Fotó: Veres Nándor
A pályázatot hirdetnek olyan csűrök tulajdonosai számára, akik átalakított, azaz nem gazdálkodásra használt csűrrel rendelkeznek. Szeretnék felkutatni elsősorban Csík, Gyimes és Kászonszék ilyen jellegű csűrjeit, hogy a későbbiekben egy színvonalas kiadványban mutathassák be ezeket.
2014. október 07., 10:332014. október 07., 10:33
2014. október 07., 10:342014. október 07., 10:34
A Csík-Gyimes Naturpark Egyesület, együttműködve a Pogány-havas Kistérségi Társulással és a térségben tevékenykedő építészekkel a Székelyföldi csűrök funkcióváltása kapcsán hirdet pályázatot. A pályázati kiírás és a későbbiekben megjelenő kiadvány célja felhívni a figyelmet az átalakított csűrökre, illetve ötletet adnának azoknak a csűrtulajdonosoknak, akik az épületet már nem használják gazdálkodásra, ugyanakkor szívesen keresnének annak más funkciót.
„Segíteni kívánunk, hogy felelős döntéseket hozhassanak arról: csűrjeiket faanyagként értékesítik, vagy mint falvaink identitását kifejező épített örökségét, megpróbálják megmenteni az enyészettől. Az átalakítás jellege, célja bármi lehet, sőt, minél változatosabb megoldásokat várunk, így például lakást, panziót, sporttermet vagy kisipari műhelyt egyaránt keresünk a Csík Leader térség területéről, vagy akár Székelyföld más részeiről is” – áll a pályázati felhívásban. Tulajdonképpen azokat a csűrtulajdonosokat szólítják meg, akik már átalakították a gazdasági épületeiket, „újrahasznosították” őket. Mindössze annyit kérnek, hogy közöljék a tulajdonos nevét és telefonszámát a következő telefonszámokon: 0266-316 035, 0728-436 483, vagy írják meg e-mailben a molnar.judith@poganyhavas.ro, vagy marton.melania@poganyhavas.ro címekre.
Az első három jelentkező értékes könyvet kap a Pogány-havas Kistérségi Társulástól. A tervek szerint a jelentkezési határidő lezárása után a tulajdonos beleegyezésével lefotózzák az építményeket, az ezekről megjelentetett kiadványba pedig egy, építészekből álló bizottság döntése alapján a legötletesebb, legautentikusabb építmények kerülnek be. Jelentkezési határidő október 25., délután négy óra.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!