Lezárult a tanfelügyelőségi vizsgálat a csíkszeredai Szent Anna Speciális Ipari Iskola tevékenységével kapcsolatosan tett reklamáció ügyében. Az ellenőrzés eredményei szerint a jelzett problémák előfordulnak az iskolában, azonban ez a gyerekek sajátos helyzetének köszönhető, és egyedi esetekről, nem általános jelenségről van szó.
2012. március 13., 13:562012. március 13., 13:56
2012. március 13., 15:132012. március 13., 15:13
Beszámoltunk korábban arról, hogy Szabó Dénes aláírással panaszt nyújtottak be a Hargita Megyei Tanfelügyelőségre a csíkszeredai Szent Anna Speciális Ipari Iskolával kapcsolatosan. Az aláíró a szerkesztőségünkbe is eljuttatott reklamációban azt írta, hogy az iskolába járó gyerekek, akik különleges helyzetük miatt megkülönböztetett oktatásban kellene részesüljenek, nem kapják meg pedagógusaiktól a megfelelő oktatást, van, aki nem tud közülük írni és olvasni, nem ismeri az alapvető matematikai műveleteket, ennek ellenére mesterséget igazoló oklevelet fog kapni. A panasztevő a gyerekek elmondására hivatkozva azt is írta, hogy a tanárok oktatás helyett tanórán az idő múlását várják, és hagyják aludni a diákokat.
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség részéről Görbe Péter szakoktatásért és Demeter Annamária speciális oktatásért felelős tanfelügyelő vizsgálta ki a reklamációban jelzetteket. Görbe Péter elmondta, tényleg vannak az iskolában olyan tanulók, akiknek problémáik vannak az írással, olvasással, de ez nem azzal magyarázható, hogy nem tanítják őket megfelelően, hanem azzal, hogy az iskolába járó gyerekek bizonyos fokú értelmi sérültek, ők ezzel jöttek, így kerültek be a tanintézménybe. „Az iskola törekszik arra, hogy foglalkozzon ezekkel a sérült fiatalokkal, az iskola logopédusa-gyógypedagógusa külön felzárkóztató foglalkozásokat tart számukra, és nagy odaadással dolgozik velük” – mondta a tanfelügyelő. Azzal kapcsolatosan, hogy elalszanak gyerekek órán, és hagyják őket a tanárok aludni, Görbe Péter azt mondta, előfordult ilyen eset az iskolában, de ez nem általánosítható, mert amennyire ők meg tudták állapítani, olyan diákokkal történt meg ez, akik betegségük miatt erős gyógyszeres kezelés alatt állnak.
A tanfelügyelő közölte, az iskola általános tanfelügyelőségi ellenőrzésen esett át tavaly vagy tavalyelőtt, akkor minden tanfelügyelő megfordult két-három napig az iskolában és akkor is az volt a tapasztalatuk, hogy nagy odaadással dolgozik a legtöbb tanár. „Nincs kizárva, hogy vannak tanárok, akik csak elvégzik a napszámos-munkát, de a legtöbben még a szabadidejükben is gondolnak a diákokra, és próbálnak valamit tenni ezekért az ifjakért” – fogalmazott Görbe Péter. A szakoktatásért felelős tanfelügyelő leszögezte, nem zárhatók ki teljesen azok, amiket jelzett a panaszos, a megállapításuk viszont az, hogy nem általános jelenségekről, hanem egyedi esetekről van szó, és összességében nem merülnek fel kifogások az iskola tevékenységével kapcsolatban. „Én azt az iskolát kilencven óta ismerem, és siralmas az, ami eleinte ott volt. Mondhatni, hogy akkor épp csak őrizték az ott lévő ifjakat. Most ahhoz képest a körülmények kitűnőek, a tanárok munkája pedig a legtöbb esetben dicséretet érdemel és a leggyengébb esetben is elfogadható” – summázta véleményét a tanfelügyelő.
Közölte, a napokban elküldik ellenőrzésük megállapításait a panaszt megfogalmazó személynek. Görbe Péter még hozzátette, szívesen látják, hogy ha valaki problémát észlel az iskolákban, azt jelzi a tanfelügyelőségnek, hisz az intézmény szerepe az is, hogy javítson a helyzeten, ha arra szükség, illetve lehetőség van, és nem csak az, hogy megállapítsa a problémákat és esetleg büntessen.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!