Fotó: Kristó Róbert
Alig pár hét maradt az új kvótaév kezdetéig. Az érintett gazdák április 1. – május 14. között nyújthatják be az előző kvótaévre vonatkozó nyilatkozataikat a kifizetési ügynökség helyi vagy megyei irodájához. Az illetékesek hangsúlyozzák, rendkívül fontos a nyilatkozatok leadása, ellenkező esetben a gazdák eleshetnek bizonyos támogatásoktól is. A hírek szerint idén az érdeklődők könnyebben juthatnak kvótához a nemzeti tartalékalapból.
2012. március 02., 15:112012. március 02., 15:11
2012. március 04., 14:572012. március 04., 14:57
„Talán az egyik legfontosabb információnk jelenleg az, hogy aki 10 szarvasmarhánál többel rendelkezik, és van állattenyésztési szakdiplomája, az április folyamán kvótát igényelhet az országos tartalékalapból” – tudtuk meg Váncsa Rozáliától. A Hargita megyei tejkvótafelelős elmondta, az erre vonatkozó minimális állatlétszám akár kevesebb is lehet, az ezzel kapcsolatos törvénymódosítás ebben a hónapban kellene napvilágot lásson. „Felgyűlt az országos tartalékkvóta, így vélhetően könnyebben lehet majd hozzájutni” – magyarázta az illetékes.
A rendelkezések értelmében egyébként a kvótaév mindig április 1-jén kezdődik, és a következő év március 31-éig tart. Kvótájuk megőrzése érdekében a gazdák minden kvótaév végén (jelen esetben április 1-től május 14-ig) nyilatkozatot kell benyújtsanak a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) megyei központjainál a szabadeladási kvótájukról. A kitöltendő nyilatkozatokat az APIA postán juttatja el a tejtermelő gazdáknak. Ezek visszaküldésének elmulasztása a kvóta elvesztését eredményezi. Azoknak, akik a jelzett határidő után teszik le az előző kvótaévre vonatkozó adatokat, napi 0,01 százalékos büntetést számolnak a kvóta rovására.
Romániában első alkalommal 2007. április 1. és 2008. március 31. között volt kvótaév. Akkor Hargita megyében még 18 ezer gazda rendelkezett szabadeladási kvótával, egy év alatt számuk négyezerrel csökkent. A 2008-2009-es kvótaévben már csak 13 059 gazda értékesített tejet a szabadpiacon, ez a mutató később 6400 is volt. „Jelenleg mintegy 7900 gazdának van szabadeladási kvótája, reméljük,ők vissza is küldik nyilatkozataikat” – jegyezte meg Váncsa Rozália.
Könnyítenék a tejkvóta igénylésén
Alig pár hét maradt az új kvótaév kezdetéig. Az érintett gazdák április 1-május 14 között nyújthatják be az előző kvótaévre vonatkozó nyilatkozataikat a kifizetési ügynökség helyi vagy megyei irodájához. Az illetékesek hangsúlyozzák, rendkívül fontos a nyilatkozatok leadása, ellenkező esetben a gazdák eleshetnek bizonyos támogatásoktól is. A hírek szerint idén az érdeklődők könnyebben juthatnak kvótához a nemzeti tartalékalapból.
Talán az egyik legfontosabb információnk jelenleg az, hogy aki 10 szarvasmarhánál többel rendelkezik, és van állattenyésztési szakdiplomája, az április folyamán kvótát igényelhet a nemzeti tartalékalapból – tudtuk meg Váncsa Rozáliától. A Hargita megyei tejkvótafelelős elmondta, az erre vonatkozó minimális állatlétszám akár kevesebb is lehet, az ezzel kapcsolatos törvénymódosítás ebben a hónapban kellene napvilágot lásson. „Felgyűlt a nemzeti tartalékkvóta, így vélhetően könnyebben lehet majd hozzájutni” - magyarázta az illetékes.
A rendelkezések értelmében egyébként a kvótaév mindig április 1-jén kezdődik, és a következő év március 31-éig tart. Kvótájuk megőrzése érdekében a gazdák minden kvótaév végén (jelen esetben április 1-től május 14-ig) nyilatkozatot kell benyújtsanak a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) megyei központjainál a szabadeladási kvótájukról. A kitöltendő nyilatkozatokat az APIA postán juttatja el a tejtermelő gazdáknak. A kitöltött nyilatkozat visszaküldésének elmulasztása a kvóta elvesztését eredményezi. Azoknak, akik a jelzett határidő után teszik le az előző kvótaévre vonatkozó adatokat, napi 0,01 százalékos büntetést számolnak a kvóta rovására.
Romániában első alkalommal 2007. április 1. és 2008. március 31. között volt kvótaév. Akkor Hargita megyében még 18 ezer gazda rendelkezett szabadeladási kvótával, egy év alatt számuk négyezerrel csökkent. A 2008-2009-es kvótaévben már csak 13 059 gazda értékesített tejet a szabadpiacon, ez a mutató később 6400 is volt. „Jelenleg mintegy 7900 gazdának van szabadeladási kvótája, reméljük ezek vissza is küldik nyilatkozataikat” - jegyezte meg Váncsa Rozália.
Rédai Botond
képalá:
Előfordulhat, hogy könnyebben adnak tejkvótát a nemzeti tartalékalapból
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
szóljon hozzá!