciusi ifjakhoz hasonlóan, nekünk is a jövőbe kell néznünk. A nemzeti identitásunkért folytatott harc csak összefogással, tisztánlátással és célkövető magatartással lesz eredményes. Ehhez minden magyar emberre szükség van. Az idősekre, akiktől nemzeti történelmünket, hagyományaink tiszteletét tanulhatjuk meg, a felnőttekre és fiatalokra, akik életerejükkel táplálják közösségünket, és a gyerekekre, akik a magyar jövőt biztosítják a szülőföldön. Csak így lesz erős közösség az erdélyi magyar közösség.” Kelemen arra buzdított, hogy ne legyünk kishitűek, együtt, összefogva vívjuk meg harcainkat, ne adjuk fel a reményt, folytassuk azt a küzdelmet, amit 21 évvel ezelőtt elkezdtünk.
Korodi Attila parlamenti képviselő történelmi visszaemlékezésében a reform kor és a szabadságharc tanulságait vázolta fel, beszédét Wass Albertnek a hazaszeretetről szóló idézetével kezdte és fejezte be: „A hazaszeretet ott kezdődik, amikor egymást szeretik azok, akik egy hazában élnek. De ezt olyan nehezen értik meg az emberek.” Korodi kiemelte, hogy „méltó módon az a nép emlékezik, amely megbecsüli közös értékeit és szimbólumait. Ma, az emlékezés napján felteszem a kérdést itt a Nyerges-tetőn, vajon mindenhol úgy értik és érzik a hazaszeretetet, ahogy Wass Albert fogalmazta azt meg? Vajon a széthúzás, az egyéni célok előtérbe való helyezése méltó 1848 márciusának idusához?”
Ezt követően Gara Katalin konzul asszony felolvasta Orbán Viktor magyar miniszterelnök ünnepi üzenetét, majd Nagy Benedek, a Volt Politikai Foglyok Szövetségének képviselője szólt az egybegyűltekhez. A volt parlamenti képviselő hangsúlyozta, tíz év után érezte, szólnia kell az időközben felnőtt generációnak, a ma vezető magyar politikusainak, hogy mit kell jól tudniuk, és mi az, amit nem szabad elfeledniük, amikor sorsunkat érintő döntéseiket meghozzák.
Az idei Nyerges-tetői megemlékezés a kozmási Bojzás Néptánccsoport ünnepi műsorával folytatódott, majd a kegyelet koszorúinak elhelyezésével és az egyházi áldással zárult.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
szóljon hozzá!