Fotó: Iochom Zsolt
Közmunkával válthatnák ki Csíkszeredában a pénzbírságból származó, a polgármesteri hivatal felé felgyűlt tartozásaikat azok, akiknek nincs más lehetőségük a törlesztésre. Az erre vonatkozó határozatot legutóbbi ülésén fogadta el az önkormányzati képviselő-testület.
2014. december 04., 10:322014. december 04., 10:32
A csíkszeredai önkormányzat bevezette annak lehetőségét, hogy mindazok, akiknek tartozásuk van a városháza felé, például közúti bírságot vagy más pénzbüntetést kellene befizetniük, de nem rendelkeznek jövedelemmel, és nincsen más mód arra, hogy behajtsák tőlük az adósságot, kiválthassák ezt közmunkával.
„Az erről szóló határozat szerint a ki nem fizetett pénzbírságokat, amit nem lehet más úton felhajtani, bírósági végzés alapján át lehetne alakítani a köz számára végzett munkára” – magyarázta Veres Csaba, a városháza város-ellenőrzési és kényszervégrehajtó irodájának vezetője.
Szeptember 30. után hivatalból fizetésre szólítanak fel mindenkit, akinek elmaradása van az önkormányzat felé. Sokaknak adóhátrálékuk van, de a többségnek, a tartozók 70-75 százalékának pénzbírságból származik a tartozása. Mint Veres Csaba részletezte, évente közel nyolcezer lakosnak küldenek fizetési felszólítást. Ha valakinek megváltozik a társadalmi helyzete, például elveszti a munkahelyét, kérheti a bíróságtól, hogy közmunkával törlessze a tartozását. Szintén a bíróság szabja meg, hogy mekkora bírságért hány óra közmunkát kell elvégezniük az érintetteknek. Az új rendszert jövő évtől vezetik be.
A határozat szabályozza, hogy milyen jellegű munkákat végezhetnének az adósok: többek között a játszóterek, zöldövezetek, járdák, sáncok és egyéb közterületeknek, középületeknek a takarítását könyvelhetik el közmunkaként. A munka megszervezését és felügyeletét a városgazdálkodással foglalkozó iroda végezné.
A városbeli szociális segélyezettek csak akkor kapják meg az állami támogatást, ha közmunkát végeznek. Jelenleg a hóeltakarításba segítenek be. „Nálunk aki nem végzi el a kiszabott közmunkát, az a szociális segélyét nem kapja meg” – hangsúlyozta Kövér Katalin, a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal szociális osztályának vezetője. Tőle tudjuk, hogy a hét évnél kisebb gyermekét egyedül nevelő és a nyugdíjas segélyezetteknek nem kell közmunkát végezniük. A szociális támogatásban részesülők száma változó, most 123 közmunkára fogható segélyezettet tartanak nyilván Csíkszeredában.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
szóljon hozzá!