Kulturális, sport- és szórakoztató programokkal várták a szervezők a pénteken és szombaton tizennegyedik alkalommal megszervezett Nagyboldogasszony Napokra az érdeklődőket.
2013. augusztus 18., 19:402013. augusztus 18., 19:40
2013. augusztus 18., 20:472013. augusztus 18., 20:47
„Az ott egy szenttamási asszony, az pedig Marikáék szomszédja” – mutatott rá az egyik fotóra egy bácsi. Az elmúlt hétvégén zajlott rendezvény egyik legfontosabb eseménye ugyanis a péntek délután a kultúrotthonban megnyitott fotókiállítás volt, amely Márton Áron püspök 1970-es karcfalvi bérmálását idézi fel. A tárlat Kelemen Erzsébetnek, a karcfalvi iskola aligazgatójának ötlete alapján jött létre, ezt karolta fel a gyulafehérvári érsekség, valamint a helyi polgármesteri hivatal. Magát a kiállítást Ádám Gyula fotóművész, valamint Hegedűs Enikő művészettörténész, a gyulafehérvári főegyházmegye egyházművészeti referense segített létrehozni. Amint a megnyitón elhangzott, a kiállított fotókat 1970-ben Sztojka Ferenc székelyudvarhelyi vállalkozó készítette, aki Márton Áront kísérte bérmaútjain. „1970 óta eltelt már jó pár év, mégsem távoli történet, és feltehetően többen emlékeznek még Márton Áron püspök személyére is. Éppen ezek a képek adnak lehetőséget arra, hogy élményeiket megosszák a gyerekeikkel és mindazokkal, akiknek nem volt lehetőségük vele személyesen találkozni. Ez a képsor, amely az 1970-es bérmálás alkalmával készült, felidézi mind a közösség egykori életét, mind pedig a püspök személyét. Márton Áron püspök bérmálásának azért is volt nagy jelentősége, mert hosszú távollét, börtönévek és háziőrizetbe kényszerített mintegy 15 év után már több mint hetvenévesen indult el híveihez, kereshette fel őket. A hívek Felcsíkon is szinte megrendülve fogadják a hazatérő atyjukat. Csíkszentdomokos, Csíkrákos, Csíkdánfalva mellett Karcfalván is különös szeretettel és tisztelettel vehették körül, hallgathatták szavait és útmutatását” – mutatott rá Hegedűs Enikő. A kiállítás augusztus végéig tekinthető meg.
A Nagyboldogasszony Napok programja pénteken a kultúrotthon mögötti színpadon folytatódott, ahol a karcfalvi és jenőfalvi fúvószenekar, az Ördögborda táncegyüttes, a Szivárvány írtánccsoport és az Open Stage szórakoztatta a jelenlevőket. Az estet utcabál zárta, melyhez a muzsikát a Heveder zenekar húzta. A szombat a sportvetélkedőké volt, este pedig a fiatalokat várták bulizni a piactérre.
„Minden egyes alkalommal igyekszünk úgy összeállítani a programot, hogy legyen benne kultúra, legyen benne sport, az emberek érezzék jól magukat – a vallás mellett persze. Mert egy vallásos ünnep köré csoportosul az egész falunap, mindenképp ez van előtérben az idén. A felújított vártemplomot megáldotta az érsek úr csütörtökön, az volt a főünnep, nem akartuk ezt a vallási ünnepnapot elrontani egyéb programokkal, és azt is figyelembe vettük, hogy hétköznapra esett az ünnep, ezért szerveztünk a többi programot péntekre és szombatra” – mondta el Szőcs László alpolgármester.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!