Fotó: Veres Nándor
Potozky László az a fajta környezetvédő, aki nemcsak tiszteli és óvja, hanem ha teheti, meg is örökíti a természet szépségeit. Büszkén mutatja fotóit: röptében elkapott nyári lúd, színes kis barkóscinege, süvöltő, a kölykeivel portyára induló róka, jégmadár. A csíkszeredai Polgár-Társ Alapítvány igazgatója hobbijáról, a fotózásról mesélt.
2015. április 15., 13:572015. április 15., 13:57
„A fényképezés terén régóta próbálgatom bontogatni a szárnyaimat, idővel rájöttem, hogy ha többet szeretnék ebből kihozni, mint amennyit egy gomb lenyomása jelent, ha minőségi fotókat szeretnék készíteni, tanulnom kell. Tanulmányoztam a szakirodalmat, tárgyaltam profi fotósokkal, úgymond „csinálva tanultam\", és persze egyre többet jártam a természetbe, hiszen ez a fő témakör, amit próbálok megörökíteni. Mániákusan imádom a természetet, mindent, ami élővilág, és bár néha próbálkozom más témákat is fotózni, számomra a fő vonzerő továbbra is a természet” – meséli Potozky László.
Számára a napi stresszből a lehető legjobb kikapcsolódás a természetjárás, így nem is csoda, ha a szentpáli halastavaknál a madárlesből a jégmadárra várva töltődik fel igazán.
„Minden madarat szeretek, de az, hogy lefényképezhessem a jégmadarat, egy álom volt. Rengetegszer láttam, ellenben annyira gyors, hogy ha nincs az ember a lesben, nagyon nehéz fotót készíteni. Tavaly, mikor megláttam Szabó József csodálatos jégmadárfotóit, szóba került, hogy szívesen lencsevégre kapnám, és akkor felajánlotta, hogy használhatom én is a lest. Első alkalommal nem érkezett meg a jégmadár, második alkalommal, mikor visszamentem, már négy-öt időszakban öt-tíz percet töltött a beszálló fán, pózolt, halászott. Az volt eddigi fotós napjaim legszebbike, hiszen régi vágyam teljesült. Azóta több mint háromezer fotót készítettem a jégmadárról. Ez az a hely, ami számomra a teljes kikapcsolódást jelenti” – meséli, és lelkesen mutatja a felvételeket is.
Egy fotós számára komoly kihívást is jelent egy jó fotó készítése a többnyire mozgásban lévő élővilágról, az állatot ugyanis be kell cserkészni, óvatosan megközelíteni, és megtalálni azt a lehető legjobb pillanatot, amit megörökíthet. Potozky László kedvence a madárfotózás, mint megjegyzi, a nehézség ellenére hálás téma, mert a madarat le lehet fényképezni vízen, földön, levegőben, nyugalmi helyzetben vagy akár repülés közben. „Ugyanakkor az is nagy élmény, ha le tudok fotózni egy rókát különleges pózban vagy akár egy őzcsapatot” – jegyzi meg. Most már, hogy a jégmadarat több ízben is sikerült lencsevégre kapni, újabb álmokat dédelget. „Szeretnék ragadozó madarakat, ölyvöt, sas- és hélyaféléket fotózni, jó lenne medvét fotózni, de nem lesből” – sorolja.
Mivel munkája révén sokat utazik, egészen különleges tájakat, állatokat, helyeket örökíthet meg, hiszen a fényképezőgép mindenhová vele tart. Egy ideje pedig szintén hűséges útitársa a madárhatározó. Munkája és hobbija szerencsésen ötvöződik – ismeri el. „Ha külföldön vagyok hétvégenként felkeresem a legközelebbi nemzeti parkokat, védett területeket. Így sikerült például egy tavalyi sidney-i tartózkodás alatt lefotóznom Ausztrália madárvilágának öt százalékát, ami 40- 45 fajt jelent. Nemrégiben Csehországban jártam, hazafelé pedig megálltam a Hortobágyon és készítettem egy tavaszi, hortobágyi madársorozatot.”
Egyébként egy kis odafigyeléssel akár saját házunk tájára is becsalogathatjuk a madarakat – mondja –, hiszen a téli madárfotók nagy részét maga is irodája vagy a lakása ablakából készítette.
Szinte mindegyik fotónak története van, büszkén mutatja egyik kedves felvételét a kölykeivel portyára induló rókáról. „Be voltam bújva egy bokor és egy villanyoszlop közé, gyurgyalagokat próbáltam fotózgatni, amint ott üldögéltem, egyszer csak balra pillantottam, és ott haladt el a róka két kis kölykével. Nagy élmény volt. Sokan azt hiszik, sokat kellett várnom erre a pillanatra, de csak a szerencsés véletlen műve.”
Mint megjegyzi, amióta fotózni kezdett, sokkal több mindent észrevesz a természet csodáiból, bár eddig is „ráállt a szeme”. „A természetnél szebb dizájner nincs. Járni a természetet és fotózni, számomra ez a legszebb időtöltés.”
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!