Fotó: Pinti Attila
Van, hogy valaki a félelmei miatt nehezen tudja kezelni a több százezres tömeget – ilyen Nagy Márk is, aki a 2001-es terrortámadások után, nyolc, Észak-Amerikában töltött évet követően költözött haza Magyarországra, és jó pár éve visszatérő zarándok a csíksomlyói pünkösdi búcsún.
2012. május 26., 17:102012. május 26., 17:10
2012. május 28., 17:042012. május 28., 17:04
„2001. szeptember 11. után, sok más amerikaihoz hasonlóan, bennem is kialakult egyfajta paranoia, nem is bírtam ott maradni. Azt hittem, Magyarországon jobb lesz, de mindenhova annyira begyűrűzött az a néma pánik, hogy a nagyobb tömegeket megmozgató rendezvényeken valósággal rettegek, nehogy őrült szélsőségesek valami borzasztót műveljenek. Ez a pünkösdi búcsú valamiért mégis más, az a lelki feltöltődés, amit Csíksomlyó nyújt, egyszerűen elnyomja a félelmeim, bár azért minden évben izgulok egy kicsit indulás előtt. Majdnem egy évtized után már rutinból pakolom be az elsősegélydobozt, egyféle túlélő-felszerelést és sok más olyan dolgot is, amit másnak eszébe se jutna egy búcsúra elhozni” – mondja mosolyogva Márk, majd méretes hátizsákjával együtt elvegyül a végeláthatatlan tömegben.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!