Fotó: Veres Nándor
Kétnapos rendezvénysorozattal emlékeztek pénteken és szombaton Csíkszeredában a Márton Áron Gimnáziumban Kristó András földrajztanárra, iskolaigazgatóra, geológus-geomorfológusra halálának huszadik évfordulója alkalmával.
2014. december 13., 14:122014. december 13., 14:12
2014. december 14., 18:532014. december 14., 18:53
Családtagjai, volt kollégái és diákjai körében avattak szombat délben a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium udvarán kopjafát Kristó András emlékére. A húsz éve elhunyt geológus-geomorfológus, földrajztanár és iskolaigazgató alakjának felidézésére pénteken és szombaton a Márton Áron Gimnázium, a Csíkszéki Erdélyi Kárpát Egyesület, a Csíki Természetjáró és Természetvédő Egyesület és a Magyar Földrajzi Társaság Székelyföldi Osztálya szervezett rendezvénysorozatot.
Varga László, a gimnázium igazgatója portálunknak elmondta, Kristó András az iskola egykori nagy tanára és hat éven keresztül, 1959 és 1966 között igazgatója volt. A nagy formátumú, klasszikus műveltségű, kiváló szakmai felkészültséggel és pedagógiai tehetséggel megáldott személyiséget az iskola tantestülete példaképének vallja és tiszteli, ezért tartották fontosnak, hogy halálának kerek évfordulóján, ebben az évben rendezvénysorozat keretében emlékezzenek meg róla.
Pénteken tudományos diákkonferenciát szerveztek, a gimnázium, továbbá a csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskola és a korondi szakközépiskola diákjai mutattak be természettudományos dolgozatokat. Ezek ismertetése után pénteken Csíkszentkirályon megkoszorúzták a néhai igazgató sírját. Szombat délelőtt csíkszeredai, budapesti, kolozsvári szakemberek és egyetemi tanárok idézték fel Kristó András munkásságát, annak jelentőségét. A gimnázium földszintjén a rendezvényre egy kiállítást is berendeztek, ez még néhány hónapig megtekinthető.
A gimnázium udvarán felállított és az emlékünnepség egyik zárómozzanataként felavatott kopjafát Jánosi Csaba geológus, a Csíki Természetjáró és Természetvédő Egyesület elnöke, Kristó András volt diákja és nagy tisztelője faragta. Néhai tanárának az oktatás, a földtudományok, az ismeretterjesztés, a környezet és természetvédelem terén elért eredményeit méltatva Jánosi elmagyarázta az oszlopba rótt jeleit: „a kopjafán sorakozó jelek utalnak a múltra, a Vargyas-szurdokban vert kutatótáborunkra, az ott jelként hátrahagyott kopjafákra. A függőlegesen előttünk álló, a föld és az ég között közvetítő tölgyfa oszlop jelei, a csillag, a föld, a csillag között ott vannak a kötőjelek. Amelyek nemcsak a faragott formákat kötik össze, hanem a jelenlévőket is Kristó Andrással. Azzal a Kristó Andrással, aki életében Csík, az öreg Hargita, a Csomád-hegység, a Székelyföld geológiai, geomorfológiai térképére több ezer jelt rajzolt rá. A földtani térképek jelei, jelmagyarázatai jellemzik a szerzőt. Rávilágítanak nagyságára, a földtudományok területén elért eredményeire. Itt a Márton Áron Gimnázium kertjében felállított kopjafa egyben jelzi az ember Kristó András kötődését a gimnáziumhoz ahol egykor tanult, a gimnáziumhoz ahol tanár volt, a gimnáziumhoz ahol igazgató is volt és nem utolsó sorban a diákjaihoz akiket oly szeretettel oktatott és felcsomagolt tudással”.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!