Fotó: Veres Nándor
A korábbi jégeső, illetve a parcellákon felgyülemlett víz miatti nehézségek mellett, amennyiben hasonló ütemben folytatódik az esőzés, súlyos problémákkal kell szembenézniük az alcsíki növénytermesztő gazdáknak.
2016. június 03., 09:442016. június 03., 09:44
2016. június 03., 11:212016. június 03., 11:21
„Sajnos a mezőgazdaságban gondok adódtak: míg tavaly a júliusban beállt szárazság volt a probléma, addig jelenleg az eső okoz nehézséget a gazdáknak. Májusban Csíkszeredában átlagosan 110 liter csapadék hullott négyzetméterenként, Alcsíkon ennél valamivel több. Elsősorban az elmúlt három napban esett túl sok, akkor ugyanis mintegy 60–70 litert mértek Alcsíkon, így ott van a legnagyobb probléma” – avatott be Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője továbbá elmondta, beszélt az alcsíki nagyobb termelőkkel, szakemberekkel, akik arról tájékoztatták, hogy csak egy éjszaka alatt, szerdáról csütörtökre négyzetméterenként 18 liter eső zúdult le, előtte volt olyan nap is, amikor 30 liter. Ezzel szemben Csíkszereda környékén és Felcsíkon még nincs komolyabb gond, ott a héten mintegy tíz liter esett négyzetméterenként – számolt be csütörtök reggel az intézményvezető.
Csíkszentmártonon és Csíkkozmáson a napokban jégeső is hullott, ami bizonyos parcellákon kárt tett a vetésekben, a lucernában, de a pityóka leveleit is meghasogatta, azonban amíg a pityóka kiújul, a lucernából lesz következő termés, addig a gabonákban jelentősebb a kár – magyarázta a szakember.
Megjegyezte azt is, hogy emellett már most is vannak olyan parcellák, ahol kötöttebb a talaj, ott a sorok között megállt az esővíz. Amennyiben folytatódik az esőzés – és az előrejelzések szerint tovább is hasonlóan alakul az időjárás –, akkor megjelenhetnek a gabonák levélbetegségei, illetve a burgonyavész. Továbbá a gépekkel nem lehet majd a parcellákra rámenni a kezelések elvégzése végett. Sőt, azokon a pityókaföldeken, ahol napokig áll a víz, később a rothadás is megjelenhet – sorolta a lehetséges nehézségeket az igazgató.
Habár az eddigi károkról egyelőre hivatalos felmérések nincsenek, de becsléseik szerint a nagy esőzések több ezer hektárt érintettek eddig. A konkrét számadatokhoz szükséges az is, hogy az érintett gazdák, amennyiben 30 százalékosnál nagyobb kár érte őket, azt jelezzék az önkormányzatnál, hogy a sürgősségi helyzetekért felelős helyi bizottságok számba vehesse azokat.
Az ő felméréseik szerint ellenőriznek, összesítenek a megyei mezőgazdasági igazgatóság alkalmazottai – ismertette az eljárást Török Jenő. Hozzátette, Szentmártonon már tettek le kárbejelentést, de egyelőre a legtöbb esetben még nem érte el a kár a 30 százalékos arányt. Azonban ha a következő napokban is hasonló mennyiségű eső zúdul le, akkor megnövekedhet a bejelentések száma.
Vitos László, a csíkkozmási Nyerges Mezőgazdasági Társulás vezetője megkeresésünkkor éppen a mezőn tevékenykedett, munkatársaival próbálták lecsapolni a felgyülemlett vizet a mezőgazdasági területeikről. Érdeklődésünkre elmondta, a korábbi jégeső jelentős kárt okozott a Kozmásról Nyerges-tető felé vezető út melletti búza-, a nagyobbra nőtt burgonya- és a kukoricaparcellákban is. Esetükben a jégverés negyven hektár búzát, 15 hektár burgonyát érintett, de a parcellákon megállt víz minden általuk megművelt területre kiterjed. Hozzátette, sajnos nemcsak az ők földjeiken ez a helyzet, hanem a térség teljes területén.
„Jelenleg nincs nagyon mit tenni, kint vagyunk a mezőn, csapoljuk le a pangó vizeket, hogy amit tudunk, legalább azt mentsük meg. Ami tőlünk telik megtesszük, de sajnos ennél többet nem tudunk” – mondta.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!