A csíkszeredai AutHelp Egyesület az Autista gyerekek – a színes hangok kis zenészei című zeneterápiás programja keretében nyílt napokat tartott július 11–13. között a csíkszeredai Puzzle Oktatási Központban.
2012. július 15., 16:212012. július 15., 16:21
2012. július 15., 17:362012. július 15., 17:36
A nyílt nap célja a színes kotta módszer és egyúttal az elért eredmények bemutatása volt – tudtuk meg Vass Évától, az egyesület kapcsolattartójától. „Megmutattuk, hogy a mi gyerekeink, akik mind autizmussal élnek, hogyan lettek bátrak, hogyan ügyesedtek a zenei foglalkozások során. Mindenképpen szem előtt tartottuk, hogy a gyerekeknek a megszokott napi tevékenységükhöz hasonló napi foglalkozásokat szervezzünk, ez nem csak zene volt, hanem kézműves foglalkozás, torna, tízórai, pihenő. Ezek párhuzamosan zajlottak, és köztük kiemelt hangsúlyt kaptak a zenei foglalkozások.”
Szerdán a csoportfoglalkozások bemutatója zajlott, csütörtökön és pénteken egyéni foglalkozások. A nyílt napokon részt vettek a budapesti Parafónia Zenekar tanárai is, a színes kotta módszer magyarországi elterjesztői, úttörői. „Több mint tíz éve ezt a módszert alkalmazzák fogyatékkal élő gyerekeknél és fiataloknál, ők most a módszer szakmai konzultánsaiként vannak jelen. Mind tapasztalt, zenei képzettséggel rendelkező gyógypedagógusok. Itt most megnézték a gyerekek munkáját, a tapasztalataik alapján kiértékelték, hogyan lehetne a foglalkozásokat tovább vezetni, illetve egyeztettek a mi szakembereinkkel a módszer tekintetében” – mondta el az egyesület kapcsolattartója. A magyarországi szakemberek szombaton minden, az AutHelp Egyesület programjában részt vevő gyerekről közölték véleményüket a szülőkkel és pedagógusokkal.
A rendezvény vendégeként a sepsiszentgyörgyi Manócska zeneovi csoportja – ők szintén a színes kotta módszerével dolgoznak – saját előadást mutatott be. „Négy éve kezdtük a munkát a gyerekekkel, és abban, amit itt láthattak, munka, szülői hozzáállás, anyagi segítség, nagyon sok minden benne van. Még jószerivel mi is a tanulás szakaszában vagyunk, menet közben tanulunk sok mindent, és találunk ki az elképzeléseinkhez eszközöket. A legfontosabb kitalálni, hogy mit akarunk, de mindenekelőtt, hogy mit lehet a gyerekekkel megvalósítani. A testvérekkel együtt tartjuk a foglalkozásokat, mivel otthon is együtt élnek: az ép és a fogyatékkal élő gyerek. A szülők ugyanúgy ott vannak a foglalkozáson, a szülő adja a kezébe a megfelelő ütőt, énekel a gyerekkel együtt. Tehát a fogyatékkal élő gyerek, az ép testvér, a szülő és a foglalkozást vezető – ez a négy elem van együtt azért, hogy eredményeket tudjunk elérni” – osztotta meg velünk Pasziár Marianna, a csoport egyik vezetője.
„Nagyon sok látogató érkezett, nagy volt az érdeklődés, és azoknak, akik visszajelzést adtak, nagyon tetszett, amit láthattak. Én örülök, hogy van érdeklődés, és bepillantást tudtunk adni az autista gyerekek mindennapi foglalkozásaiba” – összegezte Vass Éva.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!