Nem nevezte illegálisnak a csíkszeredai hagyományos és helyi termékek vásárát a fogyasztóvédelem brassói regionális főfelügyelője, azt viszont tényként közölte, hogy a piacok működését szabályzó határozatban ilyen típusú vásár nem létezik.
2013. február 20., 18:022013. február 20., 18:02
2013. február 20., 19:312013. február 20., 19:31
A hétvégi csíkszeredai hagyományos és helyi termékek vásárán tartott fogyasztóvédelmi ellenőrzés apropóján szervezett sajtótájékoztatót Claudiu Sorin Susanu, a brassói regionális fogyasztóvédelmi felügyelőség főfelügyelője szerdán.
Ismeretlen piactípus
„Fontos megérteni, hogy a közterületeken szervezett piacok működését szabályzó, 2004-ből származó 348-as határozat világosan megjelöli a piactípusokat, ezek között viszont nem található a csíkszeredainak megfelelő, hagyományos és helyi termékeket forgalmazó vásárforma” – szögezte le a főfelügyelő. Susanu ennek tükrében sem nevezte illegálisnak a csíki vásárt, arra viszont felkérte a vásárszervezőket, hogy minél hamarabb jelezzék, hogyan oldanák meg ezt a problémát.
„A szombati vásáron egyetlen kereskedőt sem büntettünk meg, mindössze arra figyelmeztettük őket, javítsák ki az általunk jelzett hiányosságokat, ellenkező esetben pénzbírságot kell kirónunk. Mindannyian megígérték, eleget tesznek elvárásainknak” – mondta. A hétvégi eseményen a fogyasztóvédők egyes termékek használt műanyag palackban való árusítását, a címkék hiányát, illetve csak magyar nyelvű feliratozását, valamint néhány termelőnél a bevizsgált és külön engedélyezett mérleg hiányát kifogásolták.
Üzenet Korodinak
Susanu a sajtón keresztül üzent Korodi Attila parlamenti képviselőnek, aki – a főfelügyelő állítása szerint – az ellenőrzésről valótlanságokat állított kedden a parlamentben. „Mélységesen fel vagyok háborodva, mert Korodi részéről olyan vádak hangzottak el személyemmel kapcsolatban, amelyek nem igazak” – fogalmazott a főfelügyelő.
Korodi Attila azt mondta a parlament plenáris ülésén, hogy Susanu „messzemenően túllépte a közalkalmazottak hatásköreit”, amelyek szerint „minden közalkalmazottnak kötelessége becsületesnek, jóhiszeműnek lenni, valamint köteles tevékenységét erkölcsi integritással és professzionalizmussal végezni”. Susanu egyúttal kifejtette, örül a helyi termékek felpártolásának, azt viszont nem érti, hogy a helyi vezetőket miért zavarják a vizsgálódások.
Nincsenek magyar tájékoztatók?
Mivel a sajtóeseményen Susanu többször is hangoztatta, hogy számukra nemzetiségtől függetlenül fontos a fogyasztók jogainak védelme, ezért az újságírók rákérdeztek: szokták-e ellenőrizni, hogy a Hargita megyei nagyáruházakban anyanyelvükön, vagyis magyarul is tájékozódhatnak-e a termékek összetételéről a vásárlók. „Tudnak olyan konkrét esetről, hogy nincsenek feltüntetve a fogyasztók anyanyelvén a fontos információk?” – kérdezett vissza a főfelügyelő. Válaszként a magyar anyanyelvű sajtósok „kapásból” sorolták azokat az üzleteket, amelyekben csíkszeredai megnyitásuk óta nem szerepelnek magyar nyelven a termékek összetételei.
Arra a kérdésre, hogy miért pont a múlt hétvégén ellenőriztek, Susanu azt felelte, hogy más megyékben heti rendszerességgel járják a piacokat, „Csíkszeredában viszont azért csak most, mivel itt havonta szervezik meg. Egyébként a lehetséges rendellenességekről a kovásznai ellenőröktől értesültünk.” Kolléganője, Kelemen Nóra helyettes főfelügyelő hozzátette, eddig is tartottak ellenőrzéseket, a hibákat pedig jelezték is a vásárt szervező Hargita Megyei Agrárkamarának.
Susanu cáfolta a megyei tanács által emlegetett, a hétvégi kontroll lehetséges magyarázatát, miszerint azért szervezték volna az akciót, mert a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség ingyen szeretne irodahelyiséget kapni a megyei tanács székházában, az önkormányzat viszont elzárkózott ettől. „Szerződésünket a múlt év végén kellett volna meghosszabbítanunk, amit a fogyasztóvédelem átszervezése miatt elmulasztottuk megtenni. Ezért elnézést kérünk, pótoljuk a hiányosságokat” – közölte a hat megye (többek között Hargita, Maros, Kovászna és Brassó) fogyasztóvédelmi feladataiért felelős főellenőr.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!