Fotó: Kristó Róbert
Lebontották lakásaikat azok a csíkzsögödi cigányok, akik négy év után elvesztették a helyi közbirtokossággal folytatott perüket.
2013. július 09., 18:512013. július 09., 18:51
2013. július 09., 21:162013. július 09., 21:16
A Harom-domb lábánál élő öt cigány család múlt vasárnapig kellett lebontsa lakóépületét, mivel a telek amelyen épültek, a csíkzsögödi közbirtokosság tulajdonát képezi. A négy év pereskedést követő ítélet alapján írásban kapták meg az ultimátumot, miszerint tizenöt nap áll a családok rendelkezésére, hogy önszántukból cselekedjenek. Az intézkedés elmulasztása esetén a végrehajtók avatkoztak volna közbe – számolt be Barcsa Sándor, az egyik családfő.
A múlt hétvége során a családok lebontották házaikat, és a Tavasz utcában béreltek szobát maguknak. Jelenleg az egyik tizenegy fős család egy szobában lakik, amíg a másik négy család szintén egy egyszobás lakásban él mind a 20 tagjával – tudtuk meg Barcsától. Gábor János, a tizenegy tagú család feje elmondta, a szociális segélyből épp a lakbért tudják fizetni, amellett nehéz a családot fenntartani. Úgy gondolják, hogy mivel betartották a törvényt, ha igényelnek, könnyebben kapnak majd lakást családjuk számára. Ennek érdekében a családok Jancsi Sándor, a Hargita Megyei Roma Szövetség tagja segítségével a roma képviselőhöz fordulnak.
Joni Géza, a Hargita Megyei Roma Szövetség elnöke azt nyilatkozta, hogy közbenjár a családok ügyében: közvetíti a problémát Csíkszereda Polgármesteri Hivatal illetékeseihez. Kifejtette, a hivatal részéről megvan a jóindulat, hiszen már keresik az eladó telket, amelyre a cigányok költözhetnének.
Az elköltözött cigányok szomszédságában élő Bezsán Zoltán elmondta, hogy családi házukat el akarta adni, mivel szomszédai amellett, hogy loptak, idős édesanyját is durva szavakkal illették, sőt öccse házát – amely az udvaron áll használatlanul – is megrongálták. Szerinte a közbirtokosság helyesen járt el, habár számára ez nem jelent teljes megoldást – a másik oldalon szintén cigány szomszédai vannak, akik magánterületen élnek.
Józsa Lajos, a csíkzsögödi közbirtokosság elnöke nem kívánt nyilatkozni az ügyről.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.
Gyomorforgató látvány fogadta szombaton a csíkszeredai Tudor lakónegyedben élőket, hiszen valaki egy ottani szeméttárolónál szabadult meg egy bárány tetemétől és belsőségeitől. A maradványokat rövid időn belül begyűjtötte a helyi köztisztasági vállalat.
Ha rövidesen aláírják a finanszírozási szerződést, akkor ki lehet írni a közbeszerzési eljárást a piricskei víz- és szennyvízhálózat kiépítésére. A beruházásra korábban az Anghel Saligny programtól nyert támogatást Csíkcsicsó.
Megkezdte tevékenységét a Potápi Árpád János Alapítvány a Magyar Nemzetért március 28-án, a néhai államtitkár születésnapján – olvasható a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárságának közleményében.
Nem mindig konfliktusmentes az együttélés a lakótelepeken. Az egyik csíkszeredai lakóövezetben például amiatt alakult ki súlyos vita, mert az egyik lakó nem nézte jó szemmel, hogy a kutyatartó szomszédja egy elkerített területen sétáltatta kutyáját.
Kétmillió lejes, vissza nem térítendő európai uniós támogatásból szerelik fel a csíkszeredai megyei sürgősségi kórház mikrobiológiai laboratóriumát. A finanszírozási szerződést szerdán írták alá Bukarestben.
Az elmúlt évek sikereire alapozva ismét elindítják Csíkszeredában a környezetszépítő mozgalmat, melynek célja – többek között – kulturált, vonzó lakókörnyezet kialakítása – olvasható Bors Béla alpolgármester bejegyzésében.
„Reméljük, jó évet fogunk magunk mögött hagyni 2025-ben” – fogalmazott Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a város idei, 438 millió lejes költségvetésével kapcsolatban, amelyet szerdai ülésén fogadott el az önkormányzati képviselő-testület.
Bár a csíkszeredai városvezetés szerint egyre kevesebb a visszaváltható palack, a „kincs” a szeméttárolókban, még mindig naponta látni guberálókat a város különböző pontjain. A legtöbb panasz a szétszórt szemét miatt fogalmazódik meg a lakókban.
szóljon hozzá!