Fotó: Veres Nándor
A Csíki Játékszín közelében felhúzott székely- és városzászlókat is el kell távolítani – döntött a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) kérését elfogadva a Hargita Megyei Törvényszék. Az elsőfokú ítélet ellen fellebbezni lehet a Marosvásárhelyi Ítélőtáblánál. Hamarosan Csíkszeredában nem marad közterületen vagy közhivatali épület homlokzatán, illetve tanácsteremben székely zászló.
2017. március 09., 11:212017. március 09., 11:21
2017. március 09., 11:322017. március 09., 11:32
Még egy perben döntött a Hargita Megyei Törvényszék az ADEC javára, amely a tavaly szeptemberben benyújtott keresetlevelében azt kérte, hogy a Csíki Játékszín közelében zászlórudakra felvont székely lobogót – a keresetlevél szóhasználata szerint „a területi szeparatizmus jelképét” – és a városzászlót távolítsák el. A törvényszék elutasította az alperes csíkszeredai polgármester érveit, akárcsak azt a kérést is, hogy a panaszost bírságolják meg. Ugyanakkor az egyesület kérésének megfelelően arra kötelezte a polgármestert, hogy mindkét zászlót távolítsák el, elutasítva egyúttal Füleki Zoltán alpolgármester magánszemélyként benyújtott perbe avatkozási kérését is.
A zászlók levételét a 2001-ből származó 1157-es kormányhatározat, illetve az 1994-ből származó 75-ös törvény előírásaira alapozva kérték, kiemelve, hogy más országok lobogóit csak román zászlóval együtt, hivatalos látogatások, ünnepségek, nemzetközi fesztiválok alkalmával szabad kitűzni.
„A törvényes előírások szerint a hatóságok és intézmények székházaira kötelező kitűzni Románia zászlaját, és ki lehet tenni az Európai Tanács zászlaját is. Az említett jogszabályokban szereplő felsorolás korlátozó jellegű, és ebből az következik, hogy semmilyen más zászlót nem lehet kitűzni közterületen vagy hivatali épületre. A törvényes előírások csak egyes zászlók kitűzésére vonatkoznak, megtiltva ezzel mások kitűzését, függetlenül attól, hogy államok vagy szervezetek zászlóiról van szó. Romániában egyetlen személy vagy szervezet arra vonatkozó joga sem ismert, hogy középületre tűzzön ki egy általa elfogadott, sajátos jelképet hordozó zászlót” – olvasható az egyesület érvelése a keresetlevélben, amelyet a Hargita Megyei Törvényszék bocsátott rendelkezésünkre.
Amennyiben a most meghozott ítélet jogerőre emelkedik, és végre kell hajtani, Csíkszeredában nem marad közterületen vagy közhivatali épület homlokzatán, illetve tanácsteremben székely zászló. A Dan Tanasă vezette egyesület által indított perek nyomán a zászlókat le kellett venni a megyeháza tetejéről, bejáratától, illetve nagy tanácsterméből, a városháza tanácsterméből, a Szabadság térről, és nemsokára a városháza homlokzatáról is el kell távolítani. Hasonló sors vár a város két fehér és egy piros sávot, valamint három nefelejcset megjelenítő lobogójára is.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!