Fotó: Veres Nándor
Nemcsak a kivitelezéssel, a helyreállítással is késlekedik a kivitelező a Csíkszeredában készülő szennyvízhálózat építése során. A Zsögödi Nagy Imre utcában kialakult helyzet miatt pénzt készül visszatartani a polgármesteri hivatal, de a szerződés felbontását a sürgős befejezés miatt nem kezdeményezhetik.
2014. november 12., 10:522014. november 12., 10:52
Az európai uniós finanszírozással készülő zsögödi szennyvízhálózat építése és a munkaterület helyreállítása továbbra sem halad a kellő ütemben. De nemcsak ott, több más utcában is a vártnál lassabban dolgozik a kivitelező.
Panaszkodnak a lakók
Nem került még a földbe a vezeték mindenütt a Zsögödi Nagy Imre utcában, ahol földkupacok, kiásott árkok fogadják az áthaladót. A lakók hétfőn nemcsak a porra, a közlekedési akadályokra panaszkodtak, hanem a bűzre is. Ottjártunkkor kis patakként csordogált és nagy pocsolyát képezett a sötét színű, bűzös lé a Kicsimező utca közelében, ahol nemrég ástak be a földbe egy szivattyúállomást, amely a Fitód, Szentlélek, Zsögöd területéről érkező szennyvizet emeli át a Hóvirág utcáig. Mint egyik szomszéd elmondta, múlt pénteken szembesültek a kellemetlenséggel, az úttest szélén elhelyezett víznyelőkből jött fel a víz, de ottjártunkkor a kivitelező cég alkalmazottai az aknatetőt felnyitva az új szennyvízvezetékben is észlelték a vizet, majd szivattyúzni is kezdtek. Az ott lakók szerint minden bizonnyal a régi, részben tönkrement esővíz-elvezető rendszer dugult el, amelybe többen a szennyvizet is beleengedik, ezért bűzlik ennek tartalma.
Nehéz betartani a határidőt
A Kicsimező és a Kútpatak utcák szennyvízhálózatának befejezése után jelenleg a Nagy Imre és a Zsögöd utcákban dolgozik a kivitelező, előbbiben még 500 méter, utóbbiban pedig 100 méter vezetéket kell elhelyezni – tudtuk meg Oláh Sándor mérnöktől. A Harvíz Rt. projektfelelőse elmondta, a Harom és a Kőbánya utcákban, valamint Zsögödfürdőn még nem kezdték el a munkát. Úgy véli, a határidő betartása nehéz lesz, ez nagyban függ majd az időjárási viszonyoktól.
Az elvégzett munka minőségéről szólva Oláh Sándor azt mondta, van javítanivaló a vezetékeken is. „A munkálatok határideje után 12 hónapon belül jelentkező hibákat is ki kell, hogy javítsa a kivitelező, az ilyen esetekre szerződés szerint visszatartunk minden elszámolásból 10 százalékot. Ehhez a visszatartott összeghez csak akkor fog hozzájutni, ha minden hibát kijavított” – vázolta az illetékes.
Szankciókra készül a város
Bár a munkálatot a Harvíz szerződte le, figyelemmel követik, minden héten megbeszélést tartanak a kivitelezővel – tájékoztatott Szőke Domokos. Csíkszereda alpolgármestere elmondta, múlt héten adtak át egy átiratot a kolozsvári cégnek, arra figyelmeztetve, hogy ha nem állítja helyre idén a Zsögödi Nagy Imre utcát, akkor a garanciapénzét elveszíti, az elvégzett munkáról szóló jegyzőkönyveket addig nem is írják alá.
„A helyreállításnak van egy előkészítési szakasza, amelyben részt szeretnénk venni, utána lehetne aszfaltozni. A mi meglátásunk szerint még lenne idő, bár a munkálatok még nincsenek készen. Még bízunk abban, hogy a cég komolyan veszi a kifogásainkat, de sajnos, a tapasztalat azt mutatja, hogy késések, minőségi problémák vannak. Egyik gyűlésen mondtam, legszívesebben javasolnánk a szerződés felbontását, de a Harvíz sem engedheti meg ezt magának, mert az uniós pénzt el kell számolni, új licit kiírása pedig körülményes” – foglalta össze az alpolgármester.
Késlekedés más utcákban is
A megyeszékhely több utcájában késik a szennyvíz- és vízvezetékek építése. „A Hargita, Rét utcákra és Brassói útra még nem kapott engedélyt a kivitelező az országos útügytől, emiatt valószínűleg meg kell hosszabbítanunk a határidőt. Itt már biztos, hogy csak jövőben kezdenek” – közölte Oláh Sándor. A Szentlélek utcában elkészült a vezeték, egy pumpaállomást kell még beépíteni és üzembe helyezni. A Hunyadi János utcában a vízvezeték már a földben van, a Tető utca és a Márton Áron utca közötti szennyvízvezeték cseréje viszont még nem kezdődött el, és az építő nem is jelezte, hogy idén hozzáfog – tudtuk meg.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!