Fotó: Veres Nándor
Ma már Csíkszék szinte minden falujában dolgoznak önkéntes tűzoltó-alakulatok. Munkájukat ingyen végzik, mert az a céljuk, hogy a nehéz helyzetbe került csíki embereken segítsenek. Nemcsak a bajbajutottak tartják fontosnak e civilek munkáját, hanem mi is, ezért hetente egy-egy tűzoltó-alakulat mindennapjaiba tekintünk be. Szerdán Csíkszentmártonban jártunk.
2014. július 10., 08:332014. július 10., 08:33
2014. július 10., 09:082014. július 10., 09:08
A csíkszentmártoni önkéntes tűzoltó-alakulatnak jelenleg 27 tagja van, közülük négyen sofőrök. Egyelőre nem terveznek tagtoborzást, az összeszokott csapat meg tudja oldani a felmerülő problémákat. László Antallal, a csíkszentmártoni önkéntes tűzoltók kapitányával – Csíkszentmárton alpolgármesterével – beszélgettük, aki megjegyezte, amennyiben a jelenlegi tagokból valaki kiáll, a helyi ifjak közül válogatnak majd be újakat. A javarészt 35-45 év körüli tűzoltóknak ebben az évben mindössze két alkalommal kellett bevetésre menniük, mindkét esetben községi területen oltottak.
Műszaki mentőt kapnak
Tűzoltóautójukat 2008-ban kapták, azóta nemcsak a helyi, hanem a szomszédos települések tűzeseteihez is riasztják őket. Korszerűen felszerelt tűzoltószertárukban minden, a tűzoltáshoz szükséges eszköz megtalálható, a védőruháktól, a sisakokon és tömlőkön keresztül a vízszivattyúig – sorolta László Antal. A tervek szerint július 31-én kapnak egy műszaki mentőautót is, amelynek működtetéséhez tíz önkéntes tűzoltó elvégzett egy elsősegélynyújtási tanfolyamot. Az autó használata által abban reménykednek, hogy ahogyan korábban a mentőszolgálatnak, úgy az önkéntes tűzoltóságnak is Szentmártonon lehetne az alcsíki központja. Emellett egy tavaly nyert pályázatuk révén még idén légzőkészülékeket és tűzálló ruhákat fognak vásárolni tűzoltóiknak – bocsátotta előre az illetékes.
Országos harmadikok is voltak
Most már kiképzéseket nem kell tartaniuk, mivel a hét éve újraszerveződött csapat tagjai összeszoktak, mindenki tudja, mi a teendője egy-egy tűzesetkor. Ettől eltekintve havonta egyszer találkoznak, beszélgetnek, fociznak. Ezt fontosnak tartják azért is, mert ezen alkalmakkor mindenki nyitottabb, jobban megismerhetik egymást, összeszokottabbá válhatnak – avatott be a tűzoltókapitány. Az önkéntes tűzoltó-alakulat megszervezése után rendszeresen részt vettek a tűzoltóversenyeken – legjobb eredményük az országos harmadik helyezés volt. Az utóbbi években azonban kihagyták a megmérettetéseket a megváltozott szabályzat pontatlansága miatt.
Tűz és árvíz esetén is segítenek
A tűzoltás mellett árvizek esetén is segíteni tudnak, hiszen autójuk és a rendelkezésre álló vízszivattyú által akár pincékből is kiszívathatják a vizet. Amikor megérkezik a műszaki mentő, akkor mentéssel is tudnak majd foglalkozni. Mivel a tűzoltók többsége a településen dolgozik, bejelentés esetén gyorsan tudnak reagálni, már az is kialakult, hogy ki melyik napszakban ér rá inkább, kire mikor lehet számítani – részletezte.
Nem akarnak egyesületet
„Amíg a helyi önkormányzat támogatását élvezzük, addig nem szeretnénk külön egyesületként bejegyeztetni magunkat. Hiszen több önkéntes tűzoltó-egyesületnek még az üzemanyag elszámolása is problémát okoz, mi viszont – a tanács segítségével – a nagyobb értékű előfinanszírozási pályázatainkat is ki tudjuk vitelezni” – mutatott rá. Az önkormányzat emellett minden önkéntes tűzoltónak balesetbiztosítást kötött, és egyikőjüknek sem kell éjjeli őrség- és tűzvédelmi adót fizetnie – tudtuk meg.
A hivatásos tűzoltóknak is segítettek
Egy alkalommal, miután a szentmártoni önkéntesek már három napja oltottak egy csíkbánkfalvi erdőtüzet, és fáradtan arra készültek, hogy elhagyják a helyszínt, a csíkszeredai hivatásos tűzoltók kérték a segítségüket. Mivel a hivatásos tűzoltók autójával nem tudtak elég közel menni, a szentmártoniak autójával oltották a tüzet a hegyoldalon, míg a másik autó „táplálta” őket vízzel – mesélte az emlékezetes esetet az önkéntes tűzoltókapitány.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!