Egyre jobban bemerészkednek a medvék Tusnádfürdő területére, a múlt héten három vadállat ijesztett rá egy párra a tömbházak közvetlen közelében. A lakók türelmetlenül várnak egy végleges megoldásra, de a polgármester szerint túl összetett a kérdés ahhoz, hogy egyik napról a másikra eredményt lehessen felmutatni.
2012. július 30., 16:122012. július 30., 16:12
2012. július 30., 19:022012. július 30., 19:02
Egyed Zsolt és várandóssága nyolcadik hónapjában járó párja július 26-án este tizenegy óra körül, az autóból kiszállva, a tömbházuk bejárata előtt találták szembe magukat az alig három-négy méterre levő anyamedvével és két bocsával. Sikerült bemenekülniük a épületbe, de a várandós nő még órákkal később is remegett az ijedtségtől. Nem ez volt az első alkalom, hogy Tusnádfürdő lakói osztozni kényszerültek a város belterületén, hiszen akad példa arra is, hogy egy lakóházba betévedve, a málnát is kiette a hűtőszekrényből a medve – a „betörés” idején a tulajdonos szerencsére épp az emeleten tartózkodott.
Állat- vagy embervédelem?
Az életveszélyes helyzet után – amely épp a javában zajló 23. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor közelében történt – Egyed Zsolt méltatlankodásának adott hangot, mivel szerinte a helység elöljárója évek óta nem tesz semmi érdemlegeset az áldatlan állapotok megszüntetése érdekében. „Nem lehet késő este vagy éjszaka úgy végigmenni a városon, hogy közben az ember ne féltse az életét. Bármikor, bármelyik bokorból előbukkanhat egy medve” – mondta, hozzátéve, hogy elege van a helyi önkormányzati képviselő-testület kifogásaiból és a semmittevést indokló kiskapukból. „Többek között pénz- és szakemberhiányra, valamint az állatvédők ellenzői táborára hivatkoznak, de alig vannak tyúkok és egyéb haszonállatok, kutyát láncon pedig ritkán látni, a medvék ugyanis nagy részüket legyilkolták. Csakhogy most emberéletekről van szó, minket kell megvédeni a vadállatoktól, és nem fordítva, ez nem az ő természetes élőhelyük” – fűzte hozzá.
A bürokrácia a legnagyobb akadály, nem a pénz
Albert Tibor polgármester elsősorban a medvék elszállítására vonatkozó lassú engedélyeztetési folyamatot hibáztatja. „Nem új keletű dologról van szó, Tusnádfürdő létezése óta együtt jár a medvékkel. A megoldás az lenne, ha kilőhetnénk őket, de erre a törvények értelmében nincs lehetőség. Tavaly két medvét szállítottak el, jelenleg még négyre van engedélyünk, de a további jóváhagyások ügymenete nagyon időigényes” – árulta el Albert. Az elöljáró beszámolt az erdőkben elhelyezett etetőkről is, amelyekkel – hiábavalóan – próbálják az eredeti életterükhöz visszaszoktatni a medvéket. „Ezek az állatok a szeméten nőttek fel, ezért továbbra is be fognak járni a hulladéktározókhoz. Sajnos az elszállítási engedélyek megléte önmagában nem elég, pillanatnyilag nem lehet tudni, hogy mikor érkeznek szakemberek, vagy ki lesz a befogadó. Addig is bocsánatot kérek az érintettektől a kellemetlenségekért, de tehetetlenek vagyunk” – egészítette ki az elöljáró.
Egyed Zsolt felelősséget elhárító válasznak tartja Albert Tibor reakcióját, szerinte ugyanis nem léteznek etetők, ugyanakkor nem lehet bocsánatkéréssel elintézni egy olyan, egész közösséget érintő ügyet, mely bármikor végzetes következménnyel járhat.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!