Fotó: Kristó Róbert
Alig pár hét maradt az új kvótaév kezdetéig. Az érintett gazdák április 1. – május 14. között nyújthatják be az előző kvótaévre vonatkozó nyilatkozataikat a kifizetési ügynökség helyi vagy megyei irodájához. Az illetékesek hangsúlyozzák, rendkívül fontos a nyilatkozatok leadása, ellenkező esetben a gazdák eleshetnek bizonyos támogatásoktól is. A hírek szerint idén az érdeklődők könnyebben juthatnak kvótához a nemzeti tartalékalapból.
2012. március 02., 15:112012. március 02., 15:11
2012. március 04., 14:572012. március 04., 14:57
„Talán az egyik legfontosabb információnk jelenleg az, hogy aki 10 szarvasmarhánál többel rendelkezik, és van állattenyésztési szakdiplomája, az április folyamán kvótát igényelhet az országos tartalékalapból” – tudtuk meg Váncsa Rozáliától. A Hargita megyei tejkvótafelelős elmondta, az erre vonatkozó minimális állatlétszám akár kevesebb is lehet, az ezzel kapcsolatos törvénymódosítás ebben a hónapban kellene napvilágot lásson. „Felgyűlt az országos tartalékkvóta, így vélhetően könnyebben lehet majd hozzájutni” – magyarázta az illetékes.
A rendelkezések értelmében egyébként a kvótaév mindig április 1-jén kezdődik, és a következő év március 31-éig tart. Kvótájuk megőrzése érdekében a gazdák minden kvótaév végén (jelen esetben április 1-től május 14-ig) nyilatkozatot kell benyújtsanak a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) megyei központjainál a szabadeladási kvótájukról. A kitöltendő nyilatkozatokat az APIA postán juttatja el a tejtermelő gazdáknak. Ezek visszaküldésének elmulasztása a kvóta elvesztését eredményezi. Azoknak, akik a jelzett határidő után teszik le az előző kvótaévre vonatkozó adatokat, napi 0,01 százalékos büntetést számolnak a kvóta rovására.
Romániában első alkalommal 2007. április 1. és 2008. március 31. között volt kvótaév. Akkor Hargita megyében még 18 ezer gazda rendelkezett szabadeladási kvótával, egy év alatt számuk négyezerrel csökkent. A 2008-2009-es kvótaévben már csak 13 059 gazda értékesített tejet a szabadpiacon, ez a mutató később 6400 is volt. „Jelenleg mintegy 7900 gazdának van szabadeladási kvótája, reméljük,ők vissza is küldik nyilatkozataikat” – jegyezte meg Váncsa Rozália.
Könnyítenék a tejkvóta igénylésén
Alig pár hét maradt az új kvótaév kezdetéig. Az érintett gazdák április 1-május 14 között nyújthatják be az előző kvótaévre vonatkozó nyilatkozataikat a kifizetési ügynökség helyi vagy megyei irodájához. Az illetékesek hangsúlyozzák, rendkívül fontos a nyilatkozatok leadása, ellenkező esetben a gazdák eleshetnek bizonyos támogatásoktól is. A hírek szerint idén az érdeklődők könnyebben juthatnak kvótához a nemzeti tartalékalapból.
Talán az egyik legfontosabb információnk jelenleg az, hogy aki 10 szarvasmarhánál többel rendelkezik, és van állattenyésztési szakdiplomája, az április folyamán kvótát igényelhet a nemzeti tartalékalapból – tudtuk meg Váncsa Rozáliától. A Hargita megyei tejkvótafelelős elmondta, az erre vonatkozó minimális állatlétszám akár kevesebb is lehet, az ezzel kapcsolatos törvénymódosítás ebben a hónapban kellene napvilágot lásson. „Felgyűlt a nemzeti tartalékkvóta, így vélhetően könnyebben lehet majd hozzájutni” - magyarázta az illetékes.
A rendelkezések értelmében egyébként a kvótaév mindig április 1-jén kezdődik, és a következő év március 31-éig tart. Kvótájuk megőrzése érdekében a gazdák minden kvótaév végén (jelen esetben április 1-től május 14-ig) nyilatkozatot kell benyújtsanak a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) megyei központjainál a szabadeladási kvótájukról. A kitöltendő nyilatkozatokat az APIA postán juttatja el a tejtermelő gazdáknak. A kitöltött nyilatkozat visszaküldésének elmulasztása a kvóta elvesztését eredményezi. Azoknak, akik a jelzett határidő után teszik le az előző kvótaévre vonatkozó adatokat, napi 0,01 százalékos büntetést számolnak a kvóta rovására.
Romániában első alkalommal 2007. április 1. és 2008. március 31. között volt kvótaév. Akkor Hargita megyében még 18 ezer gazda rendelkezett szabadeladási kvótával, egy év alatt számuk négyezerrel csökkent. A 2008-2009-es kvótaévben már csak 13 059 gazda értékesített tejet a szabadpiacon, ez a mutató később 6400 is volt. „Jelenleg mintegy 7900 gazdának van szabadeladási kvótája, reméljük ezek vissza is küldik nyilatkozataikat” - jegyezte meg Váncsa Rozália.
Rédai Botond
képalá:
Előfordulhat, hogy könnyebben adnak tejkvótát a nemzeti tartalékalapból
A Tarisznyás Márton Múzeum tudományos ismeretterjesztő előadássorozata, a Tarisznyás-estek következő alkalmán, csütörtökön Gál Levente muzeológus tart előadást „Fényképészek, fotográfiák, történetek – Egy fotótörténeti kutatás kezdetei” címmel.
A Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban május 22-én, csütörtökön 18 órától Garda Dezső történész-politológus „Romániának az Európai Unióba való felvételének a megszavazása és Székelyföld területi autonómiája” címmel tart előadást.
Habár tavaly októberben ünnepélyes keretek között átadták ugyan a gyergyóremetei tanuszodát, a medencében azóta sem csobbant senki. Hosszas várakozás és hiányosságok kijavítása után most végre elérhető közelségbe került a nyitás időpontja.
A hatóságok ideiglenes forgalomkorlátozást vezetnek be május 21-én, szerdán Maroshévízen a Belvedere szálló környékén.
Bekeményített Gyergyóújfalu önkormányzata, nem akarnak lehetőséget adni arra, hogy a mezőkön, utak mentén jelenjenek meg szeméthalmok. Drónnal figyelik azokat a területeket, ahol korábban rendszeresen szemét jelent meg.
Folytatják a folyóba zuhant férfi felkutatását Maroshévízen. A helyi hivatásos és önkéntes tűzoltóság közös erővel keresi az eltűntet, ahogy az időjárás engedi drónt is bevetnek – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
szóljon hozzá!