Fotó: Czont Léda
Egymás megismerése, elfogadása és a roma gyerekek faluközösségbe való bevonása volt a fő célja annak az ötnapos tábornak, amelyet a csíkszentkirályi önkormányzat munkatársai szerveztek a zsögödfürdői Caritas táborban.
2012. augusztus 26., 12:352012. augusztus 26., 12:35
2012. augusztus 26., 13:062012. augusztus 26., 13:06
A hétfőtől péntekig, tíz magyar és tíz roma gyerekkel zajlott találkozón a résztvevők szigorú órarend szerint változatos programokon vehettek részt, esténként pedig közös bulizás járult hozzá a különböző nemzetiségűek társas kapcsolatainak kialakulásához. Jóni Emese – aki Nagy Melinda munkatársával a Székelyföldi Közösségi Alapítvány pályázatán keresztül nyerte meg a szervezéshez szükséges összeget – elmondta, hogy a közösségből gyakran kirekesztett roma fiatalok kultúrájának, szokásainak bemutatását és a hátrányos megkülönböztetés eltörlését szerették volna elérni – a tapasztalatok alapján nem vallottak kudarcot.
„Első nap – miután a gyerekek nagy örömére Csaszó János és Udvari Balázs fogatosok jóvoltából Csíkszentkirályról szekerekkel kiérkeztünk a helyszínre – a roma fiatalok egy rend új ruhát és – a magyarokkal együtt – tisztálkodási csomagot kaptak, majd Rusu Erzsébet doktornő beszélt a higiéniáról, utána Tódor Edit tanárnő erkölcstan órával segítette a munkánkat” – számolt be a záróestén Jóni Emese. A hét folyamán a táborba látogatott György Gábor fafaragó, Nagy Ödön festőművész, a Jóni Zenekar és Udvari Matild tanítónő, aki csoportos tevékenységen alapuló, fiktív világra épített, de valós problémákat boncolgató drámapedagógiai gyakorlattal hidalta át a gyerekek közötti különbségeket.
„Bár több kézműves tevékenység és sportesemény is helyet kapott a kínálatban, leginkább a zene és tánc felé hajlott a program, a csíkszentkirályi Vadrózsa Táncegyüttessel közösen alcsíki és felcsíki néptáncokat tanultak a kicsik” – mesélte a főszervező, aki elárulta azt is, hogy a roma gyerekeket iskolai eredményeik alapján választották ki, remélve, hogy ily módon is motiválják a gyengébben teljesítő társaikat a tanulásra.
A táborbontás előtti estén a csíksomlyói Mandolin Zenekar szórakoztatta a közönséget, amit egy utolsó, fergeteges buli követett. „Úgy látjuk, hogy volt értelme és eredménye a munkánknak, ezért tervezzük a folytatást és a bővítést. Szerencsére nem volt semmilyen konfliktus, a gyerekek nagyon összeszoktak, barátságok alakultak ki, öröm volt látni, hogy ennyire jól érzik magukat. Az említett segítőinken kívül köszönettel tartozunk a csíkszentkirályi önkormányzatnak és Székely Ernő polgármesternek is, aki az öt nap alatt többször kilátogatott hozzánk” – emelték ki a szervezők.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!