Fotó: Henning János
Gábor Áron egyetlen megmaradt ágyúját mutatják be a csíkszeredai közönségnek szombaton 15 óra 30 perctől a Csíki Székely Múzeum fegyvertermében a Lesz ágyú! − Székelyföld védelmi harca 1848-49-ben című kiállításon. A Székely Nemzeti Múzeum adja kölcsön a fölbecsülhetetlen eszmei értéket. Vargha Mihályt, az intézmény vezetőjét kértük fel, hogy az ágyú történetét foglalja össze röviden portálunknak.
2014. október 09., 19:272014. október 09., 19:27
2014. október 09., 19:442014. október 09., 19:44
A kiegyezés után veteránok, történészek nagyon sajnálták, hogy Gábor Áron ágyújából egy sem maradt fenn az utókor számára. Ezeket a harci eszközöket vagy elpusztították, vagy hadizsákmányként kobozták el, másokat elástak menekülés közben.
Kézdivásárhelyen bukkantak rá az ágyúra
Valószínű, hogy az utóbbi történhetett azzal az ágyúcsővel, amelyet 1906-ban Kézdivásárhelyen a Rudolf-kórház környékén csatornázás közben megtaláltak. A fegyvert alaposan megtisztították, és szóltak a Székely Nemzeti Múzeum akkori „őrének”, László Ferenc régésznek, aki átvizsgálta és megállapította, hogy ezt a fegyvert a kézdivásárhelyi ágyúöntő műhelyben készítették, de már nem szállították a csatába. Helyi mesteremberek lafettára, vagyis ágyútalpra szerelték, és rövid ideig a városházán állították ki.
A két világháború között átvitték Sepsiszentgyörgyre
Miután megépült Sepsiszentgyörgyön a múzeum, odavitték, mert a szóbeszéd úgy tartja, hogy a harmincas évek elején Kézdivásárhelynek egy olyan polgármestere volt, aki be akarta olvasztani, és meg kellett menteni. A Székely Nemzeti Múzeumban volt kiállítva a 70-es évekig, készült róla másolat Kézdivásárhelynek, ahol 1972-ben létesítettek múzeumot.
Elkobozták az ágyút
„Sajnos a hetvenes években a Román Hadtörténeti Múzeum számos más – ugyancsak értékes – hadtörténeti tárgyunkkal egyetemben elvitte az országos gyűjteménybe Gábor Áron ágyúját is. Bukarestben nem volt megfelelően kiállítva, egyszerűen egy szőnyegre letették az ágyúcsövet, a címkére csak annyit írtak, hogy „tun” (ágyú), ezt én magam is láttam diákként. Mikor sorkatonaságomat töltöttem, ismét meglátogattam az illető bukaresti múzeumot, akkor már az ágyú nem volt kiállítva, levitték a pincébe. Ott találtunk rá 2010 márciusában, amikor első fázisban a múzeumunk kölcsönkérte” – elevenítette fel Vargha.
Négy év alatt tízezrek nézték meg
Négyéves folyamat eredményeként sikerült kiharcolniuk, hogy nálunk maradjon a székely szabadságharc egyik legfontosabb jelképe, az érvényben levő nemzeti örökségre vonatkozó törvények ilyen esetben nem teszik lehetővé, hogy a műtárgyakat vissza lehessen szolgáltatni, csak tárgycserét lehetett megvalósítani, de sikerült kieszközölniük.
„Óriási eszmei értéke van az egész székelység szempontjából ennek az ágyúnak, mert ugyan a háromszékiek a szabadságharcban bizonyos szempontból kitűntek, de az itteni honvéd csapatokban jelentős csíki, udvarhelyi és gyergyói katona is harcolt. Egy ilyen jelentőségű múzeumi tárgynak semmiképp nem az a szerepe, hogy egy pincében rostokoljon, hanem hogy az emberek láthassák. Elmondhatom, hogy 2010 óta több tízezer látogató nézte meg az ágyút, a múzeum bejegyzési naplója alapján megtudtuk, hogy voltak olyan külföldi, Székelyföldről elszármazott látogatóink, akik csak ezért látogattak Sepsiszentgyörgyre.”
Kivételes kegy a vándoroltatás
„Szeretném hangsúlyozni, hogy az ágyú Csíkszeredába való vándoroltatása egy rendkívüli kivétel, a múzeumok ugyanis nem szoktak az alapkiállításaikból tárgyat elmozdítani, csak ha restaurálásra szorulnak. Mi ezt megtesszük, mert úgy érezzük, hogy a csíki székelység is megérdemli, hogy az 1848-49-es szabadságharc ezen relikviáját láthassa” − összegzett Vargha Mihály.
A Mikó-vár fegyvertermében három héten keresztül lesz látogatható az időszakos kiállítás.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
szóljon hozzá!