A korábbinál nagyobb összeggel kell hozzájárulniuk a lakóknak Csíkszeredában tömbházaik hőszigeteléséhez, amennyiben az uniós támogatás érdekében készülő pályázatok kedvező elbírálásban részesülnek. De mennyi is az annyi?
2017. február 24., 09:252017. február 24., 09:25
Polgármesteri rendelettel határozták meg tavaly Csíkszeredában azt a – lakások hasznos felülete szerint számított – négyzetméterenkénti átalányárat, amellyel a lakóknak önrészként kell hozzájárulniuk az uniós támogatással készülő tömbház-hőszigetelési munkálatokhoz.
A korábbi pályázati kiíráshoz viszonyítva ez az összeg most négyzetméterenként 90 lejt jelent egy lakás számára – azelőtt 75 lej volt. A rendeletben olvasható indoklás szerint ezt az értéket az elmúlt években végzett hasonló munkálatok tényleges költségei alapján határozták meg.
„Csak a végén lehet tudni, hogy minden lakónak mennyibe került a munkálat, addig csak átalányszámok vannak. Egységár van számolva – akár négyemeletes, akár tízemeletes a pályázatra jelentkező tömbház, megközelítőleg ugyanannyi az az ár, amit első lépésben kértünk” – magyarázta kérdésünkre Szőke Domokos csíkszeredai alpolgármester.
A jelentkezéskor a lakók az önrész tíz százalékának befizetését kell igazolják, a következő lépés a nyertes pályázatok finanszírozási szerződéseinek aláírása, amikor az önrész felét kell felmutatni, majd a munkálatok befejezéséig a teljes összeget ki kell fizetni. „Amikor kiírjuk a közbeszerzési eljárást a tervezésre, kapunk egy megvalósíthatósági tanulmányból fakadó árat, akkor már tudjuk mi az elszámolható költség, és mi az, ami nem elszámolható. Több mindent bele lehet foglalni a programba, de abból nem minden elszámolható költség” – magyarázta az alpolgármester.
Mivel az uniós program elsősorban a tömbházak falainak hőszigetelését támogatja, így például az újrafödés – cserép- és cserépléccserével – vagy a külső rendezés költsége csak 15 százalékban elszámolható. Ezeket a korábbi kiírások esetén 33–67 százalékos arányban fizették a lakók, illetve a polgármesteri hivatal, most változott a helyzet, az elszámolható, illetve nem elszámolható költségeket a lakók egyaránt 25 százalékos arányban fizetik.
Az említett, a lakók által önrészként befizetett átalányösszegek az esetek többségében meghaladják a kivitelezési költségeket, és főként olyan esetben, amikor az ablakok cseréjére nincs szükség, a végső elszámoláskor a pénz egy részét visszakapják. Az alpolgármester szerint volt olyan eset is, amikor egy tömbházban nem mindenki fizetett, vagy kevesebbet pótolt, mint mások, így amikor mások visszakaptak a pénzből, nekik még fizetniük kellett.
Mihaela Țâlea, aki több csíkszeredai lakószövetségnél tölt be elnöki tisztséget, kérésünkre a pályázati kiírásra nemrég jelentkezett Szív utca 10–12. számú tömbház lakói által fizetendő összegeket ismertette.
Így az 52 négyzetméteres alapterületű, kétszobás lakás esetében 4680 lej az önrész, a 65 négyzetméteres, háromszobás lakásban lakók 5850, míg a 82 négyzetméteres, négyszobás lakások tulajdonosai egyenként 7380 lejjel járulnak hozzá a hőszigeteléshez.
Szintén ő irányítja az egyik, Nagy István utcai lakástulajdonosi egyesületet, ahol a 14. számú négyemeletes társasház szigetelését tavaly fejezték be – ott a háromszobás lakások esetében a befizetett 4600 lejből 1400 lejt kaptak vissza a lakók, ahol csak a teraszablak cseréjére volt szükség, a kétszobásokban lakók pedig a befizetett 3600-ból 1300 lejt. „Fontos, hogy ki a kivitelező, és milyen munkát végez” – értékelt, hozzátéve, sokan panaszkodnak a munka minősége és a költségek miatt, de az eredmény, a hőszigeteléssel elért költségmegtakarítás meggyőző.
László András, a Hargita 1. nevű lakástulajdonosi egyesület vezetője elmondta, az egyesülethez tartozó tömbházak közül a Mérleg utca 3., 12., 14. és a Kossuth Lajos utca 42. számú társasházak lakói jelentkeztek a hőszigetelési programba. Ezekben 24 négyzetméteres alapterületű garzonlakások, 35 és 43 négyzetméter közötti felületű kétszobás, illetve 50 és 62 négyzetméter közötti alapterülettel rendelkező háromszobás lakások vannak – az önrész értéke is ennek megfelelően alakul. Tavaly itt is volt befejezett munkálat, a Mérleg utca 8. szám alatt, az elszámolás után a lakók szintén visszakapták a befizetett önrész egy részét, és elégedettek a munkálat minőségével, amelyet szintén csíkszeredai cég végzett el.
Török Piroska, a Tető utca 17. szám alatti tömbházat ügykezelő lakástulajdonosi egyesület vezetője kérdésünkre elmondta, a tízemeletes toronyház tavaly befejezett hőszigetelése után megtörtént az elszámolás, a lakók többsége visszakapott a pénzből, de volt olyan is, akinek utólag még kellett befizetnie. „Olyan lakó is volt, aki még fizetett 400 lejt, mert neki voltak a legnagyobb felületű ablakai, és mindent kicseréltek, másnál pedig nem cseréltek ablakot a konyhában, fürdőszobában, csak a teraszon, így ott kisebb volt a költség” – részletezte. Hozzátette, a költségek az ablakok méretei miatt különböztek, ugyanakkor a háromszobás lakások esetében egy pluszablak, illetve a nagyobb falfelület eredményezett nagyobb kiadást a lakók számára – utóbbiak a közös felületekre számított költségekhez is nagyobb résszel járultak hozzá.
Negyven jelentkező
A Regionális Operatív Program által támogatott hőszigetelési program legutóbbi, a csíkszeredai polgármesteri hivatal által meghirdetett kiírására 40 tömbház jelentkezett – a pályázatok előkészítése jelenleg még tart. A hőszigetelési költségek 60 százalékát az uniós program, 15 százalékot a helyi önkormányzat biztosít, és 25 százalék a lakók önrésze. A munkálatok leghamarabb 2018-ban kezdődhetnek el, amennyiben a pályázatok kedvező elbírálásban részesülnek, és aláírják a támogatási szerződéseket.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!