Fotó: Kristó Róbert
Vidám fúvószene szólt vasárnap délután a csíkszentgyörgyi Gál Sándor Általános Iskola udvarán, idén ez a település adott otthont a III. Alcsíki Fúvóstalálkozónak. A hangzásában, látványában és hangulatában is nagyszerű esemény sok érdeklődőt vonzott.
2013. június 16., 19:162013. június 16., 19:16
2013. június 16., 20:572013. június 16., 20:57
Az Alcsík Kistérség Fejlesztési Társulás szervezte fúvóstalálkozó résztvevői a csíkszentgyörgyi közbirtokosság – amely a rendezvény főtámogatója is volt – székhelyétől indultak el, hogy vidám muzsikával vonuljanak át a fellépés helyszínére. Idén nyolc alcsíki településről 250 zenész volt jelen, színesítette jelenlétével a rendezvényt a csíkszentgyörgyi Harmónia mazsorettcsoport, valamint a magyarországi Dusnokról érkező táncegyüttes is, ez utóbbi tagjai horvát és magyar táncokból adtak ízelítőt.
„Amikor ide Csíkba is beütött annak idején a fúvósláz, a legelsők között alakult meg a mi zenekarunk is. És jött az ötlet, hogy a rétyi fúvóstalálkozó mintájára csináljunk Alcsíkon is fúvóstalálkozót. Első alkalommal Szentmártonban, tavaly Szentsimonban szervezték meg. Mivel ott csak három csoport volt a mienkkel együtt, így adódott, hogy idén mi szervezzük meg. Ránk szokták mondani, hogy itt a Fiság völgyében a műveltségből kevesebbet szívtunk be, mint máshol, mivel a hegyhez közel voltunk, de én úgy gondolom, hogy mi is vagyunk olyanok, mint az Olt menti népek, és ezzel a találkozóval úgy néz ki, nekem van igazam. És a Jóisten szeret minket, mert még jó időt is adott” – mondta el lelkesen Kézdi József, a csíkszentgyörgyi közbirtokosság elnöke.
Az ünnepélyes megnyitó után a találkozón az Újtusnádi Pro Musica Egyesület fúvószenekara, a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar, a Csíkszentmártoni Poszogó Fúvószenekar, a Csíkkozmási Tuzson János Fúvósegylet, a Csíkszentimrei Zöld Fák Fúvószenekar, a Csíkbánkfalvi Bánk Bán Fúvószenekar, a Csíkszentgyörgyi Havasalja Fúvószenekar és a Csíkszentkirályi Fúvószenekar muzsikusai két közös darabot játszottak el, majd saját repertoárjukból örvendeztették meg a közönséget.
„Nagyon rangos eseménynek számít a mai, hiszen ennyi fúvószenekar még nem volt Csíkszentgyörgyön. Az egész falu lakosságát megmozgatta. Csodálatos megvalósítás, nemcsak Csíkszentgyörgynek, hanem az egész alcsíki településnek, hogy ennyiféle ember össze tud jönni, csoportokba szerveződni. A fúvóstalálkozók megszervezése és működtetése Gergely András polgármester kollégámnak köszönhető. Büszke vagyok erre a rendezvényre, és bízom benne, hogy minden évben valamelyik település meg tudja szervezni, hisz közösségalkotó szerepe is van. Ha 30-40 ember együtt zenél, az csodálatos dolog” – véli György József, Csíkszentgyörgy polgármestere. Szerinte a fúvószenei mozgalomban fontos szerep jut mind a zenekari tagoknak, mind a fenntartóknak.
A fúvószenekarok közösségformáló erejét emelte ki Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere, az Alcsík Kistérség Fejlesztési Társulás elnöke is. „Aki itt körülnézett, az láthatta azt a hatalmas hozadékot, amelyet ez a fesztivál jelent. Nagyon fontosnak tartom ennek a mozgalomnak a közösség-összetartó szerepét. Mérhető a hatás és siker azokban a közösségekben, ahol egy jól működő fúvószenekart sikerült összehozni. Azoknak a fiataloknak van életcéljuk, perspektívájuk az életben. Nem elhanyagolható az sem, hogy egészen más polgárai lesznek a közösségnek. A fúvószene és egyáltalán a zeneművészet a szépérzéket alakítja, erősíti a fiatalokban, és az hatással van a magánéletre, a mindennapi életre is. Örülök, hogy itt Alcsíkon találtunk olyan partnereket, akik támogatják ezt, nagyon sok helyen az önkormányzatok vagy a közbirtokosságok, vagy esetleg civil szervezetek fontosnak tartották ezt a mozgalmat, és ezáltal egy értékes színfolttal lett gazdagabb a régió.”
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!