Fotó: Kristó Róbert
Évente indul keresztalja Csíkszentgyörgy községből a csíksomlyói pünkösdi búcsúra. Idén több csoport is csatlakozik a szentgyörgyiekhez, így több százan érkeznek majd ki a nyeregbe.
2013. május 17., 10:492013. május 17., 10:49
2013. május 17., 11:022013. május 17., 11:02
Fejér László csíkbánkfalvi lakos olvasmányai alapján mondta el, hogy Csíkszentgyörgy községet Alcsík vallási központjának tekintették, ennek egyik oka pedig az volt, hogy az alcsíkiak, sőt a háromszéki búcsúsok is arra kerültek Somlyóra menet. Pénteken érkeztek meg a faluba, a Jézus szenvedése kápolnánál szentmisét hallgattak, előtte pedig a kápolnához vezető úton elvégezték a keresztutat. Az éjszakát a falu csűrjeiben töltötték, szombaton reggel pedig közösen indultak tovább Csíksomlyóra. A búcsújárás 1949 után visszaszorult, s habár a rendszerváltást követően szabad volt részt venni a búcsún, csupán 2010 után kezdtek újra csoportok csatlakozni a falu keresztaljához – fogalmazta meg tapasztalatai alapján Fejér.
Bálint Istvántól, Csíkszentgyörgy község katolikus tisztelendőjétől tudtuk meg, hogy idén a hagyományoknak megfelelően péntek estére érkezik meg 200 kézdivásárhelyi zarándok, valamint 25 brassói fiatal gyalogosan Csíkbánkfalvára. A község templomában fogadják, azt követően pedig elszállásolják őket, így szombat reggel közösen indulhatnak tovább a csíkszentgyörgyi keresztaljával a pünkösdi búcsúba.
A tisztelendő kifejtette, hogy az előző évekhez hasonlóan épül fel a búcsús nap szerkezete: a keresztalja elején a község keresztjét viszik a két községzászló között, mindhármat a falu hívei díszítik fel elindulás előtt. Hat órakor a búcsújárók megkapják az áldást, és gyalog indulnak el Csíkmindszent irányába, ahol harangszóval fogadják őket. A mindszenti templomban megkapott áldást követően folytatják útjukat a helyi keresztaljával együtt. Kilenc óra körül érkeznek a hívek Csíkszentlélekre, ahol elfogyasztják reggelijüket, és megújult erővel folytatják útjukat egészen a nyeregig, ahol a kijelölt helyen telepednek le, hogy meghallgassák a szentmisét. Eközben a folyamatosan csatlakoznak hozzájuk az útba eső falvak keresztaljai és a távolabbról jött autósok is, akik az út végét gyalog szeretnék megtenni a Hármashalom-oltárig. Az ünnepi szentmisét követően a keresztalja népe felkerekedik, és ugyanazon az útvonalon indul vissza Csíkszentgyörgyre, természetesen gyalog, hogy teljes búcsút nyerhessen.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!