Fotó: Kristó Róbert
A Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel közösen indít vidékfejlesztési agrármérnöki mesterképzést a Gödöllői Szent István Egyetem. Az ősszel induló mesterszakra harminc államilag támogatott és ugyanannyi költségtérítéses helyet fognak meghirdetni.
2012. július 12., 16:022012. július 12., 16:02
Az 1990-es évek elején a Gödöllői Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara magyar nyelvű felsőoktatási gazdasági agrárképzést indított Csíkszeredában, és másfél évtized alatt több száz személy kapott egyetemi oklevelet. A Sapientia egyetem létrejöttével a gödöllői egyetem Csíkszeredában nem akart konkurenciát jelenteni az új felsőoktatás intézménynek, ezért beszüntette képzéseit.
Sapientia – EMTE Műszaki és Társadalomtudományi Kara az említett felsőoktatási intézménnyel nemrég felvette a kapcsolatot, és ennek eredményeként idén ősszel újraindul Csíkszeredában az agrármérnöki képzés, ezúttal mesterfokon.
A képzések majd a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány taplocai székhelyén fognak zajlani három formában: videokonferencia rendszeren keresztül, magyarországi oktatókkal, valamint helyi, sapientiás tanárokkal. A harminc ingyenes helyet a magyar állam fogja támogatni, a költségtérítéses helyekre viszont félévenként mintegy háromszázezer forintnak megfelelő összeget kell majd fizetni. A képzés ideje egyébként négy félév” – magyarázta csütörtöki sajtótájékoztatóján Magyar Ferenc, a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány operatív alelnöke, aki hozzátette, a magyarországi Szent István Egyetem nem konkurál, hanem partnerként gondolkodik a Sapientia egyetemmel. „Ennek jelét adta akkor is, amikor megalakult a Sapientia egyetem: akkor ugyanis a Szent István Egyetem megszüntette a csíkszeredai képzést. A jelen együttműködés már nem külön, hanem a Sapientia bevonásával fog zajlani” – húzta alá a magyarországi szakember.
Várják a jelentkezőket
„A mesterképzésre mérnöki, társadalomtudományi és gazdasági alapképzettséggel rendelkező személyek jelentkezhetnek, tehát széles a spektrum. Nekünk fontos, hogy az alapképzésben résztvevő diákjainknak azt tudjuk már mondani, itthon akár munkahely mellett mesterfokozatot is szerezhetnek, ami kiváló lehetőség. Ugyanakkor a Sapientia egyetem azért is vállal szerepet az agrárképzésben, mert úgy látjuk, hogy Székelyföld felemelkedésében az agrártevékenységnek fontos szerepe lesz. Az egyetemek feladata, hogy programokkal, továbbtanulási lehetőségekkel segítsék ezt a folyamatot” – indokolta Biró A. Zoltán, a Sapientia – EMTE Műszaki és Társadalomtudományok Karának dékánja.
A képzéssel kapcsolatban részletes tájékoztatást július 25-e után kérhetnek a Sapientia – EMTE Társadalomtudományi Tanszékén, valamint a 0744–519692, illetve az obhajni@yahoo.com elérhetőségeken.
A csütörtöki sajtóeseményen szó volt arról is, hogy Gödöllői Szent István Egyetem szeptembertől egy agrárinnovációs központot hoz létre a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány csíktaplocai székhelyén. Erről a későbbiekben fognak részletesen tájékoztatni.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!