A Romániai Magyar Cserkészszövetség (RMCSSZ) tagjai idén szervezetten vesznek részt a csíksomlyói pünkösdi búcsún. A szentmise után a csíkszeredai Szabadság téren villámcsődületet is tartanak.
2013. május 17., 12:162013. május 17., 12:16
2013. május 17., 12:172013. május 17., 12:17
A környékbeli és a környező országok cserkészcsapataiból közel 150 cserkész részvételére számít az RMCSSZ a szombati találkozón. A csapatok reggel nyolc órakor Csíkszeredában a Szabadság téren találkoznak, onnan indulnak ki a szövetségi zászló alatt a búcsúra. Mint mondták, fontosnak tartják, hogy közösen részt vegyenek a szentmisén, hiszen a cserkészet Isten-hitre alapozott nevelést nyújt. A búcsús szentmise után körülbelül két órával a Szabadság téren mutatják be a külön erre az alkalomra készített akciójukat.
„Az egyik cserkésztalálkozón nemrégiben játszottunk egy játékot, amikor az egyik vezetőnk felvetette, hogy Csíksomlyón is tehetnénk valami érdekeset. És amint játszottuk a játékot körvonalazódott, hogy mi is legyen az. Gyorsan meghirdettük a flash mobot, jöttek is a visszajelzések rögtön, hogy sokan szeretnének részt venni rajta” – mondta el Biró Zsuzsanna, az RMCSSZ PR-felelőse. „Az akciónk célja, hogy megmutassuk magunkat, hogy mi is itt vagyunk, ez természetesen jó értelemben vett figyelemfelkeltés, ugyanakkor toborzás is. Ha csak két percet mutatunk is meg magunkból, valakinek biztosan szimpatikus lesz, vannak helyek a csapatokban, és lehet jelentkezni” – ajánlja Biró. Elmondta, a villámcsődülethez bárki csatlakozhat, akinél van bögre, és tudja a koreográfiát, amelyet innen lehet elsajátítani.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!