Fotó: Veres Nándor
Elkezdték a medvebiztosként emlegetett szeméttárolók kihelyezését Tusnádfürdőn: egyelőre két helyen, kísérleti jelleggel próbálják ki azokat. Az illetékesek szerint azonban lehetséges, hogy több kár származik az újításból, mint haszon.
2016. szeptember 28., 11:462016. szeptember 28., 11:46
2016. szeptember 28., 12:102016. szeptember 28., 12:10
Múlt év végén írtunk először arról, hogy a Hargita Térségfejlesztési Társulás (ADI SIMD Hargita) európai uniós finanszírozású pályázatán keresztül a fürdőváros negyvenhat speciális kukát kap, amelyek fémből készülnek és lappanccsal működnek, így a medvék nem tudnak hozzájutni a háztartási hulladékhoz. A medvebiztos szeméttárolókat júniusban szállították Tusnádfürdőre, azóta a sípályánál tárolták. A kihelyezésük előtt először önteni kell számukra egy-egy betonalapot, a munkálatokhoz a hét elején fogtak hozzá.
Keddi ottjártunkkor Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere érdeklődésünkre elmondta, jelenleg a betonalapokat öntik, ezt a munkát az önkormányzat finanszírozza. „Egyelőre a város két pontján – a vonatállomásnál és az ANL-s tömbházaknál – helyezzük ki a medvebiztos szeméttárolókat. Egy kicsit szkeptikus vagyok, ugyanis szerintem ez az újítás nem oldja meg a medveproblémát, de ezen a két helyen megpróbáljuk. Az egyetlen megoldást az jelentené, ha egy csapat rendszeresen járőrözne, és kint tartanák a medvéket az erdőben. Szerencsére most nincsenek itt, visszahúzódtak a mezőkre, ugyanis beérett a termés. A szeméttárolókat egyébként ingyenesen kiadjuk helyi vállalkozóknak és magánszemélyeknek is″ – tette hozzá Albert.
„Ezeknek a medvebiztos szeméttárolóknak először az aljzatát kell elkészítenünk, ami egy körülbelül fél méteres kőalapot jelent. Mikor ez megvan, ki fogjuk szállítani a kukákat, és a betonhoz rögzítjük azokat. Előreláthatóan péntekre lesz kész az alap, a kukákat pedig a jövő hét folyamán helyezzük ki″ – tájékoztatott a tusnádfürdői ifjúsági lakásoknál zajló munkálatokról Boros Alfréd építésvezető.
Sipos Gergely városgazdálkodási referens kérésünkre részletesen elmagyarázta az új szeméttárolók működését. A kukák ajtajának bal felén található biztonsági zárat kell felemelni a kinyitásukhoz. Fontos megjegyezni, hogy a jelenlegi szeméttárolók valójában egy burkolatként szolgálnak, belsejükbe ugyanis a már régóta használt 1100 literes szemetesek lesznek belehelyezve. Kiürítésükkel a szemétszállítók fognak foglalkozni. „Véleményem szerint ez egy kétesélyes dolog: vagy beválik, vagy nem. Több probléma is felmerülhet a használatuk során, ugyanis az ajtók fémből készültek, ezért nehezek, ez pedig gondot okozhat az idősebbeknek. Ezenkívül a gyerekek fel sem fogják érni, így nem tudják használni. Ez a zár egy medvének minimális akadályt jelent, ha pedig véletlenül nyitva marad az ajtaja, és egy bocs beleesik, nem tudom, mit fogunk csinálni, ugyanis ebben az esetben az anyamedve nem fog eltávolodni a szeméttárolótól. Az a véleményem, hogy nem a szemetet kellene védeni, hanem a lakosságot″ – emelte ki Sipos.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!