Erdélyből származó mindennapi történéseket, valamint nagy történelmi pillanatokat megörökítő fotókat és a hozzájuk kapcsolódó történeteket mutat be Molnár Attila pénteken 18 órától Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának gyűléstermében.
2012. november 07., 17:582012. november 07., 17:58
2012. november 07., 18:122012. november 07., 18:12
Erdély története fotográfiákban a címe az RMDSZ Csíkszereda Városi Szervezete és Csíkszereda Polgármesteri Hivatala által szervezett a Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig előadássorozat következő témájának. Ezúttal Molnár Attila, az Erdélyi Fotográfiai Múzeumért Egyesület alapítója és elnöke tart vetített képes előadást 1841 és 1990 között készült erdélyi fotográfiákat bemutatva, és ezek történetén keresztül vázolja fel Erdély történetét. „Minden fotónk ami van, az a mi saját történelmünk. A múltkor digitalizáltam Csíkszentkirályról egy fotót, egy hidat építettek, vagy újítottak fel kalákában és azt kapta lencsevégre a fotós a 70-es években. Az is a mi történelmi szeletünknek az akkori pillanata. Ott vannak az emberek, a talicskák... Az a mi kis történelmünk. Ezt értékelnünk kell, nem szabad kidobni” - hívja fel a figyelmet Molnár Attila.
Elmondta, az egyesületnek több ezer korabeli fotó van a birtokában, ő maga több mint tíz éve gyűjti ezeket, pár éve digitalizálja és archiválja is. „Olyan érdekes egy-egy fotó, és mindeniknek külön története van. Van, hogy hetekig kutatom egyik, másik történetét: kik vannak rajta, mikor készült, stb. Sokról dokumentumfilmet is lehetne készíteni. Elindulunk, egy kép nyomán, kiderül, hogy mikor készítették, ki készítette, és jönnek be az adatok, a történelmi háttér” - mesélte lelkesen az egyesület elnöke. Hozzátette: „Az egyesületünk elsődleges célkitűzése az erdélyi magyar fotótörténeti kulturális örökség feltárása, digitalizálása. Terepezések és kutatásaink, gyűjtéseink során arra próbáljuk rávenni az embereket, hogy az rendben van, hogy mi ott lefényképezzük, digitalizáljuk a régi fotográfiákat, de ha lehet, becsüljék meg és maradjon meg a családban, mert úgy viszik tovább a történeteket nemzedékről nemzedékre.”
szóljon hozzá!