Fotó: Kristó Róbert
Csütörtökön Gyertyaszentelő Boldogasszony napja van, pénteken Szent Balázs püspökről emlékezik meg a katolikus egyház.
2017. február 01., 19:532017. február 01., 19:53
2017. február 01., 19:542017. február 01., 19:54
Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepén, február másodikán arra emlékezik az egyház, hogy Szűz Mária bemutatta gyermekét a jeruzsálemi templomban, negyven nappal születése után. Az előírt áldozat fölajánlásakor jelen volt az agg Simeon is, aki a nemzetek megvilágosítására szolgáló világosságnak nevezte Jézust. Erre emlékezvén alakult ki a gyertyaszentelés szokása. Simeon és Anna ünnepének is nevezték e napot, akik – Lukács evangéliumának tanúsága szerint – Jézust áldották a templomban, és jövendölést mondtak bemutatásakor. Csütörtökön a szentmisék a gyertyák megszentelésével kezdődnek, és gyertyás körmeneteket is tartanak.
Február 3-án Szent Balázs napja van. Ehhez a naphoz fűződik a balázsáldás. Ez abban áll, hogy a pap a szentmise után két, kereszt alakba illesztett gyertyát tart a hívek álla alá, miközben e szavakat mondja: „Szent Balázs püspök és vértanú esedezése által mentsen és őrizzen meg téged az Úr a torokbaj- és minden egyéb bajoktól az Atyának, Fiúnak és Szentlélek Istennek nevében. Ámen”. A legenda szerint ugyanis Balázs püspök megmentett egy fiút, akinek halszálka akadt a torkán, és a fiú anyja hálából ételt és gyertyát adott neki. Szent Balázs püspök Diocletian római császár idejében sok csodás gyógyítást vitt véghez, ezért bíróság elé hurcolták, de mivel nem bírták hittagadásra kényszeríteni, a szokásos megkorbácsolás után siralomházba került. Vízbefojtás általi halálra ítélték, de végül lefejezték.
Ünnepi szentmisék a kegytemplomban
A csíksomlyói kegytemplomban a gyertyaszenteléssel egybekötött szentmisék reggel 8, fél 11 és este 6 órától lesznek. A délelőtt fél 11-kor kezdődő szentmisében ünneplik a Megszentelt élet világnapját is a kegyhelyre zarándokló szerzetesekkel és szerzetesnővérekkel. A találkozó háromnegyed 10-től Szentségimádással kezdődik, utána szentmise következik, majd egy segítő nővér, egy klarissza nővér és egy pálos testvér tanúságot tesz a hivatásukról, bemutatva rendjük lelkiségét. Február 3-án, Szent Balázs vértanú püspök emléknapján a szentmiséket a fentihez hasonló időpontokban tartják, amelyek után balázsáldásban részesítik a híveket.
Eldőlt, hogy mégsem adja át a Hargita Megyei Katonai Központnak a csíkszeredai, Temesvári sugárúti egykori MÁV-irodaházat ennek tulajdonosa, a Hargita megyei önkormányzat. Most az épület energetikai felújítása következik, rendeltetése nem fog változni.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
szóljon hozzá!