Fotó: Kristó Róbert
Eddig is kötelező volt a levágott állatok húsának trichinella-vizsgálatához az egyed fülszáma és a gazda személyazonossági igazolványa. Egy csíkszéki férfi azonban nehezményezte azt a módot, ahogyan tudtára hozták ezt.
2014. november 27., 19:172014. november 27., 19:17
A csíkszeredai András András csütörtökön azzal a panasszal kereste fel szerkesztőségünket, hogy amikor a hajnalban levágott disznó húsmintáját bevizsgálás céljából bevitte az egyik csíkszeredai állat-egészségügyi egységhez, az ott dolgozó hölgy csúnyán „kifogadta”. A Csíkszentmiklóson felnevelt disznót levágása után a megyeszékhelyen dolgozták volna fel, ezért döntöttek úgy, hogy a húsmintát is ott vizsgáltatják meg. Mivel a férfinak nem volt tudomása arról, hogy a húson kívül egyebet is magával kellene vinnie a vizsgálatra, így nem tudta átadni a hölgy által kért fülszámot. Viszont ragaszkodott ahhoz, hogy fogyasztás előtt egy szakember is nézze meg a húst.
Elmondása szerint a hölgy először csattogtatni kezdte az előtte levő iratokat, majd kiküldte az irodából a gazdát. Habár megfordult a fejében, hogy ezt követően hazamegy, mégsem akarta, hogy családja ellenőrizetlen húst fogyasszon, így tovább próbálkozott. Végül sikerült elérnie, hogy megvizsgálják a mintát.
Ezzel kapcsolatban felhívtuk Püsök Lászlót, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivőjét, aki elmondta, hozzájuk eddig nem érkezett a fentihez hasonló panasz. Hozzátette, Romániában a szarvasmarhák, juhok és a disznók mindegyike egyedesítve, azaz fülszámozva kell, hogy legyen, azáltal szerepel az országos adatbázisban. Amennyiben levágják az állatot, a fülszám alapján vonják ki a nyilvántartóból, ezért fontos a bevizsgáláskor a fülszámot is vinni az állatorvoshoz. Kiemelte, eddig is szükséges volt a fülszám felmutatása a hús bevizsgáltatásához, ha azt valamelyik állatorvos nem kötelezte, az a gazdák iránti jóindulatból történt.
Tekintettel a kezdődő disznóvágási időszakra, a hatóság kirendeltségein szombaton és vasárnap is dolgoznak a körorvosok, így hétvégén 9–11 óra között is elvégzik a húsminták bevizsgálását. A vizsgálat 11,16 lejbe kerül, és ahogy mondta a szakember, nagyon fontos, hogy a húsminta mellett a gazda vigye magával személyazonossági igazolványát, valamint az állat fülszámát is. Óva intik a gazdákat attól, hogy perzselés közben elégessék a sertések fülszámát.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!