Fotó: Kristó Róbert
A fenti mottóval dolgoznak a diákok a csíkszeredai Márton Áron Gimnáziumban létrehozott gyakorlócégekben. A tevékenység a Praktika elnevezésű projekt része.
2014. november 26., 17:272014. november 26., 17:27
2014. november 26., 18:022014. november 26., 18:02
Idén nyáron számoltunk be arról, hogy a Márton Áron Gimnáziummal partnerségben a Hargita Megyei Tanfelügyelőség ötszázezer euró értékű, európai uniós finanszírozású programot indít. Ennek fő célja a középiskolások munkaerőpiacon való elhelyezkedésének a segítése, ezért 480 megyebeli diáknak pályaválasztási tanácsadást nyújtanak, 420 szakközépiskolásnak szakmai gyakorlatot szerveznek, a gimnázium 60 tizenegyedik osztályos tanulója pedig a gyakorlócég módszer által szerez ismereteket.
Szerdán a Márton Áron Gimnáziumban annak igazgatója, Varga László ismertette: a projekt keretében az elmúlt hónapokban meghatározták a részt vevő diákcsoportokat, megalakították a különböző munkacsoportokat és sikeresen lezajlott a diákoknak nyújtott pályaorientációs tanácsadás. Kézikönyv készült a programról, berendeztek egy laboratóriumot, amelyben harminc munkapont működik a szükséges elektronikai eszközökkel is felszerelve, és létrehozták a gyakorlócégeket is.
Négy céget indítottak
A diákok javaslatai alapján, szakemberek irányításával négy céget indítottak el, amelyet be is jegyeztek és hitelesítettek az ország iskoláiban működő gyakorlócégeket összefogó bukaresti központban. A következő időszakban a diákok a virtuális cégekben szerezhetnek tapasztalatokat, gyakorolhatják a titkárság, a humán erőforrás részleg, a beszerzés, raktározás adminisztratív teendőit, az értékesítési, pénzügyi, számviteli feladatokat.
Gyakorlatukat valódi cégek segítik, anyacégként négy vállalat kapcsolódik be munkájukba. Az interaktív és újító, a vállalkozói szellemet fejlesztő gyakorlócég oktatási módszert szerdán mutatták be a projekt keretében a Márton Áron Gimnáziumban. Bartolf Hedvig főtanfelügyelő, a projekt menedzsere ez alkalommal elmondta, a gyakorlócégek révén a diákok olyan gyakorlati ismereteket szerezhetnek, amelyeket felnőtt életükben majd hasznosítani tudnak.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!