Szerda óta nagy erőkkel dolgoznak a szerkesztőségünk által „felfedezett”, majd a tűzoltóságon is jelentett, Csíkszeredát napok óta fojtogató füsttel beborító tőzegtűz továbbterjedése ellen – a helyszínen levő szakemberek szerint a több apró tűzfészek okozta kellemetlenséget legkésőbb jövő hét végéig meg tudják szüntetni.
2012. augusztus 16., 17:542012. augusztus 16., 17:54
2012. augusztus 16., 19:062012. augusztus 16., 19:06
A város Székelyudvarhely felőli kijáratánál, az Olt hídjától alig kétszáz méterre megközelítőleg három hektárnyi területen izzik mélyen a felszín alatt a tőzeg, ezt igyekszik közel egy tucat szociális munkás, több önkéntes és szakértő elfojtani. „A tűzfészkeket körbeássuk, majd az izzó részeket a kialakított gödrök közepére lapátoljuk, amelyek így nem jutnak „táplálékhoz”, és előbb-utóbb kialszanak” – mesélt a használt módszerről Bíró Albin, az Országos Biztosítási Felügyelet (CSA) tanácsának tagja, aki egyetemi szakdolgozatát a témából írta, és már tizenöt éve sikerrel alkalmazza ezt az eljárást.
A felperzselt részeken több száz ilyen gödörre lesz szükség az orrfacsaró és mérgező füst végleges kiiktatásához, mivel akár egyetlen kihagyott fészek is újraindíthatja a folyamatot. „A korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a tőzegtüzeknek gyakran még a téli hóréteg sem tudja teljesen útjukat állni, ezért kell most hiánytalan munkát végeznünk, de garantálom, hogy jövő hét végén ebből már nem lesz füst” – biztatta optimista jóslatával Bíró a jelenlévőket.
Csonta Lászlót, a Zöld SzékelyFöld Egyesület elnökét lapátolás közben sikerült szóra bírnunk, mint elmondta, az alpolgármester hívta fel őket, környezetvédelmi csoport lévén pedig azonnal a helyszínre siettek segíteni. „Jelenleg hárman vagyunk, de szükség esetén több társunkat is mozgósítjuk, mert egy egész közösséget érintő problémáról van szó” – közölte az elnök.
„A tűzoltóság rá se hederít a helyzetre, azt mondják, ez nem az ő hatáskörük” – panaszolta a szintén helyszínen tartózkodó Szőke Domokos alpolgármester, hozzátéve, hogy a jelenleg kiküldött szociális munkások és önkéntesek mellé a Harvíz is ígért embereket, emellett a börtön vezetőségével is folynak a tárgyalások, hogy szükség esetén néhány fogvatartottal bővíthessék a csapatot. „Lánctalpas ásógépet is be akarunk vetni a gyorsabb haladás érdekében, egy elefántnak nevezett, városi tulajdonban lévő, víztartállyal és szivattyúval ellátott, tűzoltásra alkalmas jármű pedig úton van, hogy a kiásott tűzfészkeket lelocsolja” – egészítette ki. A munkálatokat a polgármesteri hivatal egészen addig kívánja folytatni, míg szemmel látható – és orral érezhető – eredmény lesz, ezért szívesen fogadják a további önkéntesek segítségét is.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!