„A termékeny életet élitek, annak a kimerültségével, de örömével is. Isten leginkább hozzátok hasonlít a teremtésével, a termékenységével és azzal, hogy ő közösségben él” – Sárközi Sándor piarista atya, magyar szakos tanár lelki útravalójával zárult szombat délután a Csíki Anyák Egyesülete (CsAkEgy) által szervezett Édesanyák hete előadás-sorozata.
2013. május 12., 16:502013. május 12., 16:50
2013. május 12., 17:482013. május 12., 17:48
A második alkalommal megszervezett esemény programjai sok érdeklődőt vonzottak. „Hasznos előadások voltak, melyek sokat segítettek az anyukáknak, lehetett ismerkedni, tapasztalatot cserélni más édesanyákkal” – összegezte az egyik résztvevő. A hét folyamán gyerekzsivajtól volt hangos a megyeháza márványterme, mivel az előadások ideje alatt játszósarkat is működtettek a kicsiknek. Meghívott szakemberek tartottak előadást a csecsemőgondozásról, szoptatásról, babahordozásról, volt beszélgetés a veszítésekről, a gyermekek másságának elfogadásáról, az elengedésről, a játék és a mese fontosságáról, szülésről stb. Kézműves foglalkozások, bábjáték, szülészetlátogatás is szerepelt a programban. „A múlt évhez képest sokkal többen eljöttek. Átlagban naponta nyolcvan-száz kismama, édesanya volt jelen. Számos nagymamát is láttam az előadásokon. Az egyik újdonságunk, amit a jövőben is szeretnénk folytatni, az idősebb generációkkal való beszélgetés, tapasztalatcsere volt” – mondta el Tiboldi Bea, a Csíki Anyák Egyesületének elnöke.
Pénteken egy, a jövőre nézve fontos eseményre is sor került, a rendezvény egyik meghívottja, a magyarországi Bálint Balázs szülészorvos a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzserével, Demeter Ferenccel és nőgyógyászokkal találkozott. „Bálint Balázst az Anya-baba barát Szülészeti Ellátásért Szervezet egyik rendezvényén ismertem meg Budapesten, és arra gondoltam, hogy ha már Hargita Megye Tanácsa is gondolkodik ezen az anya-baba barát fogalmon, akkor hívjuk meg őt mint szakembert, aki ebben Magyarországon is úttörő volt, és legyen egy találkozás a kórház vezetőségével. A megyei tanács is pozitívan reagált, a beszélgetésen ott volt Demeter Ferenc igazgató, aki meghívta a csíkszeredai nőgyógyászokat, jelen volt még Kiss Gyöngyi főnővér és néhány szülésznő is. Ennek a szakmai beszélgetésnek, mely konkrét gyakorlati témákat is érintett, folytatása is lesz, próbálják megoldani, hogy a Szent Imre-kórházból jöjjenek át orvosok és bábák egy hétre ide tapasztalatcserére” – újságolta az egyesület elnöke.
Az Édesanyák hetének kiemelt támogatója volt Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége, valamint Csíkszereda önkormányzata és Hargita Megye Tanácsa.
CsAkEgy-hírek
A CsAkEgy máris a következő eseményére készül, május 14-én, kedden 18 órától a Szülők iskolája előadássorozat keretében Hadas Miklós szociológus, a budapesti Corvinus Egyetem professzora tart előadást Mindennapi férfiuralom – a mosogatástól a szülészetig címmel. A Hargita Megyei Kulturális Központ alagsori termében sorra kerülő előadásra a belépés díjtalan. Az egyesület által elindított Böngésző játék utolsó fordulójára május 25-ig lehet beküldeni a megfejtéseket, a játék kiértékelése június elsején, gyereknapkor lesz. Ugyanakkor a pünkösdi búcsú ideje alatt idén is lesz CsAkEgy-sátor a templomkertben, ahová betérhetnek a családok, megpihenhetnek, elláthatják a gyerekeket.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!