Fotó: Kristó Róbert
Napról napra változik a csíkszeredai piacon megvásárolható zöldségek és gyümölcsök ára: egy kiló paradicsom 4-5 lej, a kápia paprika kilója szintén 4-5 lej, a padlizsáné 2-3 lej, a paradicsompaprika kilója pedig 4-6 lejbe kerül. A forgalom pénteken és szombaton rendszerint megnövekszik, főként ilyenkor vásárolnak eltevésre.
2014. szeptember 16., 17:322014. szeptember 16., 17:32
2014. szeptember 16., 17:392014. szeptember 16., 17:39
Zöldségekkel, gyümölcsökkel roskadásig megrakott asztalokról választhatnak a csíkszeredai piacon a vásárolni akarók. A nagy halmokba rakott zöldségek közül a paradicsompaprika kilójáért 4-6 lejt kérnek érettsége és mérete függvényében, ugyanannyi kápia paprikáért pedig 4-5 lejt. Padlizsán kapható már két lejért is, de van, ahol 2,5-3 lejért vásárolható meg, legtöbb pultnál egy kiló uborkáért is hasonló összegeket kérnek. A paradicsom legtöbb árustól 4-5 lejért szerezhető be, de előfordul, hogy 2,5 lejért kínálják. A pityóka és a káposzta kilójáért 1,5 lejt kérnek. Az idénygyümölcsök közül a szilva kilójáért 2-3 lejt kell fizetni, míg ugyanennyi apró szemű szőlőért 3, nagyobb szeműért pedig 5,5 lejt.
Nagyobb forgalom pénteken és szombaton
Ferencz Gizella csíkszeredai vállalkozónál négy lejbe kerül a kápia paprika és a paradicsom kilója, három lejbe a padlizsán és 2,5 lejbe az uborka. A pityóka kilójáért 1,2 lejt, a csiperkegombáért pedig 7,8 lejt kér. Elmondása szerint leginkább a kápia paprika, a padlizsán, a paradicsom és az uborka fogy, ezekből egyaránt vásárolnak eltevésre és fogyasztásra. A forgalom pénteken és szombaton rendszerint megnövekszik, hiszen főként ilyenkor vásárolnak eltevésekre az emberek. Ferencz Gizellától azt is megtudtuk, hogy napról napra változnak az árak a hozott termés minőségétől és a termett mennyiségtől függően, így például a paradicsompaprikából idén kevés termett, emiatt nagyon drága. Ugyanakkor megjegyezte, nála az árak egy-két napig még biztosan nem változnak.
„Az eltenni valók fogynak leginkább”
A Baraev Kft. munkatársánál is érdeklődtünk. Náluk a paradicsom kilója négy lej, a paradicsompaprika és kápia paprika öt lej, a paprika 3-3,5 lej, amíg a padlizsán kilójáért 2,8-3 lejt kérnek. Az apróbb szemű szőlőt 2,8 lejtért, a nagyobb szeműt pedig 5,5 lejért szerezhetik be tőlük. A nektarin kilója 5 lej, a körtéé 4,8, a friss almáé pedig 2,5 lej. Tőlük is leginkább az eltenni való zöldségeket vásárolják, így a padlizsánt, kápia paprikát, paradicsompaprikát, ezeket nagyobb mennyiségekben is. A gyümölcsökből leginkább a szőlő fogy. Náluk is napról napra változnak az árak, annak függvényében, hogy milyen áron tudják felvásárolni az árut, de ezek az értékek a napokban nem fognak változni – biztosított az eladónő.
Magasnak vélt árak
Keddi ott jártunkkor egymást érték a vásárlók, a nézelődők: többnyire fogyasztásra vásárolt termékek kerültek a szatyrokba. A csíkszeredai Kovács József ritkán jár a helyi piacra, rendszerint felesége vásárolja meg a szükséges zöldségeket, gyümölcsöket. Most nagyobb mennyiségben vásárolt, ezért jött inkább: a muraturához való zöldségek mellett vett dinnyét, szőlőt, szilvát is. A férfi magasnak tartja az árakat.
Megrakott szatyrokkal kezében állítottunk meg egy csíkszeredai háziasszonyt is, aki elmondta, a vásárolt káposzta kilójáért 1,5 lejt, a paprikáért 2 lejt, a szőlőért pedig 3 lejt adott. Ezekkel az árakkal meg volt elégedve. Ugyanakkor hozzátette, az eltevésekre Palánkáról szerzik be a szükséges zöldségeket, ahol az itthonihoz képest szinte fél áron jutnak hozzá a termékekhez. Véleménye szerint ugyanis komoly kiadás öt lejes paradicsompaprikából készíteni a zakuszkát, főleg egy nagyobb család esetén.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!