Fotó: Kristó Róbert
Több intézmény előtt tartott előre bejelentett rövid tiltakozást szerdán délben Veress Dávid, az Édes Anyanyelvünkért Szövetség elnöke, aki kétnyelvű feliratok kihelyezését kéri az épületek homlokzataira.
2012. május 09., 16:042012. május 09., 16:04
2012. május 09., 18:012012. május 09., 18:01
Veress elmondta, a 85%-ban magyarok által lakott Csíkszereda központjában van néhány olyan hatalmi intézmény (megyei és városi rendőrség, Állami Levéltár, törvényszék, Megyei Katonai Központ, Háborút Viselt Katonák Szövetsége), amely a hatályban lévő törvénynek ellenére sem teszi ki az épület homlokzatára a kétnyelvű táblákat.
„Bizony, távolról sem lehet jogállamiságról beszélni ott, ahol a jogalkotást nem követi a joggyakorlat és a jogkövetés. A fent megnevezett hatalmi intézmények vezetői korlátozzák, megtagadják a többségi lakosság anyanyelvhasználatának a nyilvános lehetőségét. Addig lesz így, amíg hagyjuk” – jelentette ki a tiltakozó, aki a Hargita Megyei Rendőr-felügyelőség, a csíkszeredai városi rendőrség és a levéltár illetékeseinek adta át a nemrég megjelentet Nyelvi jogok című kétnyelvű útmutató kiadványt. Mint mondta, ezzel figyelmeztetni akarja az érintetteket, hogy az alkotmányos anyanyelvhasználat jogát nem korlátozhatják.
Veress Dávid Radu Sandu Moldovan Hargita megyei rendőrparancsnokkal is találkozott, aki a tiltakozó beszámolója szerint nem zárkózik el a többnyelvűségtől, de mint Veress Dávidnak elmondta, a jelenleg hatályos törvény a közintézmények többnyelvűségére vonatkozik, és nem említi a különleges intézményeket, mint a rendőrség is. Ezért ehhez a törvény változtatására is szükség lenne. Hasonlóan nyilatkozott kérdésünkre Gheorghe Filip rendőrségi szóvivő is, aki elmondta, a rendőrség az intézményi feliratok tekintetében betartja a hatályos törvényeket. Amennyiben ezek változnak, az előírásokat minden további nélkül alkalmazni fogják
Veress Dávid kérdésünkre azt mondta, a figyelemfelkeltésre szánt útmutató kiadványt és a kétnyelvűségre vonatozó kérését eljuttatja a Közigazgatási és Belügyminisztériumba is.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!