Fotó: Iochom Zsolt
Petőfi Sándor, a forradalmár költő örök érvényű példájára és az 1848-49-es magyar szabadságharc eszméire emlékeztek csütörtök délelőtt Csíkszeredában, a Petőfi Sándor Általános Iskola udvarán, a névadó költő szobránál tartott ünnepségen.
2012. március 15., 13:092012. március 15., 13:09
2012. március 16., 11:112012. március 16., 11:11
Március idusa elhozta a tavaszt Csíkszeredába, a hideg reggelek után a magyar szabadságharc 164. évfordulóján kellemes napsütésben gyülekeztek az ünneplők Petőfi Sándor mellszobra előtt. Március 15. tavaszára emlékeztetett Kiss Ernő, az iskola igazgatója is köszöntőjében, amely a Himnusz közös eléneklését és az iskola diákjainak alkalomhoz illő ünnepi műsorát követte.
„Nekünk, magyaroknak az igazi tavasz mindig március 15-én kezdődik, függetlenül attól, hogy milyen az időjárás ” – mondta a szónok, hozzátéve, magyarságunk jelképe ez az ünnep, amely a nemzet összetartozását is jelenti. „Az eszmék, amelyeket a szabadságharcosok hagytak ránk, másfél évszázad távlatából is képesek összetartani egy olyan nemzetet, amelyet szétszórt a történelem” – jelentette ki Kiss Ernő, aki szerint március 15-e a magyar nemzet lelkiismeretének napja kell legyen, mutatva az utat, amelyet követnünk kell.
Antal Attila, Csíkszereda alpolgármestere ünnepi beszédében a márciusi ifjakra emlékezett, akik „a magyar önrendelkezésért harcoltak, és megmutatták, hogy a magyar többet ér, többet érdemel”. Követeléseikről, amelyet tizenkét pontként ismerünk, azt mondta, képesek voltak azt úgy megfogalmazni, hogy az egész nemzet felsorakozott mögé. „Bölcsesség és bátorság kellett ehhez” – emlékeztetett az alpolgármester, hozzátéve, bár a szabadságharc elbukott, a székelyek végig kitartottak. „Mert ilyenek vagyunk mi, székelyek, szabadságunkért és önrendelkezésünkért a végsőig kitartunk” – tette hozzá.
Antal Attila szerint ahhoz, hogy megmaradhassunk itt magyarnak, székelynek, meg kell vívnunk a harcot, és fel kell tenni időnként a kérdést, hogy mit kíván a magyar nemzet? „Mi kell kiharcolnunk a magyar jövőt, nem várhatunk felmentő seregekre” – buzdított a szónok, hozzátéve, a szabadságért, önrendelkezésért vívott harcot 21. századi eszközökkel kell folytatni, a fegyverünk pedig a tudás, a hit, és a nemzettudat, bástyáink a templom és az iskola. „A mi forradalmunk győzni fog” – jelentette ki.
Ferencz S. Alpár Hargita megyei főtanfelügyelő felszólalásában a tizenkét pontot bevezető és lezáró jelszavakra hívta fel a figyelmet. Mint mondta, a béke, szabadság, egyetértés, egyenlőség, testvériség jelszavak aktuálisabbak, mint valaha, a legfontosabb, legeurópaibb kívánságok. Beszéde végén felolvasta Heltai Jenő Szabadság című versét.
A történelmi egyházak részéről ezúttal Solymosi Alpár csíkszeredai unitárius lelkész szólt az ünneplőkhöz, kiemelve Petőfinek a forradalom elindításában játszott szerepét, a költőt nemzetünk Istentől kapott örökségének nevezve. Jókait idézte, aki szerint „ezt a napot Petőfi napjának nevezze a magyar nép, mert ezt a napot ő állítá meg az égen”. A költő szobrához elhelyezték a kegyelet koszorúit, majd a résztvevők együtt énekelték el a székely himnuszt.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!