Fotó: Kristó Róbert
Brassóba, illetve a Cekend-tetői lerakóba és Kovászna megyébe viszik július 16-tól a Csíkszeredából, illetve a csíki falvakból összegyűjtött hulladékot. A taplocai szeméttelepre már csak építkezési törmelék és föld kerülhet be, a hulladékot tömörítő átrakóállomás is nemsokára megérkezik.
2012. július 17., 19:052012. július 17., 19:05
2012. július 17., 19:502012. július 17., 19:50
A taplocai szeméttelepen már lassan a guberálók sem találnak értékesítésre alkalmas hulladékot, az utolsó szállítmányokat már átnézték, kedden délben csak néhányan lézengtek ott. A bejáratot sorompó és akadály zárja el, a biztonsági őrök szemetet nem, csak földet, építkezési törmeléket, ballasztanyagot szállító autókat engednek be a telepre. A bejárattól jobbra már megkezdődött a gödör feltöltése, ott kap helyet az a mobil átrakóállomás, amelynek feladata lesz tömöríteni az összegyűjtött háztartási hulladékot, amely így ötször kisebb térfogatú lesz. Bár a korábban elhangzott, hogy a csíkszeredai hulladékszállítással megbízott, önkormányzati tulajdonú Eco-Csík Kft. a bezárás után egy-két nappal üzembe helyezi a berendezést, ennek egyelőre nyoma sincs. A cég, amely Csíkszereda és az alcsíki községek naponta mintegy húsz tonnányi háztartási hulladékát hétfőtől Brassóba szállítja, a szállítási költségek mérséklése miatt szereli fel az átrakót.
Pál Tamás, az Eco-Csík csíkszeredai ügyvezetője elmondta, a berendezés felszerelésére kiírt versenytárgyalást egy olasz cég nyerte meg, amely öt napon belül a helyszínre szállítja és üzembe helyezi azt. Az ügyvezető kérdésünkre megerősítette, hogy a korábban a szeméttelepen guberálók most áthelyezték tevékenységüket a városba, és ott dézsmálják mind a vegyesen, mind a szelektíven gyűjtött hulladékot.
„Jogilag ez a hulladék a szolgáltató tulajdona, ha ebből elvesznek, az lopásnak minősül” – mondta Pál, aki szerint a jelenség megállítására egyelőre nincs célratörő megoldás, bár jelezték a rendőrségnek, akik több ilyen esetben intézkedtek is. Mint megtudtuk, a taplocai tározónál a teljes bezárásig még tárolható építkezésből származó törmelék, ballasztanyag, ennek összegyűjtésére az Eco-Csík engedéllyel rendelkezik.
A felcsíki községekből és a Gyimesekből összegyűjtött hulladékot az AVE Huron cég a saját tulajdonú Cekend-tetői lerakóba, illetve Kovászna megyébe szállítja – tudtuk meg Tóth László ügyvezető igazgatótól. Tóth elmondta, a Cekend-tetői telepen a lerakási díj pár eurócenttel nagyobb, mint Brassóban, ezért számukra nem éri meg Brassóba vinni a szemetet, mert magasabbak a szállítási költségek.
Emelkedhet a szemétdíj
A lakosság által fizetett hulladékelszállítási díj már idén emelkedhet – Tóth László nem zárta ki ennek lehetőségét. Szerinte ez attól függ, hogy mennyivel lehet csökkenteni az elszállított szemét mennyiségét, ehhez viszont a szelektív gyűjtést, újrahasznosítást kell erősíteni. Úgy vélte, fontos megérteni azt is, hogy a zöld, növényi hulladéknak nem a kukában a helye. A cég nyilvántartása szerint az általuk kiszolgált településeken 16-18 százalék a szelektíven gyűjtött hulladék aránya, ugyanakkor egyes községekben az egy főre eső hulladéktermelés a kétszerese más községekben jegyzett mennyiségnek. Az igazgató szerint ez a különbség főként a változó fogyasztói szokásokkal magyarázható.
Pál Tamás kérdésünkre azt mondta, a megemelkedett szállítási költségek nyilvánvalóan befolyásolják majd a lakossági szemétdíj alakulását, de ennek kiszámítása érdekében még semmilyen lépés nem történt. A szelektív gyűjtés erősítése segíthet a kedvezőbb ár kialakításában, mert a szemétdíjat az elszállított mennyiség befolyásolja. Ennek érdekében a gyártóval kötött szerződés szerint már júliusban újabb 42 darab, szelektív gyűjtésre alkalmas tárolót szeretnének kihelyezni Csíkszeredában.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!