Fotó: Kristó Róbert
Több, nehezen nélkülözhető intézmény „kiköltözése” után Balánbánya lakói most a helyi mentőállomás miatt aggódnak. Dr. Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat igazgatója elmondta, anyagi nehézségeik és a szakemberhiány miatt csak a szabadságolások idejére függesztenék fel a balánbányai mentőpont tevékenységét.
2012. augusztus 22., 17:592012. augusztus 22., 17:59
2012. augusztus 23., 13:002012. augusztus 23., 13:00
A közelmúltban arról értesítették a város vezetőségét, hogy fel kell függeszteni a balánbányai mentőszolgálati egység tevékenységét, viszont a helyi önkormányzat minden lehetséges utat végigjár, hogy ez ne következhessen be. „Úgy gondoljuk, hogy minimális kérelem a mentőállomás megtartása, hatalmas veszteség érné nélküle a közösséget” – nyilatkozta Demeter Attila alpolgármester, aki Brezovszky György elöljáróval közösen már Korodi Attila parlamenti képviselővel és Hargita megye önkormányzatának elnökével, Borboly Csabával is felvette a kapcsolatot, hogy együtt találjanak megoldást a felmerült problémára.
„Balánbánya lakossága többségében idősekből és kiskorúakból áll, előbbiek általános egészségi állapota a bányavállalatnál, nehéz munkakörülmények között eltöltött évek miatt nagyon rossz, míg utóbbiak legtöbb esetben szerény anyagi körülmények között élnek, ezért sok egészségtelen hatás éri őket” – fűzte hozzá az alpolgármester. A korábbi években történt bezárások – fejlesztési bank és a kincstár helyi fiókja, kórház és egészségügyi laboratórium, villamossági vállalat kirendeltsége – mind komolyabb indok nélkül, akkor történtek, amikor már a városvezetés nem tudott megelőző lépéseket tenni. Ezúttal viszont – úgy tűnik – van még arra lehetőség, hogy a biztonságosabb, rendezettebb életfeltételeket biztosító mentőállomást „megmentsék”. „Balánbánya szerves része a csíki térségnek, pont emiatt rossz nézni, hogy amíg a környező településeket fejlesztik, addig a mi városunkban rombolnak. Az a célunk, hogy lehetőségeink szerint úgy bővítsük a közérdekű szolgáltatásokat, hogy közben nem szüntetjük meg a létezőket” – árulta el Demeter.
Az előző városvezetés által felhalmozott tetemes adósság miatt nincs könnyű helyzetben a helyi hivatal, de a megyei önkormányzat segítségével talán gördülékenyebb lesz ezután a városfejlesztés és a környező falvakkal megromlott viszonyok helyreállítása. „Ezt a mentős gondot gyűrjük le, és biztos vagyok benne, hogy jönnek még szebb idők. Az itteniek többet érdemelnek” – mondta el Brezovszky György polgármester.
FRISSÍTVE:
Pénz- és szakemberhiány a mentősöknél
Dr. Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat igazgatója leszögezte, csak ideiglenesen, a szabadságolások időszakára függesztenék fel a balánbányai mentőpont működését. Amint kifejtette, a költségvetésük tavalyi csökkentése, szakembereik elvándorlása és az anyagi segítség elmaradása juttatta őket olyan helyzetbe, hogy felmerüljön a tevékenység felfüggesztése Balánbányán, ahol állandó szolgálatot működtetnek.
A bányaváros egyébként nem maradna lefedetlen, a törvény megszabta 15 percen belül ki tudnának érni oda a mentők a csíkszentdomokosi mentőpontról – mondta az igazgató. „Az a feladatunk, hogy segítsük a rászoruló embereket, viszont tavaly áprilistól egyre több segítségre van szükségünk nekünk is” – szögezte le Péter Szilárd.
Kifejtette, a költségvetésük tavalyi csökkentése után már rajta volt Balánbánya a megszüntetendő mentőpontok listáján, de akkor még volt a mentőszolgálatnak saját jövedelme, amiből a fedezni tudták a hiányt, így maradtak. De aztán a mentőktől egy magáncéghez került át a dialízisre szoruló betegek szállítása és tovább csökkent a mentőszolgálat bevétele. Időközben 15 szakember is elment a mentőszolgálattól – külföldi munkát vállaltak – a túlórák pedig már odáig halmozódtak, hogy átszervezés ellenére sem tudják kiadni az ezek után járó szabadidőt. A problémához hozzájárul az is, hogy a közalkalmazottak korábbi bércsökkentéséből visszaadott százalékokra nem kaptak finanszírozást, így ezt csak úgy tudták kifizetni az embereknek, hogy megvonták az ételjegyeket – sorolta az igazgató. Úgy véli, ilyen körülmények között hiába jelentette be a szaktárca, hogy lehet személyzetet alkalmazni, nem is tudnak új embereket felvenni.
Balánbányán ráadásul egy felújításra szoruló kis helyiségben, Péter Szilárd megfogalmazása szerint „egérlyukban” működik a mentőszolgálat. A felújítást a kórház bezárásakor megígérte a korábbi balánbányai városvezetés, de ez az ígéret azóta sem teljesült. „Tőlünk elvárják, hogy mindent megvalósítsunk, de a mi segélykiáltásunkra sajnos nem válaszolnak” – mondta a mentőszolgálat vezetője. Kiemelte, ilyen körülmények között az alkalmazottaik is elfáradnak, míg korábban alig volt munkabaleset, addig az utóbbi félévben már négy történt. A mentőszolgálat vezetője a problémák ellenére lát lehetőséget arra, hogy ott maradjanak a mentősök Balánbányán: ha a polgármesteri hivatal felújítaná az épületüket, a megyei önkormányzat átvállalná az ottani költségeiket, a költségvetés-kiegészítéskor pedig fedezetet kapnának a bérkiegészítésekre, akkor működhetne tovább.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!